Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Բելառուսի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Աշխատանքային այցով Բելառուսի Հանրապետությունում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը և նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները հոկտեմբերի 29-ի երեկոյան հանդիպել են Բելառուսի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության նախագահը ողջունել է հանդիպման մասնակիցներին, ովքեր ոչ միայն համայնքային կազմակերպությունների, այլև Բելառուսի գործարար և գիտական շրջանակների ներկայացուցիչներ էին։ «Ինձ համար կարևոր ու հաճելի է արտերկիր այցերն սկսել հայ համայնքի հետ հանդիպումներով, քանի որ դրանք հարազատ վայրում գտնվելու զգացողություն են հաղորդում։ Կուզենայի, որ երկխոսություն ծավալվի, և լսեի ձեզ հուզող հարցերի ու Հայաստանի իշխանություններից ձեր ակնկալիքների մասին»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը։
Անմիջական զրույցի ընթացում խոսվել է հայ-բելառուսական հարաբերությունների, երկկողմ տնտեսական և մշակութային կապերի խորացման գործում հայ համայնքի դերի, համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունների, ինչպես նաև համայնքային կյանքին վերաբերող հարցերի մասին։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան - Սփյուռք հարաբերություններին, սփյուռքի ներուժն օգտագործելու հնարավորություններին, Հայաստանի զարգացման հեռանկարներին։
Նախագահը պատասխանել է Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցերին, ինչպես նաև տեղեկություններ ներկայացրել այցի շրջանակում նախատեսվող հանդիպումների մասին։
Անդրադառնալով Մինսկում կայանալիք Մյունխենի անվտանգության համաժողովի հիմնական խմբի հանդիպմանը Հայաստանի պատվիրակության մասնակցությանը՝ նախագահ Սարգսյանը կարևոր է համարել միջազգային տարբեր կազմակերպություններում և հեղինակավոր հարթակներում Հայաստանի ներկայությունը, ինչը հնարավորություն է տալու երկրին նորովի հանդես գալ միջազգային հարաբերություններում։
Համայնքի ներկայացուցիչները կարևորել են Հայաստանի ղեկավարության հետ նման շփումները՝ նշելով, որ դրանք թույլ են տալիս իրենց հայրենիքի մի մասնիկը զգալ, տեղեկանալ Հայաստանում կատարվող գործընթացներին և հնարավորինս ներգրավվել տնտեսապես ուժեղ և բարեկեցիկ հայրենիք կառուցելու գործում։

President of Armenia Armen Sarkissian, who is in Belarus on a working visit, and his delegation met on October 29 met with the Armenian community representatives in Minsk, the Presidential Office told Armenpress.
The Armenian President welcomed the meeting participants, who were representing both the community structures and the business and scientific circles of Belarus. “It’s important and pleasant for me to start my foreign trips with the meetings with the Armenian community as they give feeling of being in your own home. I would like a dialogue and to hear your issues of concern and your expectations from Armenia’s leadership”, President Sarkissian said.
During the meeting issues relating to the Armenian-Belarussian relations, the role of the Armenian community on deepening the bilateral economic and cultural ties, the opportunities to implement joint programs, as well as issues relating to the community life were discussed. The meeting also touched upon the Armenia-Diaspora ties, the opportunities to use the Diaspora’s potential, as well as Armenia’s development prospects.
The President answered to the questions relating to Armenia’s domestic and foreign policy, as well as provided information on the meetings scheduled on the sidelines of the visit.
As for the Armenian delegation’s participation in the meeting of the Core Group of the Munich Security Conference to be held in Minsk, the President attached importance to Armenia’s presence in different international organizations and leading platforms which will enable the country to be presented in international relations in a new way.
The community representatives highlighted such contacts with the Armenian leadership, stating that these allow to feel themselves as part of the homeland, to be informed about the ongoing processes in Armenia and to be maximally engaged in the process of building an economically powerful and prosperous country.