Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահը նշել է, թե որն է ԵՄ գլխավոր սպառնալիքը
ԵՄ-ի համար հիմնական ներքին սպառնալիքն այժմ այն եվրոպական քաղաքական գործիչներն են, ովքեր համարում են, որ լիբերալ արժեքների ժամանակն անցել է։ Այս մասին նախօրեին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Յուրկի Կատեյնեն՝ փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստի-ն։
«Օրենքի գերակայությունն ու լիբերալ ժողովրդավարությունն այժմ վտնագի տակ են: Այս պահին դա Եվրոպայի համար ամենամեծ սպառնալիքն է: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո հիմնարար արժեքներն ու լիբերալ ժողովրդավարությունը երբեք նման մարտահրավերների առաջ կանգնած չեն եղել», - ասել է Կատեյնեն նախօրեին Բրյուսելում կայացած միջոցառման ժամանակ:
Կատեյնեն ակնկալում է, որ դա կդառնա «Եվրախորհրդարանի նախընտրական քարոզարշավի հիմնական թեման»։ Ընտրություններն անցկացվելու են 2019թ․ մայիսին։
«Ճիշտ չէր լինի կարծել, որ խոսքը սովորական պոպուլիզմի մասին է, դա սովորական պոպուլիզմ չէ, քանի որ կան մարդիկ, ովքեր կարծում են, որ լիբերալ ժողովրդավարությունը վերջացել է»,- հայտարարել է եվրահանձնակատարը, հիշատակելով մասնավորապես Հունգարիային։

Вице-президент Еврокомиссии назвал главную угрозу для ЕС
Основной внутренней угрозой для ЕС в настоящее время являются европейские политики, которые считают, что время либеральных ценностей ушло, заявил в четверг вице-президент ЕК Юрки Катайнен. Об этом передает РИА Новости.
"Верховенство закона и либеральная демократия сейчас под угрозой. Это самая большая угроза для Европы в данный момент. Фундаментальные ценности и либеральная демократия еще никогда после распада СССР не подвергались такому вызову", — сказал он в четверг на мероприятии в Брюсселе.
Катайнен ожидает, что это станет "основной темой в ходе предвыборной кампании в Европарламент". Выборы в ЕП пройдут в мае 2019 года.
"Это самая большая внутренняя угроза, хотя есть и внешние угрозы. Ключевые ценности, на которых строилась европейская интеграция, сейчас под ударом со стороны некоторых наших лидеров, и среди них есть даже премьер-министры и политические партии, которые действительно считают, что время либеральной демократии прошло", — сказал он.
"И было бы неверно думать, что речь идет о простом популизме, это не просто обычный популизм, потому что есть люди, которые считают, что либеральная демократия закончилась", — заявил еврокомиссар, упомянув, в частности, Венгрию.