ԱՄՆ իշխանությունները փոխել են աշխատանքային վիզաների տրամադրման կարգը
ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարությունը հայտարարել է H-1B  տիպի վիզաների տրամադրման նոր կարգի մասին, որը կսահմանափակի ամերիկյան ընկերությունների հնարավորությունը ներգրավելու աշխատակիցների արտերկրից:
Նոր կանոնների համաձայն` այդ վիզան ստացողները պետք է ունենան բարձր որակավորում և կրթության մակարդակն առնվազն պետք է լինի բակալավրի մակարդակ:
Ենթադրվում է, որ ընկերությունը, որը մտադիր է աշխատակից հրավիրել արտերկրից, պետք է նախապես գրանցի ԱՄՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունում:
Ինչպես մեկնաբանել է ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարությունը, իրենք մտադիր են փոքրացնել պատահականության էլեմենտի ազդեցությունը վիզաների տրամադրման գործընթացի վրա, ավելի մանրակրկիտ իրականացնել թեկնածուների ընտրությունը և ավելացնել վիզա ստացողների թիվ, ովքեր գիտական կոչում են ստացել ամերիկյան համալսարաններում:

Власти США изменили правила предоставления рабочих виз
Министерство внутренней безопасности США объявило о новых правилах выдачи виз типа H-1B. Это уменьшит возможности американских компаний по привлечению работников из-за рубежа, сообщает Корреспондент.
Согласно новым правилам, получатели этих виз должны обладать высокой квалификацией и уровнем образования, как минимум, на уровне бакалавриата.
Как предполагает новая система, компании, которые намерены приглашать сотрудников из-за рубежа, должны заранее зарегистрироваться в Службе гражданства и иммиграции США (USCIS).
Как пояснило министерство внутренней безопасности, оно намерено уменьшить влияние элемента случайности на процесс выдачи виз, более тщательно проводить отбор претендентов и увеличить число получателей виз, получивших научные степени в американских университетах.