Պյոտր Սվիտալսկին՝ Ռիչարդ Միլսի հայտարարության մասին
Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Եվրամիությունն ունի շատ պարզ ու հստակ մոտեցում՝ ԵՄ-ն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների ջանքերին, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։ Այս մասին փոխանցում է aysor.am-ը:
«Երեկ համանախագահները Հայաստանում ունեցել են տարբեր հանդիպումներ և մենք շատ ենք գնահատում իրենց ջանքերը։ Եվրամիության համար ակնհայտ է, որ հակամարտության լուծումը պետք է գտնվի հենց կողմերի միջև քննարկումներով։ Մինսկի խմբի համանախագահներն այստեղ միջնորդներ են, բայց ոչ ոք չի կարող պարտադրել որևէ բան կողմերին, քանի որ դա իրենք ինքնուրույն պետք է կարողանան մշակել», - նշել է Սվիտալսկին՝ անդրադառնալով ՀՀ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռիչարդ Միլսի հայտարարությանն այն մասին, որ «ԼՂ հակամարտության ցանկացած կարգավորում պահանջելու է գրավյալ տարածքների որոշակի մասի վերադարձ»։
«Մենք լավատեսությունը չենք կորցնում ու հուսով ենք, որ մի օր կհասնենք նման իրավիճակի», - հավելել է Պյոտր Սվիտալսկին։

Nobody to Impose Anything on Karabakh Conflict Parties: Piotr Świtalski
The policy of the European Union in the Nagorno Karabakh issue is very simple - the EU supports the efforts of the OSCE Minsk Group, head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski told the reporters today, aysor.am reported.
“The three co-chairs have just conducted number of meetings in Armenia and we appreciate their efforts very much. It is clear for the EU that the solution to the conflict has to be decided and elaborated by the parties themselves. The Minsk Group co-chairs serve as mediators, but nobody will be imposing anything on the parties as it should be something they should elaborate themselves,” Świtalski said, asked to comment on possibility of conflict solution based on demand of return of territories.
“We never lose our optimism that one day we will arrive at such a situation,” the Аmbassador concluded.