Համոզված եմ, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում կունենանք ոստիկանություն-քաղաքացի բոլորովին նոր հարաբերություններ. Փաշինյան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են երթևեկության անվտանգության ուղղությամբ նախատեսվող բարեփոխումները, կառուցվածքային և բովանդակային փոփոխությունները:
Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Ընդհանուր առմամբ Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունները հասկանալիորեն նոր իրավիճակում են դրել Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությանը: Իհարկե, այդ անցումային շրջանը երևի շատ բարդ պետք է լիներ ոստիկանության համար, բայց մեր վեցամյսա աշխատանքի արդյունքներով կարող ենք ասել, որ ոստիկանությունը, ընդհանուր առմամբ, իր առջև դրված խնդիրները լուծել է բավականին լավ: Սա ամենևին չի նշանակում, թե թերություններ չկան: Կարևորագույն խնդիրը, որ մենք հենց ամենասկզբից առաջադրել ենք՝ ոստիկանության նկատմամբ հանրության վերաբերմունքի փոփոխությունն է, և ոստիկանության վերաբերմունքի փոփոխությունը՝ հանրության նկատմամբ: Այս առումով, մենք ակնհայտորեն ունենք շատ լուրջ առաջընթաց, ինչը թող չմեկնաբանվի այնպես, թե ես նկատի ունեմ, որ մենք այստեղ հասել ենք կատարելության, բայց շատ կարևոր է, որ մենք հստակ քայլերով գնում ենք առաջ: Իհարկե, կան նաև քննադատություններ ոստիկանության, ճանապարհային ոստիկանության աշխատանքի հետ կապված, բայց մեր վերլուծությունը կարծես ցույց է տալիս, որ այդ քննադատությունները, այդ թվում՝ տեղին, կապված են այս անցումային շրջանի առանձնահատկությունների հետ: Համոզված եմ, որ առաջիկա մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքում իսկապես կունենանք ոստիկանություն-հանրություն, ոստիկանություն-քաղաքացի բոլորովին նոր հարաբերություններ: Սա շատ կարևոր խնդիր, նպատակ է, որին մենք պետք է հասնենք»:
Այնուհետև պատասխանատուները վարչապետի պաշտոնակատարին են ներկայացրել «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, որը մշակվել է միջազգաին փորձի ուսումնասիրության արդյունքում: Փոփոխությունների նպատակն է երթևեկության ապահովման ոլորտում վարչական պատասխանատվության քաղաքականության մեջ բացառել քաղաքացիներին հետապնդելու և տուգանելու նպատակադրումը, երթևեկության անվտանգության ոլորտում վարչական իրավախախտումների, վարչական պատասխանատվության համար նախատեսված տուգանքի չափերի վերանայումը, դրանց հանրային վնասակարության վերարժևորումը: Ըստ ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Հովհաննես Քոչարյանի, 30 հազար դրամը գերազանցող տուգանքների չափերը խնդրահարույց են, որովհետև Քրեական օրենսգրքով հանցագործությունների համար նախատեսվող տուգանքների նվազագույն չափը սկսվում է 30 հազար դրամից: «Եթե մենք ելնում ենք այն կոնցեպտից, որ վարչական իրավախախտումներն ավելի նվազ վնասակար արարքներ են, քան հանցագործությունները, ապա մեր մոտեցման համաձայն՝ այդ տուգանքները պետք է համապատասխան չափով նվազեցվեն: Օրինագծում տուգանքների նվազեցումը զգալի է, այն միայն սոցիալական բեռը թեթևացնելու նպատակ չունի, դա նրա երկրորդական արդյունքն է: Մեր խնդիրն անվտանգության մակարդակի բարձրացումն է, իսկ դա հաջողվում է, եթե տուգանքների իջեցումը զուգահեռում ենք բալերի կամ տուգանային միավորների: Այսինքն, մի կողմից հնարավորություն ենք ունենում որպես երկրորդական արդյունք թեթևացնել սոցիալական բեռը, մյուս կողմից՝ անվտանգությունը պահել պատշաճ մակարդակի վրա»,- նշել է Քոչարյանը:
Նրա խոսքով՝ տուգանային միավորներ նախատեսված չեն անխտիր բոլոր խախտումների համար: Նա նշել է, որ երթևեկության ոլորտում վարչական պատասխանատվության միջոցներ նախատեսող 100 խախտումներից ոստիկանությունը սկզբնական շրջանում բալավորել էր ընդամենը 16-ը, իսկ հանրային քննարկումների արդյունքում այդ թիվը հասել է 20-ի:
Մանրամասն ուսումնասիրությունների արդյունքներով պարզվել է, որ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հիմնական պատճառներն են արագության գերազանցումը, ոչ սթափ վիճակում տրանսպորտային միջոց վարելը, հետիոտնի կողմից ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումները և այլ խախտումներ, որոնց տեսակարար կշիռն այս երեքի նկատմամբ փոքր է:
Զեկուցվել է, որ վարորդական իրավունք ունեցող յուրաքանաչյուր անձ տարեկան ունենալու է 9 բալ, խախտումները գնահատվելու են 0.5, 1, 2, 3, 4 բալերով: Բալերը զրոյացնելու դեպքում քաղաքացու վարորդական իրավունքը կասեցվելու է 6 ամիս ժամկետով, սակայն այդ ժամկետի կեսը լրանալուց հետո նա իրավունք է ունենալու հանձնել տեսական քննություններ և ավտոմատ վերականգնել վարորդական իրավունքը: Եթե երկրորդ տարում ևս վարորդը զրոյացնի 9 բալը, ապա ավտոմատ նա մեկ տարով զրկվելու է վարորդական իրավունքից, և այն վերականգնելու համար հանձնելու է ոչ միայն տեսական, այլև գործնական քննություն:
Զեկուցվել է նաև, որ բարեփոխումների արդյունքում Ճանապարհային ոստիկանությունը վերակազմակերպվելու է պարեկային ծառայության, որը զբաղվելու է նաև պատահարների, հաղորդումների արագ արձագանքմամբ: Համակարգը գործելու է օպերատիվ կառավարման կենտրոնի միջոցով, որը ստեղծվելու է Համաշխարհային բանկի օժանդակությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է պարեկային ծառայության գործունեությունը՝ նշելով, որ վերջինիս խնդիրը դառնալու է անվտանգության ապահովումը գլոբալ առումով: «Իրոք, դա շատ գլոբալ ծառայություն է, և հանրային անվտանգության ապահովման տեսակետից այն դառնում է անկյունաքարային նշանակության կառույց: Ըստ էության, պարեկը ոստիկանության դեմքն է, պետության դեմքն է, հանրության դեմքն է: Կարևոր է, թե պարեկն ինչպես է իրեն պահում, ինչ մակարդակ ունի, ինչպես է շփվում մարդկանց հետ, դրանից կախված է քաղաքացու ընկալումը սեփական երկրի, պետության, կառավարության, ոստիկանության մասին: Այն առանցքային նշանակություն ունեցող ծառայություն է, առանց չափազանցության»,- ընդգծել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
Զեկուցվել է նաև, որ բարեփոխումների շրջանակում պարեկային ծառայողներն անցնելու են վերապատրաստման դասընթացներ:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նշված բարեփոխումների իրականացումը և հանձնարարել վերը նշված օրինագծի շուրջ աշխատանքներն ավարտին հասցնել հնարավորինս սեղմ ժամկետում:

Nikol Pashinyan: "I am Convinced that Through Joint Work we Will Shape Completely New Police-Citizen Relations"
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan held a consultation to discuss traffic safety-related structural and institutional changes. Addressing the meeting, Nikol Pashinyan stated, in part, “In general, the recent political changes in Armenia have quite reasonably set new tasks before the Armenian Police. Of course, this transitional period should have been very difficult for the police. Nevertheless, based on the results of our six-month work, we can say that the police, in general, have solved the problems facing it quite well. This does not mean that there were no shortcomings at all.
The most important issue we proposed from the very outset was the change of citizens’ attitude toward the police, and vice versa. In this regard, we have obviously made serious progress. I do not mean at all that we have achieved perfection, but it is very important that we are pushing ahead with steadfast steps.
We could indeed witness criticism related to the work of police and traffic police, but our analysis seems to indicate that even the most relevant critical opinions stem from the peculiarities of this transitional period. I am convinced that through joint work we will shape completely new police-citizen relations. This is a crucial objective that we must achieve.”
Then the responsible officials presented the draft law On Amending the RA Code on Administrative Offenses, which was developed based on international experience. The amendments seek to rule out the aim of pursuing and penalizing citizens in the law on administrative responsibility, re-evaluating and revising the fine rates applicable to road traffic-related administrative offenses. According to Deputy Chief of Police Hovhannes Kocharyan, the size of fines exceeding AMD 30,000 is problematic because this sum is just the minimum threshold for the crimes envisaged in the Criminal Code.
“If we proceed from the concept that administrative offenses are less harmful than common crimes, then according to our approach, these fines should be reduced to a relative extent. The bill provides for significant reduction in fine rates, though it does not seek to relieve the social burden: it is the secondary result. Our task is to raise the level of traffic safety by combining fines with penalty points. That is, on the one hand, we have the opportunity to relieve the social burden as a secondary effect, on the other hand, to keep the security at a proper level,” Mr. Kocharyan said.
He pointed out that the penalty points are not meant for all violations. He noted that only 16 out of 100 violations in the measures of administrative liability had initially been scrutinized, and as a result of public discussions this figure reached 20. More detailed studies have revealed that major causes to traffic accidents are overpass, poor driving, pedestrian violations, and other offenses that are relatively fewer as compared to these three.
It was reported that each person with a driving license will have 9 points per year. Offenses shall be assessed by 0.5, 1, 2, 3, 4 points. In case, the ballots are reset, the citizen’s driving license will be suspended for a period of six months, but after half that period has expired they will have the right to take a theoretical exam and automatically resume the driver’s license. If in a second consecutive year drivers reset their 9 points, they will automatically be deprived of the driving license for one year and will not only take a theoretical but also practical examination.
It was also reported that, as a result of the reform, Traffic Police will be re-organized into a patrol service, which will deal with accidents and reports quickly. The system will operate through the Operational Management Center, which will be established with the World Bank’s support.
Highlighting the activities of the Patrol Service, Nikol Pashinyan noted that ensuring road safety will be its key objective.
“Indeed, it is an important service that is to become a cornerstone from the perspective of public security. In essence, a patrol is the face of the police, the face of the state, and the face of the nation. What matters most is the way a patrol behaves or communicates with people, which determines the citizen’s perception of his country, the state, the government, and the police. It is a key service, indeed,” the Prime Minister emphasized.
It was also reported that all patrol service officers will be trained as part of the proposed reform. Prioritizing the implementation of the reform, Nikol Pashinyan instructed those responsible to finalize the bill within the shortest possible timeframes.