Փորձագետներ. Brexit-ից հետո Մեծ Բրիտանիան տարեկան 100 մլրդ ֆունտ ստեռլինգի կորուստներ կունենա
Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը, եթե այն իրականացվի ներկայիս համաձայնությամբ, մինչև 2030 թվականը կհանգեցնի 4 տոկոսով համախառն ներքին արդյունքի անկման, ինչը համաչափ է երկրի տնտեսության՝ տարեկան 100 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի կորուստներին: Այս մասին տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը` հղում կատարելով The Independent թերթին:
«Մեր հիմնական եզրակացությունները ցույց են տալիս, որ եթե Brexit-ի վերաբերյալ առաջարկված համաձայնությունն իրականացվի այն կերպ, որ Մեծ Բրիտանիան 2021 թվականին լքի ԵՄ-ի մաքսային միությունը և միասնական շուկան, ապա մինչև 2030 թվականը ՀՆԱ-ն 4 տոկոսով կնվազի այն բանի համեմատությամբ, եթե Մեծ Բրիտանիան մնա Եվրամիությունում»,- հայտնում է հրատարակությունը` հղում կատարելով Տնտեսական և սոցիալական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտի (NIESR) հայտարարությանը:
Փորձագետները նշում են, որ դրա պատճառը հիմականում կլինի արգելքները ծառայությունների ոլորտում, որոնք տնտեսության այդ հատվածը կդարձնեն սակավ գրավիչ և վերջիվերջո կհանգեցնեն Եվրամիությունից ներդրումների կրճատմանը:

Theresa May’s Brexit deal could leave the average person more than £1,000 worse off per year in the first decade outside of the EU, according to the first independent analysis of Britain exit terms.
As European leaders endorsed the prime minister’s plan, new research revealed the agreement could hit the UK’s economy by £100bn a year by 2030, equating to an average of £1,090 per person, The Independent reports.
The report by the National Institute for Economic and Social Research (NIESR), commissioned by the People’s Vote campaign, also warned that the government’s preferred outcome could see a 46 per cent hit to trade with the EU and a 21 per cent fall in foreign direct investment.
The report said: "Our key finding is that if the government’s proposed Brexit deal is implemented so that the UK leaves the EU customs union and single market in 2021, then by 2030, GDP will be around 4 per cent lower than it would have been had the UK stayed in the EU.
"This is largely because higher impediments to services trade make it less attractive to sell services from the UK. This discourages investment in the UK and ultimately means that UK workers are less productive than they would have been if the UK had stayed in the EU."