Փորձագետներ. Brexit-ից հետո Մեծ Բրիտանիան տարեկան 100 մլրդ ֆունտ ստեռլինգի կորուստներ կունենա
Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը, եթե այն իրականացվի ներկայիս համաձայնությամբ, մինչև 2030 թվականը կհանգեցնի 4 տոկոսով համախառն ներքին արդյունքի անկման, ինչը համաչափ է երկրի տնտեսության՝ տարեկան 100 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի կորուստներին: Այս մասին տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը` հղում կատարելով The Independent թերթին:
«Մեր հիմնական եզրակացությունները ցույց են տալիս, որ եթե Brexit-ի վերաբերյալ առաջարկված համաձայնությունն իրականացվի այն կերպ, որ Մեծ Բրիտանիան 2021 թվականին լքի ԵՄ-ի մաքսային միությունը և միասնական շուկան, ապա մինչև 2030 թվականը ՀՆԱ-ն 4 տոկոսով կնվազի այն բանի համեմատությամբ, եթե Մեծ Բրիտանիան մնա Եվրամիությունում»,- հայտնում է հրատարակությունը` հղում կատարելով Տնտեսական և սոցիալական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտի (NIESR) հայտարարությանը:
Փորձագետները նշում են, որ դրա պատճառը հիմականում կլինի արգելքները ծառայությունների ոլորտում, որոնք տնտեսության այդ հատվածը կդարձնեն սակավ գրավիչ և վերջիվերջո կհանգեցնեն Եվրամիությունից ներդրումների կրճատմանը:

Эксперты подсчитали, что Brexit будет стоить Лондону £100 млрд в год
Выход Великобритании из Евросоюза, если он будет осуществлен по нынешнему соглашению, приведет к падению ВВП на 4% до 2030 года, что соразмерно потерям экономики страны в £100 млрд в год. Как сообщила в понедельник газета The Independent со ссылкой на Национальный институт экономических и социальных исследований (NIESR), это равняется ежегодной потере в размере £1090 на каждого жителя страны, передает ТАСС.
"Наши основные выводы показывают, что если предложенное соглашение по Brexit будет осуществлено таким образом, что Великобритания покинет таможенный союз и единый рынок ЕС в 2021 году, то к 2030 году ВВП снизится на 4% по сравнению с тем, если бы Великобритания осталась в Евросоюзе", - приводит издание выдержку из исследования. Эксперты поясняют, что причиной тому в основном будут препятствия в сфере услуг, которые сделают этот сектор экономики менее привлекательным и в конечном счете приведут к сокращению инвестиций из ЕС и снижению эффективности британских рабочих.
При этом исследователи подсчитали вариант с выходом страны из ЕС без соглашения. Он оказался еще дороже для Великобритании - падение ВВП на 5,5% или £140 млрд в год.