Իրանի հոգևոր առաջնորդ. Վաշինգթոնի պատժամիջոցներն Իրանի տնտեսությունն ավելի ինքնաբավ են դարձնում
Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեին հայտնել է, որ Թեհրանի դեմ Վաշինգթոնի պատժամիջոցներն Իրանի տնտեսությունն ավելի ինքնաբավ են դարձնում:
«Պատժամիջոցներ կիրառելով ԱՄՆ-ն ցանկանում էր կաթվածահար անել և կանգնեցնել ազգային տնտեսության աճը, սակայն գործնականում ամեն ինչ ավարտվեց Իրանի ինքնաբավության օգտին: Իրանի ժողովուրդը տարիներ շարունակ ամեն ինչ ներմուծել է, այժմ այդ ամենն արտադրելու սովորություն է զարգացրել», - թվիթերի իր էջում գրել է Խամենեին, հաղորդում է RT-ն:
Նա նաև նշել է, որ Թեհրանի հետ 40 տարիների առճակատման ընթացքում ԱՄՆ-ի իշխանությունները փորձել են օգտագործել տարբեր տնտեսական, ռազմական և տեղեկատվական գործիքներ, սակայն Իրանն է հաղթող դուրս եկել:

Хаменеи заявил, что санкции США привели к укреплению самодостаточности Ирана
Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи заявил, что санкции Вашингтона в отношении Тегерана делают иранскую экономику более самодостаточной.
''Вводя санкции, США хотели парализовать и остановить рост национальной экономики, однако на деле всё закончилось движением в сторону самодостаточности Ирана. Иранская нация годами всё импортировала, сейчас у неё выработалась привычка всё производить'', - говорится в сообщении Хаменеи в Twitter, передает RT.
Он добавил, что за 40 лет противостояния с Тегераном власти США пытались задействовать различные экономические, военные и информационные инструменты, однако победителем оказался Иран.