Հայաստանում «կենդանի» կենտրոն կստեղծենք՝ դեպի Արարատ բացվող տեսարանով. Նիկոլյա Ազնավուր
Աշխարհահռչակ լեգենդար շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի որդին, «Ազնավուր» բարեգործական հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլյան «ՌուսԱրմԻնֆո» գործակալությանը տված հարցազրույցում պատմել է հիմնադրամի գործունեության և Երևանում Ազնավուրի անվան կենտրոնի ստեղծման ծրագրերի մասին:
Նիկոլյա Ազնավուրի խոսքով՝ 2017-ին ստեղծված հիմնադրամը կշարունակի իրագործել բոլոր հիմնական նախագծերը, որոնք շանսոնյեի նախաձեռնությամբ իրականացվում էին 1988-ի երկրաշարժից հետո: Դրանց թվում են սոցիալական նշանակություն ունեցող նախագծերը Գյումրիում, կրթական ծրագրերը և մշակութալուսավորչական նախաձեռնությունները:  Գլխավոր նախագիծը լինելու է Ազնավուրի կենտրոնի ստեղծումը Երևանի «Կասկադ» համալիրի գագաթին:
«Հայրս դեմ էր թանգարանի գաղափարին և ցանկանում էր կենդանի մի վայր ստեղծել, որտեղ բոլորն աշխատանքով կզբաղված կլինեն», - ընդգծել է Նիկոլյան:
Նրա խոսքով՝ Ազնավուրի կենտրոնում թանգարանային հատվածը նվիրված կլինի արտիստի կյանքին և մշակութային ժառանգությանը: Ընտանիքը կենտրոնին կնվիրի մաեստրոյի դաշնամուրը, նրա ձայնագրությունները և անձնական իրերը:
Կենտրոնի տարածքում կստեղծվի իր տեսակի մեջ առաջին ֆրանսիական ինստիտուտը տարածաշրջանում, որը կունենա մեդիադարան, ցուցասրահ, կինոսրահ և հանգստյան գոտի:

Nicolas Aznavour: We Will Create 'Live Center' with Scene Opening to Mount Ararat
The legendary chansonnier Charles Aznavour’s son Nicolas Aznavour in an interview with  RUSARMINFO told about the activities of Aznavour Foundation and unveiled the unique plan, according to which the Foundation palns to launch a live center in Yerevan with a picturesque scene looking to Mount Ararat.
According to Nicolas Aznavour, the foundation will continue all the charity projects initiated by the great crooner after the 1988 earthquake in Armenia.
But the main project will be aimed at opening the Aznavour Center at the top of the Cascade Complex.
As Nicolas said, he and Charles Aznavour spent two years working on that.
''He (Charles Aznavour) personally was against the idea of a museum and wanted instead to create a live space where everybody would be engaged in some kind of activity,'' Nicolas said.
He added that they also intend to build museum dedicated to Aznavour’s life and cultural heritage.
It is also planned to launch the first ever French institution in the region with a special media archive, exhibition hall, cinema hall and rest zone.