Իրանը, հակառակ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներին, կշարունակի նավթի վաճառքը. Ռոհանի
Իրանը չի պատրաստվում դադարեցնել նավթի վաճառքը ՝ չնայած նոյեմբերի 5-ից ԱՄՆ կողմից սահմանված հերթական պատժամիջոցներին, հայտարարել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանին:
«Ամերիկան ցանկանում Էր զրոյացնել իրանական նավթի վաճառքը…, բայց մենք կաշունակենք վաճառել մեր նավթը, որպեսզի ճեղքենք պատժամիջոցները»,- ասել է Ռոհանին:
Հիշեցնենք, ավելի վաղ՝ նոյեմբերի 4-ին, Իրանի քաղաքներում տեղի են ունեցել բողոքի բազմամարդ ակցիաներ՝ նվիրված Իսլամական հեղափոխության ակտիվիստների կողմից 1979 թվականին ամերիկյան դեսպանատան գրավմանը: Ցուցարարները կոչ են արել չվստահել ԱՄՆ-ին և բանակցություններ չվարել վերջինիս հետ, քանի որ չի կարելի հուսալ, որ նա ազնիվ կգտնվի:

Роухани: Иран будет торговать нефтью вопреки санкциям США
Иран не собирается останавливать продажу нефти, несмотря на введение американской стороной с 5 ноября очередных санкций. Об этом, как передает "Российская газета", заявил президент ИРИ Хасан Роухани
По его словам, хотя Вашингтон и намерен свести торговлю иранской нефтью на нет, "мы продолжим продавать ее с целью порвать санкции".
Между тем в Тегеране и других иранских городах 4 ноября прошли многочисленные акции протеста, приуроченные к дате захвата посольства США активистами Исламской революции в 1979 году. Демонстранты призывали не доверять Америке и не вступать с ней в переговоры, поскольку нельзя рассчитывать на ее честность.