Համոզված եմ, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում կունենանք ոստիկանություն-քաղաքացի բոլորովին նոր հարաբերություններ. Փաշինյան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են երթևեկության անվտանգության ուղղությամբ նախատեսվող բարեփոխումները, կառուցվածքային և բովանդակային փոփոխությունները:
Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Ընդհանուր առմամբ Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունները հասկանալիորեն նոր իրավիճակում են դրել Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությանը: Իհարկե, այդ անցումային շրջանը երևի շատ բարդ պետք է լիներ ոստիկանության համար, բայց մեր վեցամյսա աշխատանքի արդյունքներով կարող ենք ասել, որ ոստիկանությունը, ընդհանուր առմամբ, իր առջև դրված խնդիրները լուծել է բավականին լավ: Սա ամենևին չի նշանակում, թե թերություններ չկան: Կարևորագույն խնդիրը, որ մենք հենց ամենասկզբից առաջադրել ենք՝ ոստիկանության նկատմամբ հանրության վերաբերմունքի փոփոխությունն է, և ոստիկանության վերաբերմունքի փոփոխությունը՝ հանրության նկատմամբ: Այս առումով, մենք ակնհայտորեն ունենք շատ լուրջ առաջընթաց, ինչը թող չմեկնաբանվի այնպես, թե ես նկատի ունեմ, որ մենք այստեղ հասել ենք կատարելության, բայց շատ կարևոր է, որ մենք հստակ քայլերով գնում ենք առաջ: Իհարկե, կան նաև քննադատություններ ոստիկանության, ճանապարհային ոստիկանության աշխատանքի հետ կապված, բայց մեր վերլուծությունը կարծես ցույց է տալիս, որ այդ քննադատությունները, այդ թվում՝ տեղին, կապված են այս անցումային շրջանի առանձնահատկությունների հետ: Համոզված եմ, որ առաջիկա մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքում իսկապես կունենանք ոստիկանություն-հանրություն, ոստիկանություն-քաղաքացի բոլորովին նոր հարաբերություններ: Սա շատ կարևոր խնդիր, նպատակ է, որին մենք պետք է հասնենք»:
Այնուհետև պատասխանատուները վարչապետի պաշտոնակատարին են ներկայացրել «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, որը մշակվել է միջազգաին փորձի ուսումնասիրության արդյունքում: Փոփոխությունների նպատակն է երթևեկության ապահովման ոլորտում վարչական պատասխանատվության քաղաքականության մեջ բացառել քաղաքացիներին հետապնդելու և տուգանելու նպատակադրումը, երթևեկության անվտանգության ոլորտում վարչական իրավախախտումների, վարչական պատասխանատվության համար նախատեսված տուգանքի չափերի վերանայումը, դրանց հանրային վնասակարության վերարժևորումը: Ըստ ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Հովհաննես Քոչարյանի, 30 հազար դրամը գերազանցող տուգանքների չափերը խնդրահարույց են, որովհետև Քրեական օրենսգրքով հանցագործությունների համար նախատեսվող տուգանքների նվազագույն չափը սկսվում է 30 հազար դրամից: «Եթե մենք ելնում ենք այն կոնցեպտից, որ վարչական իրավախախտումներն ավելի նվազ վնասակար արարքներ են, քան հանցագործությունները, ապա մեր մոտեցման համաձայն՝ այդ տուգանքները պետք է համապատասխան չափով նվազեցվեն: Օրինագծում տուգանքների նվազեցումը զգալի է, այն միայն սոցիալական բեռը թեթևացնելու նպատակ չունի, դա նրա երկրորդական արդյունքն է: Մեր խնդիրն անվտանգության մակարդակի բարձրացումն է, իսկ դա հաջողվում է, եթե տուգանքների իջեցումը զուգահեռում ենք բալերի կամ տուգանային միավորների: Այսինքն, մի կողմից հնարավորություն ենք ունենում որպես երկրորդական արդյունք թեթևացնել սոցիալական բեռը, մյուս կողմից՝ անվտանգությունը պահել պատշաճ մակարդակի վրա»,- նշել է Քոչարյանը:
Նրա խոսքով՝ տուգանային միավորներ նախատեսված չեն անխտիր բոլոր խախտումների համար: Նա նշել է, որ երթևեկության ոլորտում վարչական պատասխանատվության միջոցներ նախատեսող 100 խախտումներից ոստիկանությունը սկզբնական շրջանում բալավորել էր ընդամենը 16-ը, իսկ հանրային քննարկումների արդյունքում այդ թիվը հասել է 20-ի:
Մանրամասն ուսումնասիրությունների արդյունքներով պարզվել է, որ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հիմնական պատճառներն են արագության գերազանցումը, ոչ սթափ վիճակում տրանսպորտային միջոց վարելը, հետիոտնի կողմից ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումները և այլ խախտումներ, որոնց տեսակարար կշիռն այս երեքի նկատմամբ փոքր է:
Զեկուցվել է, որ վարորդական իրավունք ունեցող յուրաքանաչյուր անձ տարեկան ունենալու է 9 բալ, խախտումները գնահատվելու են 0.5, 1, 2, 3, 4 բալերով: Բալերը զրոյացնելու դեպքում քաղաքացու վարորդական իրավունքը կասեցվելու է 6 ամիս ժամկետով, սակայն այդ ժամկետի կեսը լրանալուց հետո նա իրավունք է ունենալու հանձնել տեսական քննություններ և ավտոմատ վերականգնել վարորդական իրավունքը: Եթե երկրորդ տարում ևս վարորդը զրոյացնի 9 բալը, ապա ավտոմատ նա մեկ տարով զրկվելու է վարորդական իրավունքից, և այն վերականգնելու համար հանձնելու է ոչ միայն տեսական, այլև գործնական քննություն:
Զեկուցվել է նաև, որ բարեփոխումների արդյունքում Ճանապարհային ոստիկանությունը վերակազմակերպվելու է պարեկային ծառայության, որը զբաղվելու է նաև պատահարների, հաղորդումների արագ արձագանքմամբ: Համակարգը գործելու է օպերատիվ կառավարման կենտրոնի միջոցով, որը ստեղծվելու է Համաշխարհային բանկի օժանդակությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է պարեկային ծառայության գործունեությունը՝ նշելով, որ վերջինիս խնդիրը դառնալու է անվտանգության ապահովումը գլոբալ առումով: «Իրոք, դա շատ գլոբալ ծառայություն է, և հանրային անվտանգության ապահովման տեսակետից այն դառնում է անկյունաքարային նշանակության կառույց: Ըստ էության, պարեկը ոստիկանության դեմքն է, պետության դեմքն է, հանրության դեմքն է: Կարևոր է, թե պարեկն ինչպես է իրեն պահում, ինչ մակարդակ ունի, ինչպես է շփվում մարդկանց հետ, դրանից կախված է քաղաքացու ընկալումը սեփական երկրի, պետության, կառավարության, ոստիկանության մասին: Այն առանցքային նշանակություն ունեցող ծառայություն է, առանց չափազանցության»,- ընդգծել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
Զեկուցվել է նաև, որ բարեփոխումների շրջանակում պարեկային ծառայողներն անցնելու են վերապատրաստման դասընթացներ:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նշված բարեփոխումների իրականացումը և հանձնարարել վերը նշված օրինագծի շուրջ աշխատանքներն ավարտին հասցնել հնարավորինս սեղմ ժամկետում:

Убежден, что в результате совместной работы у нас будут совершенно новые отношения между полицией и гражданами: Пашинян
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого были обсуждены запланированные в сфере безопасности дорожного движения реформы, структурные и содержательные изменения.
В своей речи Никол Пашинян, в частности, отметил: "В целом политические изменения, которые произошли в Армении, понятным образом привели к тому, что полиция оказалось в новом положении. Конечно, этот переходный период должен был быть очень сложным для полиции, но по результатам нашей шестимесячной работы можно сказать, что полиция, в целом, решила стоящие перед ней задачи достаточно хорошо. Это не означает, что недостатков нет. Важнейшая задача, которая была поставлена с самого начала, - изменение отношения общества к полиции и изменение отношения полиции к обществу. В этом отношении у нас, очевидно, есть серьезный прогресс. Не надо воспринимать это так, что мы достигли совершенства, но очень важно, что мы продвигаемся вперед четкими шагами. Конечно, существует также критика, связанная с работой полиции и дорожной полиции, но наш анализ показывает, что эта критика, в том числе справедливая, связана в основном с особенностями этого переходного периода. Я убежден, что в результате нашей предстоящей совместной работы у нас будут совершенно новые отношения между полицией и обществом, полицией и гражданами. Это очень важная задача, цель, которую мы должны достичь".
Затем ответственные лица представили и.о. премьер-министра законопроект "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях", который разработан в результате изучения международного опыта. Цель изменений заключается в том, чтобы исключить политику преследования и штрафования граждан в политике административной ответственности в сфере дорожного движения, пересмотреть размеры штрафов за административные правонарушения в области безопасности дорожного движения. По словам заместителя начальника полиции Ованеса Кочаряна, размер штрафов, превышающих 30 000 драм, является проблематичным, поскольку минимальная сумма налагаемых Уголовным кодексом штрафов начинается с 30 000 драмов.
"Если исходить из того, что административные правонарушения менее вредные деяния, чем преступления, то, согласно нашему подходу, эти штрафы должны быть уменьшены до определенной степени. Сокращение штрафов в законопроекте является значительным, оно не нацелено только на облегчение социального бремени, это его вторичный результат. Наша задача - повысить уровень безопасности, и это удастся, если параллельно снижению штрафов введем балльную систему. То есть, с одной стороны, у нас есть возможность в качестве вторичного результата снизить социальную нагрузку, а с другой стороны - обеспечить безопасность на должном уровне", - сказал Кочарян.
По его словам, штрафные баллы предназначены не для всех нарушений. Он отметил, что на начальном этапе только 16 из 100 нарушений получили баллы, но в результате общественных обсуждений количество увеличилось до 20.
В результате подробных исследований стало очевидно, что основными причинами дорожно-транспортных происшествий являются превышение скорости, вождение в нетрезвом виде, нарушения пешеходами правил движения и другие нарушения, удельный вес которых относительно мал по сравнению с этими тремя.
Было доложено, что каждый человек с водительским удостоверением будет иметь 9 баллов в год, а нарушения будут оцениваться в 0,5, 1, 2, 3, 4 балла. В случае обнуления баллов водительские права гражданина будут приостановлены на шесть месяцев, но уже через три месяца он будет иметь право сдать теоретический экзамен и автоматически восстановить водительские права. Если на второй год водитель тоже обнулит 9 баллов, он автоматически лишится водительских прав на один год и для восстановления должен будет сдать не только теоретический, но и практический экзамен.
Было также доложено, что в результате реформ Дорожная полиция будет реорганизована в патрульную службу, которая будет быстро реагировать на инциденты и сообщения. Система будет работать через центр оперативного управления, который будет создан при содействии Всемирного банка.
Никол Пашинян отметил важность деятельности патрульной службы, подчеркнув, что ее задачей станет обеспечение безопасности в глобальном плане. "Действительно, это очень глобальная служба, и с точки зрения общественной безопасности она становится краеугольным камнем. По существу, патрульный является лицом полиции, лицом государства, лицом общественности. Важно, как себя ведет патрульный, какой у него уровень, как он общается с людьми, и от этого зависит восприятие гражданином своей страны, своего государства, правительства и полиции. Это служба ключевого значения, без преувеличения", - подчеркнул исполняющий обязанности премьер-министра.
Было также доложено, что сотрудники патрульных служб будут проходить подготовку в рамках реформ.
Никол Пашинян отметил важность осуществления вышеупомянутых реформ и поручил в максимально короткие сроки завершить работу над вышеупомянутым законопроектом.