Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Ղազախստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին (լուսանկարներ)
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն Աստանայում հանդիպում է ունեցել Ղազախստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են ինչպես Աստանայի, այնպես էլ այստեղից հարյուրավոր կիլոմետրեր հեռու գտնվող տարածաշրջաններից ժամանած հայեր: Հանդիպմանը ներկա են գտնվել նաև Ուզբեկստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչները` Տաշքենդի Սուրբ Փիլիփոս և Սամարղանդի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցիների հոգևոր հովիվ Տեր Հովհաննես Քահանա Գրիգորյանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Սիրելի հայրենակիցներ, սկսեմ խոսքս նրանից, թե ինչ մտածեցի, երբ ներս մտա և ձեզ տեսա: Փորձեմ մի փոքր հեռվից գալ, որպեսզի ձեզ պարզ լինի: Վարչապետ ընտրվելուց հետո ես շատ եմ ճամփորդում և յուրաքանչյուր երկիր ուր գնում եմ, մոտավորապես այս կագի հանդիպումներ են լինում մեր հայրենակիցների հետ և երբ հանդիպում ենք այսքան հարազատ դեմքերի` մտածում ենք հետևյալնը. մենք իսկապես հզոր ժողովուրդ ենք մեր պոտենցիալով, բայց ցավոք այն ամբողջությամբ չենք օգտագործում մինչ այս պահը: Հեղափոխությունը տեղի է ունեցել ոչ միայն Հայաստանում, այլև հայության շրջանում, համազգային գիտակցության մեջ, որի ամենակարևոր արդյունքը պետք է լինի ազգային պոտենցիալի օգտագործումը, որպեսզի միասին հզորացնենք մեր հայրենիքը, որը պետք է լինի հայության լինելիության թիվ մեկ երաշխավորը»:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` վերջերս ծանոթացել է սոցիալական մի հարցման, որով պարզվել է, որ «ես հայ եմ» արտահայտությունը տարբեր ժամանակներում տարբեր ընկալումներ է ունեցել: «21-րդ դարում «ես հայ եմ« արտահայտությունն առաջին հերթին իրեն նույնականացնում է Հայաստանի անկախ պետականության հետ: Մեր ամենակարևոր խնդիրն է, որ մենք մեր ներուժն իսկապես ներգրավենք Հայաստանի հետագա զարգացման գործում: Մեր ամենակարևոր բացթողումը եղել է այն, որ միասնական նպատակներ չենք ձևակերպել և մեր ազգի տարբեր հատվածները գործել են ոչ այնքան միասնական: Մենք պետք է միասնական ազգային նպատակ ձևակերպենք և բոլորս մեր ուժերը կենտրոնացնենք այն իրագործելու համար: Կարծում եմ, որ տեղի ունեցած հեղափոխության ամենակարևոր առանձնահատկությունը հետևյալն է. մենք ձեռք ենք բերել նոր էներգիա, նոր ոգևորություն, որպեսզի կարողանանք Հայաստանը դարձնել այնպիսի երկիր, որն ի վիճակի է բարձր մակարդակով պաշտպանել ինքն իրեն, զարգանալ, գրավիչ լինել ներդրումների և այնտեղ ապրելու համար»,- նշել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նիկոլ Փաշինյանն ուրախությամբ է նշել, որ հեղափոխությունից հետո Հայաստանում նկատվում են ներգաղթային նախնական միտումներ: «Մայիսից մինչև հոկտեմբեր ամիսը ներառյալ Հայաստանից մեկնածների և վերադարձածների բալանսը պլյուս 13 հազար է: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում եղել է մինուս 9 հազար: Հույս ունեմ, որ մեր առաջիկա գործունեության ընթացքում այս 13 հազարը կդառնա 130 հազար, 200 հազար, 1 մլն 300 հազար և մենք կունենանք նոր մակարդակի պետություն: Մենք ուզում ենք, որ Հայաստանն առաջնորդվի հետևյալ կարգախոսով. երջանիկ անհատ, հոգատար հանրություն, հզոր պետություն: Գիտեմ, որ մեր ուժերը մեկտեղելով ի վերջո կհասնենք այդ նպատակին»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետև վարչապետի պաշտոնակատարը պատասխանել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերվել են Հայաստանում տնտեսության, կրթության, գիտության, առողջապահության, զբոսաշրջության ոլորտների զարգացման հնարավորություններին, հարկային վարչարարությանն ու բարեփոխումներին:
Մի խումբ հայեր շահագրգռվածություն և պատրաստակամություն են հայտնել տարբեր ուղղություններով բիզնես գործունեություն ծավալելու հայրենիքում, ինչը ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Նոր Հայաստանում ստեղծվել են նոր հնարավորություններ և յուրաքանչյուրի ցանկությունից է կախված այդ հնարավորությունը նա կօգտագործի, թե` ոչ: Խոսեմ իմ օրինակի մասին. երբ 1991 թվականին Հայաստանն անկախություն ստացավ, հայտարարվեց, որ երկրում գոյություն ունի խոսքի ազատություն: Այդ տարի դպրոցը նոր էի ավարտել և ասում էի հետևյալը. երբ կա խոսքի ազատություն, այն գոյություն չի ունենա, եթե չգտնվեն մարդիկ, ովքեր չգնան և չվերցնեն այդ հռչակված հնարավորությունը: Նույնը վերաբերվում է Նոր Հայաստանին, երբ ասում ենք` կա բիզնեսի նոր հնարավորություն, ազատություն, այն իրականություն չի լինի, եթե մարդիկ չգնան և չօգտվեն այդ հնարավորությունից, ազատությունից»,- նշել է կառավարության ղեկավարի պաշտոնակատարը` հավելելով, որ այսօր Հայաստանում որևէ գործունեություն և ներդրում անելու համար չկա ոչ մի խոչընդոտ և ինքը ողջունում ու կարևորում է նմանատիպ բոլոր նախաձեռնությունների իրականացումը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանում իրականացվելու է աշխատանքի խրախուսման հետևողական քաղաքականություն:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` կառավարությունն իր առաջ խնդիր է դրել ստեղծել աշխարհի հայության քարտեզ, որպեսզի տեսնի, թե ոլորտում ինչ ներուժ ունենք: «Դա դժվար, սակայն կարևոր աշխատանք է, որպեսզի կարողանանք համախմբել մեր ժողովրդի ողջ ներուժը»,- ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
Անդրադառնալով Հայաստանում քաղաքական իրավիճակի մասին հարցին` Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ մեր երկրում ժողովրդավարությունն անշրջելի է: «Դիկտատուրա Հայաստանի Հանրապետությունում չի կարող լինել, մեր երկրում ժողովրդավարությունն անշրջելի է: Հայաստանում մամուլն այնքան ազատ երբեք չի եղել, որքան այսօր է: Տեղի ունեցած ամենակարևոր փոփոխությունը` մարդկանց ընկալումն է իրենց դերի մասին, փոխադարձ վերաբերմունքն է: Օտարերկրացիներն ամենամեծ տպավորությունը մեր երկրում այսօր ստանում են մարդկանցից, նշում են, որ այնպիսի տպավորություն են ստանում, որ Հայաստանը մի ընտանիք է: Սա է ամենակարևոր փոփոխությունը: Մենք ժողովրդավարական երկիր ենք և այլ կերպ չի կարող լինել: Հեղափոխությունը ժողովուրդն արել է ընդդեմ ավտորիտարիզմի, օլիգարխիական համակարգի և այլևս թույլ չի տա այդպիսի համակարգի ստեղծումը: Մեր քաղաքական համակարգի համար ամենամեծ քայքայիչ բանը եղել է կեղծ ընդդիմության ստեղծումը, ինչը, իմ կարծիքով, տեղի է ունեցել 1998 թվականից հետո: Մենք այդ ճանապարհով չենք գնալու: Հայաստանում երկար ժամանակ չկար ժողովրդի մանդատն ունեցող իշխանություն և ընդդիմություն, դրա համար Հայաստանում ժողովուրդը ոչ մեկին չէր հավատում: Մենք արհեստական ընդդիմություն չենք ստեղծելու, որովհետև ընդդիմությունը պետք է ինքն իրեն ստեղծի: Առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում ժողովուրդը կորոշի` ով է իշխանություն և ով` ընդդիմություն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով հանդիպման մասնակիցներից մեկի` Հայաստանում երկու տարի առաջ ունեցած բիզնես խնդիրների, նախկինում եղած արատավոր երևույթների և դրանց լուծման մասին հարցին` Նիկոլ Փաշինյանն ասել է. «Առանց ճշմարտության հետ առերեսվելու` մենք չենք կարող առաջ գնալ: Այս տարվա ապրիլին մենք հասել ենք մի իրավիճակի, երբ ոտքի է կանգնել ժողովուրդը և ասել, որ այսպես շարունակել չի կարելի: Իսկ ի՞նչպես կարելի է շարունակել: Մենք պետք է հասկանանք՝ ի՞նչն է եղել պատճառը, որ մեր երկրում պրիմիտիվ կանոնները դեգրադացվել են: Սա մեր ամենամեծ կոնցեպտուալ խնդիրն է: Կոռուպցիոն բոլոր դեպքերը պե՞տք է բացահայտվեն, թե՞` ոչ: Սա լուրջ հարց է և իմ կարծիքը այն է, որ ժողովրդից գողացված ամեն կոպեկը պետք է վերադարձվի: Մեր երկրի վերաբերյալ յուրաքանչյուր ճշմարտություն պետք է բացահայտվի: Բայց դա չի նշանակում, որ պետք է վենդետաներ իրականացնենք, գիլյոտիններ շարենք մեր երկրում: Մենք պետք է որոշակի պայմաններ ունենանք` ազգային համաձայնության հասնելու համար: Նրանք, ովքեր ժողովրդին վերադարձնելու բան ունեն, եթե վերադարձնեն, գուցե նրանց նկատմամբ լինի որոշակի ներողամտություն, բայց եթե ոչ, ապա մենք պետք է նրանց համար իրականացնենք արդարադատություն: Մեր երկրին հասցվել են վնասներ, և ներքին, և արտաքին քաղաքական միջավայրում: Որևէ մեկը չպետք է մտածի, որ կարող թալանել ժողովրդին և գնալ ինչ-որ մի տեղ վայելել այդ թալանածը: Չի լինելու այդպիսի բան»,- շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:

"Иностранцы отмечают, что создается такое впечатление, что Армения - это одна семья": Пашинян (фотографии)
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян встретился в Астане с представителями армянской общины Казахстана. Во встрече приняли участие армяне не только из Астаны, но и других регионов, находящихся в сотнях километров от столицы. На встрече присутствовали также представители армянской общины Узбекистана во главе с пастором церкви Святого Филиппа в Ташкенте и церкви Святой Богородицы в Самарканде иереем Ованесом Григоряном.
Приветствуя участников встречи, Никол Пашинян отметил: "Дорогие соотечественники, начну с того, о чем я подумал, когда вошел и увидел вас. Расскажу предысторию, чтобы было понятнее. После своего избрания премьер-министром я много путешествую, и в каждой стране, которую я посещаю, происходят примерно вот такие встречи с нашими соотечественниками, и когда мы встречаем так много родных людей, мы думаем следующее: мы на самом деле могущественный народ со своим потенциалом, но, к сожалению, до сих пор не используем его полностью. Революция произошла не только в Армении, но и среди армян всего мира, в национальном сознании, и ее самым важным результатом должно стать использование национального потенциала для укрепления нашей родины, которая должна стать гарантом номер один существования армян".
По словам Никола Пашиняна, он недавно ознакомился с результатами социального опроса, который выявил, что выражение "я армянин" в разное время имело разное восприятие. "В XXI веке фраза "я армянин" в первую очередь отождествляется с независимой государственностью Армении. Наша самая важная задача заключается в том, чтобы действительно задействовать наш потенциал в дальнейшем развитии Армении. Наш самый главный недостаток заключался в том, что мы не формулировали общих целей и разные части нашего народа действовали не очень сплоченно. Мы должны сформулировать общую национальную цель и сконцентрировать все свои силы на ее достижении. Я думаю, что самая важная особенность революции такова: мы получили новую энергию, новый энтузиазм, чтобы сделать Армению страной, способной полностью защитить себя, развиваться, быть привлекательной для инвестиций и проживания", - сказал исполняющий обязанности премьер-министра.
Никол Пашинян с радостью отметил, что после революции в Армении существуют некоторые тенденции иммиграции. "С мая по октябрь включительно сальдо миграции Армению составил плюс 13 тыс. В аналогичный период прошлого года сальдо было минус 9 тыс. Надеюсь, что в результате нашей предстоящей деятельности эти 13 тыс станут 130 тыс, 200 тыс, 1 млн 300 тыс, и у нас будет государство нового уровня. Мы хотим, чтобы Армения руководствовалась следующим девизом: счастливый индивид, заботливое общество, могущественное государство. Я знаю, что вместе мы добьемся этой цели", - подчеркнул Никол Пашинян.
Затем исполняющий обязанности премьер-министра ответил на ряд вопросов представителей армянской общины, которые касались развития экономики, образования, науки, здравоохранения, туризма, налогового администрирования и реформ в Армении.
Группа армян выразила заинтересованность и готовность заниматься предпринимательской деятельностью на своей родине. Никол Пашинян приветствовал данную инициативу.
"В Новой Армении созданы новые возможности и от желания каждого из нас зависит, будет он использовать эти возможности или нет. Приведу свой пример: когда в 1991 году Армения обрела независимость, было объявлено, что в стране существует свобода слова. В том году я окончил школу и говорил следующее: когда есть свобода слова, она не будет существовать до тех пор, пока не будет людей, которые не пойдут и не воспользуются этой объявленной возможностью. То же самое касается и Новой Армении. Когда мы говорим, что есть новые возможности для бизнеса и есть свобода, то это не станет действительностью до тех пор, пока люди не пойдут и не воспользуются этой возможностью", - сказал исполняющий обязанности премьер-министра, добавив, что сегодня нет никаких препятствий для какой-либо деятельности или инвестиций в Армении, и он приветствует и придает важное значение реализации таких инициатив. Он подчеркнул, что в Армении будет проводиться последовательная политика поощрения труда.
По словам Никола Пашиняна, правительство поставило перед собой задачу создать карту армян мира, чтобы узнать, в какой области и какой потенциал у нас есть. "Это трудная, но важная работа, чтобы мы могли объединить весь потенциал нашего народа", - сказал исполняющий обязанности премьер-министра.
Коснувшись вопроса о политической ситуации в Армении, Никол Пашинян подчеркнул, что демократия в нашей стране необратима. "В Республике Армения не может быть диктатуры, демократия в нашей стране необратима. В Армении СМИ никогда не были настолько свободными, как сегодня. Самое важное изменение, которое произошло, - это восприятие людьми своей роли, взаимоотношения между ними. Иностранцы сегодня самое большое впечатление получают от людей, они отмечают, что создается такое впечатление, что Армения - это одна семья. Это самое важное изменение. Мы демократическая страна, и иначе быть не может. Народ совершил революцию против авторитаризма, олигархической системы и больше не позволит создания такой системы. Самой разрушительной для нашей политической системы было создание фальшивой оппозиции, и это, на мой взгляд, происходит после 1998 года. Мы не пойдем по этому пути. Долгое время в Армении не было властей, которые имели бы мандат от народа, и не было оппозиции. Поэтому люди в Армении никому не верили. Мы не будем создавать искусственную оппозицию, потому что оппозиция должна создать себя сама. На предстоящих парламентских выборах люди определят, кто является властью, а кто - оппозицией", - сказал Никол Пашинян.
Коснувшись вопроса одного из участников встречи о проблемах бизнеса два года назад, существовавших порочных явлениях и их решении, Никол Пашинян сказал: "Не встретившись лицом к лицу с действительностью, мы не сможем двигаться вперед. В апреле этого года мы достигли ситуации, когда народ встал на ноги и сказал, что так продолжать нельзя. А как можно продолжать? Мы должны понять, в чем была причина того, что в нашей стране были деградированы даже примитивные правила. Это наша самая большая концептуальная задача. Должны ли быть раскрыты все случаи коррупции или нет? Это очень серьезный вопрос, и я считаю, что каждая копейка, украденная у народа, должна быть возвращена. Вся правда о нашей стране должна быть раскрыта. Но это не значит, что мы должны совершать вендетту, расставлять гильотины в нашей стране. У нас должны быть определенные условия для достижения национального консенсуса. Те, у кого есть что возвращать народу, если они вернут, возможно, в отношении этих людей будет проявлена некая снисходительность, а если нет, то мы должны совершить правосудие в отношении этих людей. Нашей стране нанесен ущерб как во внутри-, так и во внешнеполитической среде. Никто не может думать, что может ограбить народ и пойти куда-нибудь, чтобы насладиться награбленным. Этого не будет".