Կանադայի վարչապետը ներողություն է խնդրել հրեա փախստականներին չընդունելու համար
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն պաշտոնապես ներողություն է խնդրել նացիստական Գերմանիայից 1939 թվականին Սենթ-Լուիս նավով Կանադա ժամանած հրեաներին չընդունելու համար:
«Այսօր ես եկա Համայնքների պալատ, որպեսզի ուշացած ներողությունս հայտնեմ այն հրեա փախստականներին, որոնց  Կանադան երես է թեքել: Ներողություն խնդրելով` ես ես անկեղծորեն հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք լույս սփռել մեր պատմության այդ ցավոտ գլխին և ապահովել այն, որ այդ դասը երբեք չմոռացվի:  Հակասեմականությունը, քսենոֆոբիան և ատելությունը տեղ չունեն Կանադայում կամ ամբողջ աշխարհում», - ասել է Կանադայի վարչապետը:
930 հրեա փախստականներ 1939 թվականի մայիսին «Սենտ Լուիս» նավով Գերմանիայից ուղևորվել են Կուբա` խուսափելու նացիստական հետապնդումներից: Նրանք հույս են ունեցել անվտանգ վայրում սպասել ամերիկյան վիզա ստանալու իրենց հերթին, սակայն Կուբան, մի շարք լատինաամերիկյան երկրներ, ԱՄՆ-ը և Կանադան հրաժարվել են ընդունել նրանց և նավը հետ է գնացել Եվրոպա: Ուղևորներին հաջողվել է ապաստան ստանալ Մեծ Բրիտանիայում, Ֆրանսիայում, Բելգիայում և Հոլանդիայում:

Трюдо извинился за отказ Канады принять еврейских беженцев
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо, выступая в среду перед палатой общин, принес официальные извинения за отказ канадского правительства принять еврейских беженцев, прибывших на корабле "Сент-Луис" из нацистской Германии в 1939 году. Об этом, как передает РИА Новости, говорится в пресс-релизе на официальном сайте премьера.
"Сегодня я прибыл в палату общин, чтобы принести запоздалые извинения еврейским беженцам, от которых отвернулась Канада. Принося эти извинения, я искренне надеюсь, что мы можем пролить свет на эту болезненную главу нашей истории и позаботиться о том, чтобы этот урок никогда не был забыт. Антисемитизму, ксенофобии и ненависти нет места в этой стране или в этом мире", — приводятся в сообщении слова Трюдо.
Корабль "Сент-Луис" — судно, на котором 930 еврейских беженцев в мае 1939 года отправились из Германии на Кубу, чтобы избежать нацистского преследования. Там они планировали в безопасности дождаться очереди на получение американской визы. Однако Куба, ряд других латиноамериканских стран, США, а также Канада отказались принять их, и корабль отправился обратно в Европу. Пассажирам удалось сойти на берег в других европейских странах, где их приняли Великобритания, Франция, Бельгия и Голландия.