Եվրամիությունն սկսում է Brexit-ի պայմանների վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման պաշտոնական ընթացակարգը
Եվրամիությունն սկսում է Միության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանների վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման պաշտոնական ընթացակարգը: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, դեկտեմբերի 5-ին հայտնել են Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունից:
«Եվրահանձնաժողովն այսօր սկսում է ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման և ավարտման ընթացակարգը»,- նշվում է Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ:
Դրանում պարզաբանվում է, որ «ԵՀ-ն ընդունում է այն առաջարկները, որոնք պաշտոնապես գործարկում են Եվրամիությունում համաձայնագրի կնքման գործընթացը»:
Դա նշանակում է, որ  Եվրախորհուրդը և Եվրախորհրդարանը պետք է պաշտոնապես թույլատրեն գործարքի ստորագրումը, ինչից հետո այն  ուժի մեջ կմտնի 2019 թվականի մարտի 30-ին, եթե Մեծ Բրիտանիան նույնպես հավանություն տա դրան:

Евросоюз начинает процедуру подписания соглашения об условиях Brexit
Евросоюз начинает официальную процедуру подписания соглашения об условиях выхода Великобритании из состава сообщества. Об этом сообщила в среду пресс-служба Еврокомиссии (ЕК), передает ''ТАСС''
"Еврокомиссия начинает сегодня процедуру подписания и завершения соглашения по выходу Великобритании из ЕС", - говорится в заявлении ЕК.
В нем поясняется, что "ЕК приняла предложения, запускающие формальный процесс заключения соглашения в ЕС". Это означает, что Евросовет и Европарламент должны официально разрешить подписание сделки, после чего она сможет вступить в силу 30 марта 2019 года, если Великобритания тоже одобрит ее.