Զախարովան մեկնաբանել է Արցախի նախագահի այցը Մոսկվա
Արցախի Հանրապետության նախագահի Ռուսաստան կատարած այցը Մոսկվան դիտարկում է որպես մասնավոր: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան` պատասխանելով ադրբեջանական ԶԼՄ-ներից մեկի լրագրողի հարցին:
Զախարովայի խոսքերով` Բակո Սահակյանի այցը չի հակասում ո´չ ռուսական օրենսդրությանը` որպես մասնավոր այց, ո´չ առկա միջազգային պայմանավորվածություններին, ո´չ Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում Ռուսաստանի միջնորդական առաքելությանը:
«Ռուսական կողմին ուղղված բողոքները, որոնք արտահայտվել էին ադրբեջանական կողմի վերջերս արված հայտարարությունում, մեր կարծիքով անհիմն է», - ասել է Զախարովան:
Ավելի վաղ Բակո Սահակյանն այցելել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող երկրներ` Ֆրանսիա, ԱՄՆ, Ռուսաստան, ինչը վրդովվեցրել է Բաքվին:

Захарова прокомментировала визит президента Арцаха в Москву
Визит президента Республики Арцах Бако Саакяна в Россию официальная Москва рассматривает как частную поездку. Как передает Sputnik Армения, об этом в ходе традиционного брифинга в МИД России сообщила представитель внешнеполитического ведомства Мария Захарова.
"Эта поездка не может рассматриваться иначе как частная. Ее статус очевиден", -  отметила Захарова, отвечая на запрос журналиста одного из азербайджанских СМИ.
По ее словам, поездка Саакяна не противоречит ни российскому законодательству, именно в этом качестве – в качестве частной поездки, ни имеющимся международным договоренностям, ни посреднической миссии России в карабахском урегулировании.
"Претензии к российской стороне, которые были выражены в недавнем заявлении азербайджанской стороны, являются с нашей точки зрения безосновательными", - заявила Захарова.
Ранее Бако Саакян посетил страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ - Францию, Россию и США. Это вызвало шквал протеста в Баку.