Նախագահ Սարգսյանը հրավիրել է Գերմանիայի նախագահին պաշտոնական այց կատարել Հայաստան (լուսանկարներ)
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահի նստավայրում՝ Բելվյու ամրոցում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի և տիկին Նունե Սարգսյանի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը։
Նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը և տիկին Էլկե Բյուդենբենդերը նախագահ Արմեն Սարգսյանին ու տիկին Նունե Սարգսյանին դիմավորել են ամրոցի մուտքի մոտ և ուղեկցել նախասրահ՝ գրառում կատարելու պատվո հյուրերի գրքում։
Զինվորական նվագախմբի կատարմամբ հնչել են Հայաստանի և Գերմանիայի պետական օրհներգերը, նախագահներն ընդունել են պատվո պահակային վաշտի ողջույնը։
Այնուհետև տեղի է ունեցել Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի և Արմեն Սարգսյանի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
Գերմանիայի նախագահը բարի գալուստ է մաղթել նախագահ Արմեն Սարգսյանին և ողջունել նրա առաջին պաշտոնական այցը Գերմանիա։ Նա նաև անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին փոփոխություններին և ողջունել դրանց խաղաղ բնույթը։
Նախագահ Սարգսյանն իր խոսքում նշել է, որ ուրախ է պաշտոնական այցով գտնվել Գերմանիայում․ «Ուրախ եմ հյուրընկալվել բարեկամ Գերմանիայում` իմ առաջին պաշտոնական այցի շրջանակներում։ Գերմանիան Հայաստանի բարեկամն է, առաջնային տնտեսական գործընկերը, Հայաստան-Եվրամիություն օրակարգի գործուն աջակիցը։ Գերմանիան մեզ համար հետաքրքիր է նաև որպես խորհրդարանական կառավարման մոդել ունեցող պետություն, և մեզ համար խորհրդարանական ժողովրդավարության գերմանական փորձը չափազանց կարևոր և ուսանելի կարող է լինել»,-նշել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Բարձր գնահատելով Գերմանիայի կողմից մեր երկրին ցուցաբերվող ֆինանսատեխնիկական, տնտեսական օժանդակությունը, ինչպես նաև աջակցությունը ժողովրդավարական և իրավական բարեփոխումներին՝ նախագահ Սարգսյանը կարևորել է գիտակրթական և մշակութային ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը։ Մասնավորապես հեռանկարային է համարվել բարձր և տեղեկատավական տեխնոլոգիաների ոլորտում փոխգործակցությունը, ուսանողների և գիտաշխատող­ների փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացումը։
Նախագահ Սարգսյանը Գերմանիայի իր գործընկերոջը հրավիրել է պաշտոնական այց կատարել Հայաստան, ինչն ընդունվել է Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի կողմից։

President Sarkissian Invited the President of Germany to Conduct an Official Visit to Armenia
The official ceremony of welcoming President Armen Sarkissian and Mrs. Nouneh Sarkissian took place at the Bellevue Palace – residence of the President of the Federal Republic of Germany.
President Frank-Walter Steinmeier and Mrs. Elke Büdenbender welcomed President Sarkissian and Mrs. Nouneh Sarkissian at the entrance of the Palace and accompanied to the hall, to make an inscription at the Book of Honorary Guests.
The military band played the state anthems of Armenia and Germany, and the two Presidents accepted greetings of the honor guard.
Later, Presidents Sarkissian and Steinmeier had a private meeting which was followed by the meeting in the extended format with the participation of the delegations.
The President of Germany welcomed Armen Sarkissian and saluted his first official visit to Germany. He also spoke of the recent changes in Armenia and hailed their peaceful nature.
In his remarks President Sarkissian noted that he was glad to conduct an official visit to Germany. “I am glad to be hosted in the friendly Germany in the framework of my first official visit. Germany is Armenia’s friend, one of our primary economic partners, an active supporter of the Armenia-EU agenda. Germany is also interesting for us as a country with a parliamentary system of governance and the German experience of parliamentary democracy is very important for us and might be instructive,” President Armen Sarkissian said.
Hailing the financial, technical, and economic assistance provided by Germany to our country as well as the support to democracy and legal reforms, President Sarkissian stressed the importance of expanding cooperation in the educational, scientific, and cultural areas. Cooperation in the area of technologies was viewed as especially promising as well as the implementation of the programs for students and science workers exchange.
President Sarkissian invited his counterpart to conduct an official visit to Armenia. President Steinmeier accepted the invitation.