Նախագահը ցանկալի է համարել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մասնակցությունը Գյումրիում պատմամշակութային արժեքների պահպանմանը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում այսօր հանդիպել է կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլայի հետ:
Հանրապետության նախագահը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը քննարկել են կազմակերպության շրջանակում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությանը, մեր երկրի մշակույթն ու արժեքներն այս կառույցում լավագույնս ներկայացնելու հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Իրաքի Մոսուլ քաղաքի մշակութային ժառանգության վերականգնմանը նվիրված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախաձեռնությանը։ Այդ համատեքստում քննարկվել է նախաձեռնության շրջանակում Երևանի Մատենադարանի հետ համատեղ ծրագրի իրագործումը։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերն ու հաջողված փորձը Սիրիայի փախստականների ինտեգրման, այդ թվում կրթության իրավունքի ապահովման հարցում։
Կողմերն ընդգծել են մշակութային և կրթական համատեղ ծրագրերի միջոցով մշակութային բազմազանության, համամարդկային արժեքների և հանդուրժողականության խրախուսման անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը։
Հանրապետության նախագահը նաև ուշադրություն է հրավիրել Գյումրի քաղաքի հնագույն և հարուստ մշակութային ժառանգությանը, պատմաճարտարապետական արժեքավոր շինություններին: Նշելով, որ դրանցից շատերն այսօր գտնվում են բավականին անմխիթար վիճակում՝ նախագահը ցանկալի է համարել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մասնակցությունը դրանց պահպանման ու վերականգնման աշխատանքներին: Այդ առումով քննարկվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի աջակցությամբ Գյումրիում պատմամշակութային արժեք ունեցող որևէ կառույցի վերականգնման հնարավորությունները:

Президент Армении считает желаемым участие ЮНЕСКО в восстановлении культурно-исторических ценностей Гюмри
Президент Республики Армения Армен Саркисян в Париже в штаб-квартире ЮНЕСКО 13 ноября встретился с генеральным директором организации Одри Азулой.
Президент Республики и генеральный директор ЮНЕСКО обсудили вопросы, касающиеся активного участия Армении в рамках организации, возможности наилучшего представления культуры и ценностей нашей страны в этой структуре.
Речь шла также об инициативе ЮНЕСКО по восстановлению культурного наследия в иракском городе Мосул. В этом контексте обсуждалась реализация в рамках инициативы совместной программы с ереванским Матенадараном.
Генеральный директор ЮНЕСКО высоко оценил усилия и успешный опыт Армении по интеграции сирийских беженцев, в том числе в вопросе обеспечения образовательного права.
Стороны подчеркнули необходимость и важность поощрения культурного многообразия, общечеловеческих ценностей и толерантности посредством реализации совместных культурно-образовательных программ.
Президент Республики также привлек внимание к древнейшему и богатому культурному наследию города Гюмри и к его ценным историко-архитектурным строениям. Отметив, что многие из них сегодня находятся в довольно плачевном состоянии, президент посчитал желаемым участие ЮНЕСКО в работах по их сохранению и восстановлению. В этом плане обсуждались возможности восстановления в Гюмри какого-либо имеющего культурно-историческую ценность строения при содействии ЮНЕСКО.