Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ու Հնդկաստանի միջև ստորջրյա երկաթուղային թունել կկառուցվի
Միացյալ Արաբական Էմիրությունները նոր  մեգածրագիր է մշակել, որով նախատեսվում է ստորջրյա երկաթուղային թունելի միջոցով ԱՄԷ-ի Ֆուջեյրա քաղաքը կապել Հնդկաստանի Մումբայ քաղաքի հետ:
Բացի ուղևորներից, ստորջրյա գնացքները Հնդկաստանից Միացյալ Արաբական Էմիրություններ կտեղափոխեն ապրանքներ և մաքուր ջուր, իսկ հակառակ ուղղությամբ` նավթ: Այս մասին հայտնել է  National Advisor Bureau Limited ընկերության գործադիր տնօրեն Աբդալա Ալ Շեխին երկու երկրների միջև կայացած գագաթաժողովի ժամանակ, հայտնում է Business Emirates-ը:
«Մենք մտադիր ենք կապել Մումբայն ու  Ֆուջեյրա քաղաքները գերարագ լողացող գնացքներով: Ծրագրի նպատակն է զարգացնել երկկողմ առևտուրը: Մենք նավթ կարտահանենք Հնդկաստան, փոխարենը կստանանք մաքուր ջուր: Նախատեսվում է, որ Ծոցի մյուս երկրները նույնպես ներմուծեն և արտահանեն ապրանքներ մեր ստորջրյա երկաթուղու միջոցով», - ասել է Ալ Շեխին:
Ստորջրյա ճանապարհի երկարությունն առնվազն 2000 կմ  կկազմի: Հարկ է նշել, որ ներկայումս աշխարհում նախատեսվում է իրականացնել մի քանի նմանատիպ նախագծեր`Չինաստանի և Ռուսաստանի միջև, ինչպես նաև Կանադայի և ԱՄՆ-ի միջև:

ОАЭ собираются запустить подводный поезд в Индию
Объединенные Арабские Эмираты обнародовали грандиозные планы по реализации еще одного мегапроекта: эмират Фуджейра и индийский город Мумбай свяжет подводная железная дорога, передает Business Emirates.
Помимо пассажиров, подводные поезда будут перевозить товары и свежую воду из Индии в ОАЭ, а в обратном направлении транспортировать нефть. Об этом сообщил управляющий директор National Advisor Bureau Limited Абдалла Аль Шеххи во время саммита двух стран.
''Это концепт. Мы планируем связать Мумбай и Фуджейру ультраскоростными плавучими поездами. Проект направлен на развитие двусторонней торговли. Мы будем экспортировать нефть в Индию и получать обратно свежую воду. Планируется, что другие страны Залива тоже будут импортировать и экспортировать товары по нашей подводной дороге'', - пояснил Аль Шеххи.
Протяженность подводной дороги составит не менее 2000 км. Нужно отметить, что в мире сегодня планируется к реализации несколько подобных проектов: между Китаем и Россией, Канадой и США.