Նախագահ Սարգսյանը հրավիրել է Գերմանիայի նախագահին պաշտոնական այց կատարել Հայաստան (լուսանկարներ)
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահի նստավայրում՝ Բելվյու ամրոցում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի և տիկին Նունե Սարգսյանի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը։
Նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը և տիկին Էլկե Բյուդենբենդերը նախագահ Արմեն Սարգսյանին ու տիկին Նունե Սարգսյանին դիմավորել են ամրոցի մուտքի մոտ և ուղեկցել նախասրահ՝ գրառում կատարելու պատվո հյուրերի գրքում։
Զինվորական նվագախմբի կատարմամբ հնչել են Հայաստանի և Գերմանիայի պետական օրհներգերը, նախագահներն ընդունել են պատվո պահակային վաշտի ողջույնը։
Այնուհետև տեղի է ունեցել Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի և Արմեն Սարգսյանի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
Գերմանիայի նախագահը բարի գալուստ է մաղթել նախագահ Արմեն Սարգսյանին և ողջունել նրա առաջին պաշտոնական այցը Գերմանիա։ Նա նաև անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին փոփոխություններին և ողջունել դրանց խաղաղ բնույթը։
Նախագահ Սարգսյանն իր խոսքում նշել է, որ ուրախ է պաշտոնական այցով գտնվել Գերմանիայում․ «Ուրախ եմ հյուրընկալվել բարեկամ Գերմանիայում` իմ առաջին պաշտոնական այցի շրջանակներում։ Գերմանիան Հայաստանի բարեկամն է, առաջնային տնտեսական գործընկերը, Հայաստան-Եվրամիություն օրակարգի գործուն աջակիցը։ Գերմանիան մեզ համար հետաքրքիր է նաև որպես խորհրդարանական կառավարման մոդել ունեցող պետություն, և մեզ համար խորհրդարանական ժողովրդավարության գերմանական փորձը չափազանց կարևոր և ուսանելի կարող է լինել»,-նշել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Բարձր գնահատելով Գերմանիայի կողմից մեր երկրին ցուցաբերվող ֆինանսատեխնիկական, տնտեսական օժանդակությունը, ինչպես նաև աջակցությունը ժողովրդավարական և իրավական բարեփոխումներին՝ նախագահ Սարգսյանը կարևորել է գիտակրթական և մշակութային ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը։ Մասնավորապես հեռանկարային է համարվել բարձր և տեղեկատավական տեխնոլոգիաների ոլորտում փոխգործակցությունը, ուսանողների և գիտաշխատող­ների փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացումը։
Նախագահ Սարգսյանը Գերմանիայի իր գործընկերոջը հրավիրել է պաշտոնական այց կատարել Հայաստան, ինչն ընդունվել է Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի կողմից։

Армен Саркисян пригласил президента Германии посетить Армению (фотографии)
В резиденции президента Федеративной Республики Германия – крепости Бельвью, 27 ноября состоялась официальная церемония встречи президента Республики Армения Армена Саркисяна и госпожи Нунэ Саркисян.
Президент Франк-Вальтер Штайнмайер и госпожа Эльке Бьюденбендер встретили президента Армена Саркисяна и госпожу Нунэ Саркисян у входа в крепость и проводили в холл, чтобы оставить запись в Книге почётных гостей.
В исполнении военного оркестра прозвучали государственные гимны Армении и Германии, Президенты приняли приветствие роты почётного караула.
Затем состоялась отдельная беседа Франка-Вальтера Штайнмайера и Армена Саркисяна, за которой последовала встреча в расширенном составе, с участием делегаций.
Президент Германии приветствовал президента Армена Саркисяна и его первый официальный визит в Германию. Он также коснулся произошедших в Армении последних перемен и приветствовал их мирный характер.
Президент Саркисян отметил, что раз находится в Германии с официальным визитом. "Я рад быть гостем в дружественной Германии в рамках своего первого официального визита. Германия – друг Армении, приоритетный экономический партнёр, деятельный помощник в продвижении повестки Армения-Евросоюз. Германия нам интересна также как государство, имеющее парламентскую модель управления, и для нас германский опыт парламентской демократии может быть чрезвычайно важным и полезным", - отметил Армен Саркисян.
Высоко оценивая оказанное Германией нашей стране финансово-техническое, экономическое содействие, а также помощь в проведении демократических и правовых реформ, Президент Саркисян подчеркнул важность расширения сотрудничества в научно-образовательной и культурной сферах. В частности, он счёл перспективным взаимодействие в сфере высоких и информационных технологий, реализацию программ обмена опытом между студентами и научными работниками.
Президент Саркисян пригласил своего германского коллегу совершить официальный визит в Армению, что было принято Франком-Вальтером Штайнмайером.