Նախագահը ցանկալի է համարել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մասնակցությունը Գյումրիում պատմամշակութային արժեքների պահպանմանը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում այսօր հանդիպել է կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլայի հետ:
Հանրապետության նախագահը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը քննարկել են կազմակերպության շրջանակում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությանը, մեր երկրի մշակույթն ու արժեքներն այս կառույցում լավագույնս ներկայացնելու հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Իրաքի Մոսուլ քաղաքի մշակութային ժառանգության վերականգնմանը նվիրված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախաձեռնությանը։ Այդ համատեքստում քննարկվել է նախաձեռնության շրջանակում Երևանի Մատենադարանի հետ համատեղ ծրագրի իրագործումը։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերն ու հաջողված փորձը Սիրիայի փախստականների ինտեգրման, այդ թվում կրթության իրավունքի ապահովման հարցում։
Կողմերն ընդգծել են մշակութային և կրթական համատեղ ծրագրերի միջոցով մշակութային բազմազանության, համամարդկային արժեքների և հանդուրժողականության խրախուսման անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը։
Հանրապետության նախագահը նաև ուշադրություն է հրավիրել Գյումրի քաղաքի հնագույն և հարուստ մշակութային ժառանգությանը, պատմաճարտարապետական արժեքավոր շինություններին: Նշելով, որ դրանցից շատերն այսօր գտնվում են բավականին անմխիթար վիճակում՝ նախագահը ցանկալի է համարել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մասնակցությունը դրանց պահպանման ու վերականգնման աշխատանքներին: Այդ առումով քննարկվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի աջակցությամբ Գյումրիում պատմամշակութային արժեք ունեցող որևէ կառույցի վերականգնման հնարավորությունները:

President Views as Desirable UNESCO’s Participation to the Preservation of the Cultural and Historical Heritage of Gyumri
President Armen Sarkissian met with the Secretary General of UNESCO Audrey Azoulay at the Organization’s headquarters in Paris.
The President of Armenia and Secretary General of UNESCO discussed Armenia’s active involvement in the framework of the Organization and issues related to representing at this Organization the culture and values of our country in the best possible way.
The parties spoke also about the UNESCO initiative on the restoration of the cultural heritage of Mosul. Iraq. In that context, discussed was the implementation of a joint program with the Matenadaran in Yerevan.
The Secretary General of UNESCO hailed Armenia’s efforts and successful experience related to the integration of refugees from Syria, including their right for education.
The two sides underscored the importance and necessity of encouraging diversity, all-human values, and tolerance through the joint cultural and educational programs.
The President of Armenia invited the attention to Gyumri’s ancient and rich cultural heritage, to the structures which are valuable from the historical and architectural point of view. Noting that many of them currently remain in a rather dismal condition, the President viewed as desirable UNESCO’s participation to their preservation and restoration works. In this context, discussed were the opportunities of UNESCO’s assistance in the restoration of a historic structure in Gyumri.