«Ներգաղթյալների քարավանը» լուրջ գլխացավանք կարող է դառնալ Թրամփի իշխանության համար
Կենտրոնական Ամերիկայից Միացյալ Նահանգներ շարժվող ներգաղթյալների քարավանի հարյուրավոր անդամներ արդեն հասել են Մեքսիկայի մայրաքաղաք Մեխիկո: 450 հոգուց բաղկացած ներգաղթյալների խումբը որոշել է կացություն հաստատել Մեքսիկայի մայրաքաղաքում այնքան ժամանակ,  մինչև քարավանի մյուս անդամները կմիանան իրենց: Նշենք, որ Մեխիկոն այն վայրն է, որտեղ քարավանի անդամները պետք է վերջնական որոշում կայացնեն` կամ առաջ շարժվել, կամ մշտական բնակություն հաստատել Մեքսիկայի սահմաններում, կամ էլ հետ վերադառնալ իրենց ծագման երկրներ:
Նշենք, որ առաջին և ամենամեծ խումբը, որը հիմնականում բաղկացած էր Հոնդուրասի միգրանտներից, մուտք է գործել Մեքսիկա հոկտեմբերի 19-ին, որից հետո նրանց են հետևել ներգաղթյալների բազմաթիվ այլ  խմբեր: Մեքսիկայի իշխանությունների տվյալների համաձայն՝ ներգաղթյալների թիվն ամբողջ երկրի տարածքում ավելի քան 5 հազար է: Նրանցից չորս հազարը գտնվում է Վերակրուս նահագում: Միգրանտների մեծ մասի խոսքով` մարդիկ փախչում են աղքատությունից, գործազրկությունից և քաղաքական անկայունությունից, որոնք նկատվում են Հոնդուրասում, Գվատեմալայում, Սալվադորում և Նիկարագուայում:
Սակայն հարկ է նշել, որ ԱՄՆ-ում նրանց ամենևին էլ չեն սպասում: Անձամբ անդրադառնալով ներգաղթյալների քարավանի հարցին` ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր թվիթերյան էջում ոչ միայն սպառնացել է Գվատեմալայի, Հոնդուրասի և Սալվադորի իշխանություններին զրկել ֆինանսական օգնությունից, եթե այդ երկրների իշխանությունները չկարողանան վերջ դնել միգրանտների կողմից սահմանների անխոչընդոտ հատմանը, այլ նաև զգուշացրել է, որ սահմանին զինվորականներ են սպասում: «Նրանց կանգնեցնելու նպատակով մենք Մեքսիկայի հետ սահմանին արդեն իսկ զորքեր ենք տեղակայել: Ես նկատեցի նաև, որ այնտեղ փշալար են տեղադրել։ Երբեմն այն կարող է շատ գեղեցիկ լինել»,- ասել է Թրամփը:
Պենտագոնից էլ, իրենց հերթին, հայտարարել են, որ Մեքսիկայի հետ սահմանին ուղարկված բոլոր զինծառայողները մտադիր են գործել օրենքի սահմաններում` դիմելով անգամ զենքի կիրառմանը: Սակայն բուռն քննադատություններից  հետո Թրամփը շտապեց որոշ չափով մեղմել իրավիճակը՝ հայտարարելով, որ ԱՄՆ զինվորականները չեն կրակի միգրանտների քարավանի վրա, այլ նրանց պազապես կձերբակալեն:
Միևնույն ժամանակ ներգաղթյալներին ԱՄՆ-ում ապաստանի տրամադրման նոր պլանը կարող է կատարողական կարգով ընդունվել հենց այս շաբաթ: Այդ պլանի համաձայն՝ այլևս անօրինական ճանապարհով երկիր մտած ներգաղթյալները չեն կարող ազատ ապաստան հայցելու դիմումներ  ներկայացնել: Բոլոր ապաստան հայցողները, որոնց կբռնեն սահմանն անօրինականորեն հատելիս, կպահվեն վրաններում և չեն ազատվի մինչև դատական քննությունը:
Նշենք, որ ներգաղթյալների այս անակնկալ այցն առաջին հայացքից պայթունավտանգ իրավիճակ է ստեղծում ԱՄՆ-ի իշխանությունների համար: Մի կողմից, եթե Թրամփը նրանց նկատմամբ որոշակի զիջումների գնա, ապա երկրի ներսում հանրապետականներին կմեղադրեն ապօրինի միգրացիայի դեմ պայքարի խոստումը չկատարելու համար: Մյուս կողմից, եթե միգրանտները փորձեն հատել սահմանը և արդյունքում լինեն մարդկային կորուստներ, Թրամփին ամբողջ աշխարհում կսկսեն կմեղադրել դաժանության համար:
Քաջ գիտակցելով ստեղծված իրավիճակը` Թրամփը փորձում է ներգաղթյալների մուտքն իր երկրի սահմաններ կանխել նաև ճնշումներ գործադրելով Մեքսիկայի իշխանությունների վրա: Ի դեպ այս ուղղությամբ որոշակի առաջընթաց արդեն իսկ առկա է: Մեքսիկայի իշխանությունների տվյալներով` վերջին շաբաթների ընթացքում արդեն իսկ 2 779 միգրանտ դիմել են փախստականի կարգավիճակ ստանալու, իսկ մոտ 500 մարդ դիմել է իրենց ծագման երկիր վերադառնալու համար:

The first members of a large group of migrants travelling through Mexico towards the United States have arrived in the capital, Mexico City.
About 450 people decided to stay in the Mexican capital until the other members of the caravan will join them. It should be noted that Mexico City is expected to be the place where the caravan may divide and some may decide to stay, or move towards the US borders or to return to their countries of origin.
It should be noted that the first and the largest group, mainly comprised of Honduran migrants rushed across the border toward Mexico on October 19, after which they were followed by other migrant groups. According to Mexican authorities, the number of migrants in the country is over 5,000. Four thousand of them are in Veracruz. Most migrants say people run away from poverty, unemployment, and political instability that exist in Honduras, Guatemala, Salvador and Nicaragua.
However, it should be noted that the migrant caravan won't be welcomed by the US authorities. Touching upon the issue of the migrant caravan US President Donald Trump not only warned Honduras, Guatemala and El Salvador, that their governments could face their funds being cut if they allowed the migrants to pass through their countries, but also threatened that the US military is waiting for the migrant caravan heading for America's borders. "We have our military on the border. And I noticed all that beautiful barbed wire going up today, barbed wire used properly can be a beautiful sight," Trump said.
Pentagon, in its turn, stated that the soldiers deployed on the border with Mexico will operate within the law and will even apply weapons. However, after facing a strong criticism, Trump rushed to some extent alleviate the situation by declaring that US military would not fire towards the migrant caravan, but would arrest them if they tried to cross the borders illegally.
At the same time, a new plan for asylum seekers may be enacted  this week. According to the plan, any migrant who do enter the country, would be housed in sprawling tent cities while their cases are processed.
It should be noted that this unexpected visit of migrant caravan at first glance creates an explosive situation for the US authorities. On one hand if Trump decides to make some concessions, the Republicans will be blamed inside the country for failure to fulfill their promise to combat illegal migration. On the other hand, if migrants try to cross the border and if it results in human losses, Trump will be blamed for cruelty all over the world.
Taking into account the explosive situation, Trump tries to prevent the entry of migrants also by putting pressure on the Mexican authorities. By the way, there is already some progress in this direction. According to Mexican authorities, in recent weeks, 2,779 migrants have applied for refugee status, and about 500 people have applied to return to their countries of origin.