ԵՄ երկրներն ընդլայում են համագործակցությունը պաշտպանական ոլորտում
ԵՄ-ի խորհուրդը պաշտպանական 17 նոր նախագիծ է հաստատել Անվտանգության և պաշտպանության համատեղ քաղաքականության բնագավառում մշտական կառուցվածքավորված համագործակցության(PESCO) շրջանակներում իրականացնելու համար, հայտնում է Корреспондент-ը:
Այդ նախագծերը նվիրված են անձնակազմի պատրաստմանը, պաշտպանական հնարավորությունների զարգացմանը, ցամաքային, ծովային և օդային մարտունակության բարձրացմանը, ինչպես նաև կիբեռպաշտպանությանը
ԵՄ անդամ երկրների պաշտպանության նախարարները նաև հավանություն են տվել հետախուզական ընդհանուր դպրոցի ստեղծմանը, որը կզբաղվի ԵՄ անդամ պետությունների հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների պատրաստմամբ: Այս նախագծում կմասնակցեն ԵՄ անդամ բոլոր երկրները` բացի Մեծ Բրիտանիայի, Դանիայի և Մալթայի:

Страны ЕС расширяют сотрудничество в военной сфере
Совет Евросоюза одобрил 17 новых оборонных проектов в рамках программы постоянного структурированного сотрудничества по вопросам безопасности и обороны (PESCO). Об этом, как передает Корреспондент, сообщается на сайте европейского органа.
Проекты затрагивают такие области, как "подготовка, развитие потенциала и оперативная готовность на суше, в море и в воздухе, а также в киберзащите.
Также министры обороны стран-членов ЕС на заседании в Брюсселе одобрили проект создания общей разведшколы, которая займется обучением и подготовкой сотрудников спецслужб государств-членов Евросоюза.
В нем примут участие 25 из 28 стран-членов ЕС, за исключением Великобритании, Дании и Мальты. Реализацией проекта школы займутся Греция и Кипр.