Ինտերպոլի ղեկավարի պաշտոնում ընտրվեց Հարավային Կորեայի ներկայացուցիչը
Հարավային Կորեայի թեկնածու Կիմ Չոն Յանն ընտրվել է Քրեական ոստիկանության միջազգային կազմակերպության (Ինտերպոլ) նոր ղեկավար:
Ինչպես հայտնում է The Guardian-ը` Կիմն ընտրվել է Ինտերպոլի 94 անդամ պետությունների կողմից Դուբայում կայացած Ինտերպոլի 87-րդ Գլխավոր ասամբլեայի ժամանակ: Նա Ինտերպոլի նախագահ է ընտրվել երկամյա ժամկետով` մինչև 2020թ.-ը:
Նշենք, որ Ինտեպոլի նախկին նախագահ Մեն Հունվեյի պաշտոնաթողությունից հետո Կիմ Չոն Յանը կատարում էր ղեկավարի պարտականությունները: Սեպտեմբերի 25-ին Մեն Հունվեյը մեկնել էր իր հայրենի Չինաստան, որտեղ ձերբակալվել էր կոռուպցիայի կասկածանքով:

South Korea’s Kim Jong-yang has been elected as Interpol’s next president, edging out a longtime veteran of Russia’s security services who was strongly opposed by the US, Britain and other European nations, The Guardian reports.
Kim was chosen by Interpol’s 94 member states at a meeting of its annual congress in Dubai. He will serve until 2020, completing the four-year mandate of his predecessor, Meng Hongwei, who went missing in his native China in September. Beijing later said Meng resigned after being charged with accepting bribes.