ԵՄ երկրներն ընդլայում են համագործակցությունը պաշտպանական ոլորտում
ԵՄ-ի խորհուրդը պաշտպանական 17 նոր նախագիծ է հաստատել Անվտանգության և պաշտպանության համատեղ քաղաքականության բնագավառում մշտական կառուցվածքավորված համագործակցության(PESCO) շրջանակներում իրականացնելու համար, հայտնում է Корреспондент-ը:
Այդ նախագծերը նվիրված են անձնակազմի պատրաստմանը, պաշտպանական հնարավորությունների զարգացմանը, ցամաքային, ծովային և օդային մարտունակության բարձրացմանը, ինչպես նաև կիբեռպաշտպանությանը
ԵՄ անդամ երկրների պաշտպանության նախարարները նաև հավանություն են տվել հետախուզական ընդհանուր դպրոցի ստեղծմանը, որը կզբաղվի ԵՄ անդամ պետությունների հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների պատրաստմամբ: Այս նախագծում կմասնակցեն ԵՄ անդամ բոլոր երկրները` բացի Մեծ Բրիտանիայի, Դանիայի և Մալթայի:

EU Countries Expand Military Cooperation
Foreign and defence ministers meeting in Brussels have agreed to launch a European spy school as part of a push to strengthen Europe’s defences, The Guardian reports
Other projects signed off include a European armoured vehicle, cyber response teams and a high-atmosphere airship for intelligence gathering and reconnaissance.
Seventeen security projects were approved by the EU’s foreign and defence ministers on Monday, adding to 17 agreed last December, as part of efforts to deepen military cooperation on air, land and sea.
The latest push comes after the leaders of France and Germany said in separate speeches that Europe needs to shoulder more responsibility for its defence.