Փաշինյանը պետական մրցանակ է հանձնել «Նեյշնլ Ինսթրումենթս» ընկերության համահիմնադրին
Նոյեմբերի 30-ին տեղի է ունեցել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը մրցանակը հանձնել է «Նեյշնլ Ինսթրումենթս» ընկերության համահիմնադիր և նախագահ ՋեԹրուշարդին և նրա պատվին կազմակերպված ընդունելության ժամանակ հանդես եկել ելույթով.
«Հարգարժան պարոն Թրուշարդ,
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակն այսօր շնորհվում է «Նեշնլ Ինսթրումենթս» ընկերության համահիմնադիր և նախագահ Ջեյմս Թրուշարդին: Մի մարդու, որ իր նորարարությամբ բացառիկ դերակատարություն է ունեցել ողջ աշխարհում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման և տարածման գործում։ Ես մասնագիտական մանրամասների մեջ չեմ մտնի։ Բայց կասեմ հետևյալը։
Մեզ համար նոր տեխնոլոգիաները պատմական հնարավորություն են Հայաստանում իրականացնելու այն, ինչը մենք ցանկանում ենք իրականացնել, այն է` տնտեսական հեղափոխություն։ Դրանք նաև մարտահրավեր են բոլոր նրանց համար, ովքեր ուզում են քայլել մարդկության առաջընթացին համընթաց։
Հայաստանի և ընդհանրապես ողջ հայության համար այս ոլորտն ունի ռազմավարական նշանակություն։ Նախևառաջ, ապրելով աշխարհա¬քա¬ղա¬քական բարդ տարածաշրջանում` մեզ համար տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն այն վիրտուալ կապն են, որ ապահովում են արտաքին աշխարհի հետ մեր անխափան հաղորդակցությունը, ինչո՞ւ չէ նաև մեր տնտեսական աճն ու զարգացումը: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտն այն սակավաթիվներից է, որոնց զարգացման համար անհրաժեշտ չեն նավահանգիստներ, ելք դեպի ծով, հարուստ ընդերք: Դրա համար անհրաժեշտ է մարդկային կապիտալ: Իսկ դա այն ռեսուրսն է, որով Հայաստանը մշտապես աչքի է ընկել:
Մենք ոչ միայն ուրախ ենք այդ նոր բացվող հնարավորությունների համար, այլև պիտի ամեն ջանք գործադրենք այդ հնարավորություններից առավելագույնս օգտվելու ուղղությամբ։ Հենց այդ է պատճառը, որ ես մեր նոր ձևավորվող կառավարության առաջնային խնդիրներից եմ համարում Հայաստանն ագրարային, հանքար¬դյու¬նա¬բերական երկրից տեխնոլոգիական երկրի վերածելը: Եվ բնավ նկատի չունեմ գյուղատնտեսության և հանքարդյունաբերության ուղղությամբ տարվող աշխատանքների դադարեցում: Ընդհակառակը, մենք պետք է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, նորարարական մոտեցումների օգտագործմամբ զարգացնենք և նոր մակարդակի հասցնենք նաև մեր գյուղատնտեսությունը և հանքարդյունաբերությունը: Մենք պետք է ինովացիոն լուծումներով ոչ միայն դյուրացնենք համապատասխան ոլորտում և ընդհանրապես բոլոր ոլորտներում աշխատողների հոգսը, այլև բարձրացնենք արտադրանքի որակն ու արդյունավետությունը:
Այն, ինչ արել և անում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները ժամանակակից աշխարհում, անհնար է մեկնաբանել այլ կերպ, քան հեղափոխություն։ Մենք հեղափոխականներ ենք, և հեղափոխություն բառով հասկանում ենք կտրուկ առաջընթաց, ոչ շաբլոն լուծումներ, նորարարություն, ինչպես նաև կյանքի ու աշխատաոճի երիտասարդացում։
Սիրելի պարոն Թրուշարդ,
Ես ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ այս մրցանակին արժանանալու կապակցությամբ։ Մեր համագործակցությունը Ձեզ հետ ավելի քան մեկ տասնամյակի պատմություն ունի: Այդ ժամանակահատվածում Դուք՝ «Նեյշնլ Ինսթրումենթս»-ի հայաստանյան գրասենյակի միջոցով արդեն իսկ հասցրել եք մեծապես նպաստել Հայաստանում ոլորտի զարգացմանը, երիտասարդ մասնագետներին միջազգային շուկաներում դրսևորվելու հնարավորություն եք ընձեռել:
Մենք Ձեզ ընկալում ենք որպես դաշնակից աշխարհն ավելի խելացի, ավելի ուժեղ, ավելի նորարար դարձնելու համամարդկային գործում։ Այս մրցանակով մենք նաև ցանկանում ենք օրինակ ցույց տալ մեր երիտասարդներին, թե ինչպիսին պետք է լինի ժամանակակից մարդը և ինչ իդեալների հետևից պետք է գնա։ Այս մրցանակով մենք ցանկանում ենք նաև գնահատել Ձեր գործը և պարզապես մեծարել Ձեզ։ Եթե նույնիսկ Դուք չունեք դրա կարիքը, դրա կարիքն ունենք մենք։ Մենք հասարակություն ենք, որը գնահատում է մարդու աշխատանքը և ներդրումը, առավել և՜ս գնահատում է մեծ մարդու մեծ ներդրումը։
Պարոն Թրուշարդ,
Մեզ համար մշտապես պատիվ է հյուրընկալել Ձեզ մեր երկրում և վայելել Ձեր ներկայությունը։ Կրկին շնորհավորելով այս մրցանակին արժանանալու առիթով՝ մաղթում եմ Ձեզ նոր հաջողություններ Ձեր շնորհակալ գործունեության մեջ։ Գիտեմ, որ սա Ձեր առաջին այցելությունը չէ Հայաստան, և թույլ տվեք հույս հայտնել, որ նաև վերջինը չէ։
«Նեյշնլ Ինսթրումենթս» ընկերության համահիմնադիր և նախագահ Ջեյմս Թրուշարդը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատանքի համար և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ է ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակին արժանանալը: Նա ներկայացրել է իր ղեկավարած ընկերության գործունեությունը և կարևորել «Նեյշնլ Ինսթրումենթս» ընկերության ներկայությունը Հայաստանում, մեր երկրի հետ համագործակցությունը և համատեղ ծրագրերը: Ջեյմս Թրուշարդն ընդգծել է, որ Հայաստանում այժմ գործունեություն են ծավալում ՏՏ ոլորտի համաշխարհային մի շարք խոշոր ընկերություններ և համոզմունք հայտնել, որ դրանց թիվը գնալով կավելանա` հաշվի առնելով կառավարության` ոլորտի զարգացմանը միտված քայլերն ու ծրագրերը: Իր խոսքում նա անդրադարձել է նաև տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման գործում կրթության դերակատարությանը` ընդգծելով դրա կարևորությունը և մասնավորապես, ինժեներական բարձրակարգ կադրերի պատրաստման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը:

Пашинян вручил Государственную премию Республики Армения Джеймсу Трушарду
Cостоялась торжественная церемония вручения Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян вручил премию соучредителю и президенту компании National Instruments Джеймсу Трушарду, а также выступил с речью на организованном в честь лауреата приеме:
"Многоуважаемый господин Трушард,
Государственная премия Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий сегодня вручается соучредителю и президенту компании National Instruments Джеймсу Трушарду - человеку, который своим новаторством сыграл исключительную роль в разработке и распространении информационных технологий во всем мире. Я не буду углубляться в профессиональные детали, но скажу следующее.
Для нас новые технологии - это историческая возможность осуществить в Армении то, что мы хотим осуществить - революцию в экономике. Это также вызов для всех тех, кто хочет идти в ногу с прогрессом человечества.
Эта сфера имеет стратегическое значение для Армении и всего армянского народа. Прежде всего, учитывая тот факт, что мы живем в сложном геополитическом регионе, информационные технологии для нас - это виртуальная связь, которая обеспечивает нашу бесперебойную связь с внешним миром, а также наш экономический рост и развитие. Сфера ИТ является одним из немногих отраслей, для развития которых не нужны порты, выход в море и богатые недра. Для этого необходим человеческий капитал, а это тот ресурс, которым Армения всегда выделялась .
Мы не только рады этим новым возможностям, но также должны прилагать все усилия, чтобы максимально воспользоваться этими возможностями. Именно по этой причине я считаю, что одним из приоритетных задач нашего нового правительства является превращение Армении из аграрной, горнодобывающей страны в технологическую страну. И я не имею в виду прекращение работ по сельскому хозяйству и горной промышленности. Напротив, нам необходимо развивать и использовать наши информационные технологии, инновационные подходы и поднять наше сельское хозяйство и горнодобывающую промышленность на новый уровень. С помощью инновационных решений нам необходимо не только облегчить бремя работником соответствующей области и во всех областях в целом, но и повышать качество и эффективность продукции.
То, что делалось и делается в сфере информационных технологий в современном мире, невозможно назвать иначе, чем революцией. Мы революционеры, и мы понимаем под революцией резкий прогресс, нестандартные решения, инновации, а также омоложение жизни и стиля работы.
Дорогой господин Трушард,
Я сердечно поздравляю Вас с присуждением этой премии. Наше сотрудничество с Вами имеет более чем десятилетнюю историю. За это время через армянский офис компании National Instruments Вы уже смогли внести свой большой вклад в развитие сферы в Армении, предоставили молодым специалистам возможность проявить себя на международном рынке.
Мы считаем Вас своим союзником в общечеловеческом деле сделать мир более умным, более сильным и более новаторским. Этой премией мы также хотим показать нашей молодежи пример того, каким должен быть современный человек и каким идеалам нужно следовать. Этой премией мы также хотим оценить Ваше дело и просто возвеличить Вас. Даже если Вы не нуждаетесь в этом, мы нуждаемся. Мы - общество, которое ценит труд и вклад человека, тем более ценит великий вклад великого человека.
Господин Трушард,
Для нас всегда честь приветствовать Вас в нашей стране и наслаждаться Вашим присутствием. Еще раз поздравляю Вас с присуждением этой премии, желаю Вам новых успехов в Вашей благодарной деятельности. Я знаю, что это не первый Ваш визит в Армению, и позвольте выразить надежду на то, что не последний.
Благодарю!"
Соучредитель и президент компании National Instruments Джеймс Трушард поблагодарил исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна за высокую оценку и отметил, но для него большая честь удостоиться Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий.
Он представил деятельность возглавляемой им компании и подчеркнул важность присутствия компании National Instruments в Армении, сотрудничества с нашей страной и совместных программ. Джеймс Трушард подчеркнул, что в настоящее время в Армении работает ряд крупных ИТ-компаний, и выразил убежденность в том, что их количество будет постепенно увеличиваться с учетом шагов правительства и программ развития отрасли. В своей речи он также коснулся роли образования в развитии информационных и высоких технологий, подчеркнув его важность и последовательную работу, в частности, в подготовке высококвалифицированных инженеров.