Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Աշխատանքային այցով Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Սուրբ Կատարինե հայկական եկեղեցի, կատարել մոմավառություն, այնուհետև հանդիպել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Կառավարության ղեկավարի պաշտոնակատարն իր խոսքում անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխություններին և զարգացումներին, խոսել արտագաղթի հաղթահարման, տնտեսության, արդարադատության և այլ ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների մասին:
«Ուրախ եմ արձանագրել, որ տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստան եկողների թիվն ավելի մեծ է, քան մեկնողների: Կարծում եմ` սա է հեղափոխության կարևորագույն ձեռքբերումներից մեկը: Առաջիկա 20 տարվա ընթացքում խնդիր ունենք կրկնապատկել մեր բնակչության թիվը` առաջին հերթին տնտեսական զարգացմամբ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծել է, որ կառավարության խնդիրը քաղաքական հեղափոխությունը տնտեսական հեղափոխության վերափոխելն է, և այսօր Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները վկայում են, որ դա հնարավոր կլինի անել: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ այդ գործում կառավարությունը հույսեր է կապում նաև սփյուռքի ներդրումային ծրագրերի հետ: «Այն, ինչ պլանավորվում է այժմ, եթե իրականություն դառնա 2019 թվականին, արդեն մեր երկրի տնտեսական կերպարն ուրիշ կլինի: Այդպիսով հստակ քայլեր կանենք արդյունաբերական երկիր դառնալու ճանապարհին: Հույս ունեմ, որ այսօրվա Հայաստանով դուք ևս քաջալերված եք»,- ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը: Ի պատասխան տեղի հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ նշել են, որ մեծապես ոգևորված են հայրենիքում տեղի ունեցող գործընթացներով և պատրաստվում են վերադառնալ Հայաստան, այդ թվում` ներդրումային տարբեր նախագծեր կյանքի կոչելու նպատակով: Այդ համատեքստում նրանք ներկայացրել են Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանումների հետ կապված առկա խնդիրները:
Վարչապետի պաշտոնակատարը տեղեկացրել է, որ ԵԱՏՄ շրջանակում լոգիստիկ խնդիրների լուծումը գտնվում է օրակարգում: «Դա ԵԱՏՄ-ում քննարկվող ամենակարևոր հարցերից է: Պատրաստվում ենք պիլոտային ծրագիր իրականացնել, որով կդյուրացվի բեռների տեղափոխման գործընթացը, ապրանքները հավելյալ ստուգումների չեն ենթարկվի` թվային համակարգի ներդրման միջոցով»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` անդրադառնալով նաև Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև ճանապարհային խնդիրների լուծման հնարավորություններին ու հավելել, որ Հայաստանը շահագրգիռ է այդ գործընթացով:
Հանդիպման ընթացքում ներկաների խնդրանքով Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է իր և Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի հեռախոսազրույցի գաղտնալսման խնդրին: «Գաղտնալսումները հնարավոր են դարձել ռոումինգի պատճառով, քանի որ այդ օրերին ԱԱԾ տնօրենը գտնվել է Շվեյցարիայում: Երեկ հրապարակվեց գաղտնալսումների երկրորդ մասը, բայց Ազգային ժողովում սեպտեմբերի 12-ին ունեցած ելույթում արդեն անդրադարձել եմ դրան, և իմ պատմածում ավելի շատ տեղեկատվություն կար, քան հրապարակված հեռախոսազրույցում: Իրականում այս գաղտնալսումն ապացուցեց, որ ես Սանկտ Պետերբուրգում եմ տեղեկացել, թե ինչ է կատարվում այդ դատական պրոցեսներում: Ինչո՞ւ է ընդհանրապես կառավարությունն այս պրոցեսում ներքաշվել, որովհետև մեր միջազգային գործընկերները, մասնավորապես հատուկ ծառայությունների մասով, անընդհատ զանգահարել են ԱԱԾ տնօրենին այդ խնդրով, երկրորդը` դատական համակարգի ներկայացուցիչը ևս անընդհատ զանգահարել է ԱԱԾ` անվտանգության խնդրով և նշել, որ վախեցած են իրենց գործը կատարելուց: Միաժամանակ, ներկայացված հեռախոսազրույցի մի մասը կտրված է, որտեղ ես դիտողություն եմ անում ԱԱԾ տնօրենին, թե ի՞նչ է նշանակում` դատավորները վախենում են, չե՞ք կարողանում ապահովել նրանց անվտանգությունը: Մոտավորապես տասը տարի առաջ «Հայկական ժամանակ» թերթում հրապարակում է եղել, որ որոշ մարդիկ Հայաստանում գաղտնալսող սարքեր են ձեռք բերել, և այդ խնդիրը կա: Մեր երկրի խնդիրներից մեկը եղել է այն, որ որոշ խմբեր, ընտանիքներ գուցե ավելի ազդեցիկ են եղել, քան պետությունը, սրանք դրա մնացորդային երևույթներն են: Համոզված եղեք` դրանք ևս արմատախիլ կարվեն: Գաղտնալսողները պետք է բացահայտվեն, և ես խնդիր եմ դրել Ազգային անվտանգության ծառայության առաջ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչներն իրենց մտահոգությունն են հայտնել նաև Նիկոլ Փաշինյանի անվտանգության ապահովման հետ կապված, ինչի առնչությամբ կառավարության ղեկավարի պաշտոնակատարն ասել է, որ Հայաստանի պետական պահպանութան ծառայությունը պատշաճ կատարում է իր աշխատանքը: «Ընդհանրապես ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ռուսաստանում ես ինձ շատ անվտանգ եմ զգում: Կարծում եմ` դա միայն անվտանգության խնդիր չէ, գուցե նաև մարդկանց վերաբերմունքն է ինձ անվտանգության զգացում ներշնչում»,- նշել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նիկոլ Փաշինյանը, խոսելով արդարադատութան ոլորտի խնդիրների մասին, ընդգծել է, որ դատական համակարգի բարեփոխումները կառավարութան օրակարգային ամենակարևոր հարցերից մեկն է, որովհետև այն ձևավորվել է բոլորին հայտնի միջավայրում և պայմաններում: «Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն արդեն սկսել է և առաջիկայում էլ կշարունակի Հայաստանի հետ կապված խայտառակ դատավճիռների հրապարակումը, որոնք ի ցույց կդնեն Հայաստանում անկախ դատական համակարգի բացակայությունը: Մենք պետք է իրական երաշխիքներ ստեղծենք դատարանների անկախ գործունեության համար: Այսօր ՀՀ քննչական մարմիններն իրենց գործունեության մեջ ազատ են առավել քան երբևէ, եթե նկատի ունենք ավանդական ազդեցության միջոցները կառավարությունից դեպի դատական համակարգ: Բայց ես համոզված չեմ, որ նույն գաղտնալսողները չեն պահպանել իրենց ազդեցությունը համակարգի վրա, և ընտրություններից հետո իրական փոփոխություններ պետք է իրականացնեք: Կա գաղափար` փորձել Հայաստանում հիմնադրել միջազգային արբիտրաժային կանոններով գործող արբիտրաժ, աշխարհում կա այդպիսի պրակտիկա: Երբ ասում ենք տնտեսական հեղափոխություն, բոլորս հասկանում ենք, որ դա անհրաժեշտ է, չպետք է թույլ տանք, որ որևէ խոչընդոտ պոտենցիալ ներդրումների ճանապարհը փակի: Ուստի չպետք է վախենանք գնալ հեղափոխական լուծումների, որպեսզի Հայաստանը ներդրումների համար դառնա առավել նպաստավոր»,-շեշտել է կառավարության ղեկավարի պաշտոնակատարը:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ հատկապես հայ ներդրողներն այսօր առանձնակի ակտիվություն և հետաքրքրություն են ցուցաբերում Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելու ուղղությամբ: «Մենք դրանում շահագրգռված ենք, մեր կառավարությունը ոչ մի բիզնես շահ չունի, ինչը հնարավորություն է տալիս և բացառիկ շանս է ստեղծում, որպեսզի իսկապես ներդրումների համար ստեղծենք հավասար պայմաններ: Բացառիկ է, երբ քաղաքական իշխանությունն ընդհանրապես չունի բիզնես շահ: Եթե ինչ-որ պահի մեր կառավարությունում ի հայտ գա նման բան` խոստանում եմ այն վերացնել անմիջապես»,- ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նիկոլ Փաշինյանը հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձել է նաև Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի մասին հարցին: «Այդ պաշտոնը մեծ հաշվով ընդամենը առիթ է, որպեսզի խոսենք կազմակերպության անդամ պետությունների փոխադարձ պարտավորությունների հետ կապված գոյություն ունեցող խնդիրների մասին: Մենք ուզում ենք ստանալ հստակ պատասխաններ: Որևէ մեկը մեզ չի կարող մեղադրել մեր դաշնակցային պարտավորությունները որևէ կետում չկատարելու մեջ: Հայաստանն ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա ապացուցել է հավատարիմ դաշնակից լինելու փաստը: Ցավոք, սա չենք կարող ասել ՀԱՊԿ մեր բոլոր գործընկերների մասին, ուստի ասում ենք` եկեք պարզենք մեր հարաբերությունները՝ մենք դաշնակիցնե՞ր ենք, թե` ոչ, եթե դաշնակիցներ ենք, ապա պետք է կատարենք մեր բոլոր պարտավորությունները, բայց մեզ համար հասկանալի չեն այն գործողությունները, որոնք իրենց էությամբ հակասում են այդ պարտավորություններին: Պետք է իմանանք՝ ում վրա կարող ենք հույս դնել, ում վրա` ոչ: Համոզված եմ, որ ՀԱՊԿ-ն կարող է թույլ չտալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը զինված մեթոդով լուծելու Ադրբեջանի գայթակղությունը: Հիմա հարց` ՀԱՊԿ-ն իր այդ գործիքը պատրաստվո՞ւմ է կիրառել, թե` ոչ: Սա մեզ համար ռազմավարական նշանակության հարց է: Գլխավոր քարտուղարի հարցը երկրորդական, երրորդական, նույնիսկ հիսուներորդական հարց է: Թող այնտեղ հավերժ լինի Բելառուսի ներկայացուցիչը, բայց մեր փոխադարձ բոլոր պարտավորությունները կատարվեն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ լուրջ հարցեր կան ԼՂ-ի հետ կապված ՀԱՊԿ երկրների տեսլականի շուրջ այն ուղղությամբ, թե դա որքանով է բխում ռազմավարական գործընկերության բնույթից: Վարչապետի պաշտոնակատարը հավելել է, որ մենք որպես ժողովուրդ պետք է մեր միջավայրը հասկանանք: «Երբ այս հարցերի համատեքստում հարաբերությունները հստակեցնենք, կարող եմ երաշխավորել, որ երբևէ մեր հարաբերություններում որևէ կնճիռ չի լինի: Մեզ պետք չեն ֆորմալ կարգավիճակներ, մեզ պետք են փոխադարձ պարտավորություններ և դրանց լիարժեք իրականացում»,-շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Nikol Pashinyan: ''Government’s Task Is to Transform the Political Revolution into an Economic Revolution''
On a working visit to Saint Petersburg, Acting Prime Minister Nikol Pashinyan called at Surb Katarine Armenian Church, lit candles, and then met with the local Armenian community representatives.
In his speech, the Acting Head of Government touched upon the changes and developments in Armenia, talked about migration, economy, justice and other reforms.
“I am glad to note that the number of arrivals has exceeded that of departures from Armenia after the non-violent velvet revolution. I think this is one of the most important achievements of the revolution. We must redouble the number of our population over the next 20 years, first of all, through economic development,” Nikol Pashinyan pointed out.
The Acting Prime Minister emphasized that the government’s task is to transform the political revolution into an economic revolution, and the ongoing processes are evidencing that it will be the case. Nikol Pashinyan noted that the Government relies on Diaspora’s investment programs, inter alia.
“If what is being planned now takes effect in 2019, our country’s economic image will be different. Thereby, we will take specific steps to become an industrial country. I hope you are enthusiastic about today’s Armenia,” the Acting Prime Minister said.
In response, many local Armenian community representatives said they were greatly inspired by the processes taking place in Homeland and are going to return to Armenia in a bid to implement various investment projects. In that context, they dwelt on Armenia’s problems related to EAEU exports. The Acting Prime Minister advised that logistical issues are high on his government’s agenda.
“This is one of the most important issues discussed within the Eurasian Economic Union. We are going to implement a pilot program that may facilitate the movement of goods: goods will not be subject to additional checks following the introduction of digital systems,” Nikol Pashinyan said as he spoke about the solution of logistical bottlenecks between Georgia and Russia, and went on to note that Armenia is keen to push ahead with this process.
Nikol Pashinyan next touched upon the wiretapping of his phone conversation with the National Security Service Director. “Wiretapping became possible due to roaming because the NSS Director was in Switzerland during those days. Yesterday the second part of the wiretapping was made public, but you may remember me touching upon it in my National Assembly statement of September 12. What I told then comprised more details than the publicized phone conversation.
In fact, the wiretapping proves that I was unaware of what was going on in the law-court before coming to Saint Petersburg. Generally speaking, the government has been involved in this process because our international partners, especially the special services called the NSS Director on that issue. Note that either the judiciary representative called the NSS for security concerns. Some of the phone talk is broken. I mean the portion where I wonder how come the NSS cannot provide for the judges’ safety.
You may remember that about ten years ago, Haykakan Zhamanak warned that some individuals had managed to procure wiretapping devices in Armenia. A serious challenge is the availability of social groups or families more influential than the State itself. You may rest assured that this phenomenon will be eradicated. Those behind wiretapping should be revealed: I have set a relevant task before the National Security Service,” Nikol Pashinyan said.
The representatives of the Armenian community expressed their concern over Nikol Pashinyan’s personal security. The Acting Prime Minister said that the State Guard Service performs its work properly.
“In general, I feel safe in both Armenia and Russia. I think this is not only a security issue, maybe also the attitude of people inspires me to feel a sense of security,” the Acting Prime Minister said.
Speaking about the problems in the justice sphere, Nikol Pashinyan stressed that reform of the judicial system is one of the most important issues on the agenda of the government because it has been shaped in a well-known environment and environment.
“The European Court of Human Rights has already started and will continue to publish rulings shameful for Armenia, which demonstrate the absence of an independent judicial system in Armenia. We must provide real guarantees for courts’ independence in Armenia. Today our investigative authorities are freer than ever in their activities if we mean the traditional means of influence exercised by the government. But I am not convinced that those behind wiretapping have lost their influence on the system. We have to make real changes after the elections.
There is an idea to establish a court compliant with international arbitration standards in Armenia; there is such a practice in the world. We should not be afraid of revolutionary decisions if we are to make of Armenia a more favorable destination for investments,” the Acting Prime Minister stressed. Nikol Pashinyan added that Armenian investors are showing particular interest for Armenia.
“We are interested in it: our government has no business interests, which gives us the opportunity to create equal conditions for investment. It is exceptional for a political power to be free of business interests at all. Should at some point such a phenomenon be seen in our government, I hereby promise to root it out immediately,” the Acting Premier said.
Nikol Pashinyan next referred to the issue of CSTO Secretary General. “This post is at best a mere occasion to talk about existing problems with the mutual obligations of member states. We want to get clear answers. No one can blame us for not fulfilling our commitments in any point. Armenia has always proved to be a loyal partner. Unfortunately, this cannot be said about all our CSTO partners. Therefore, we say let us clarify our relationships, whether we are allies or not, if we are allies, we have to fulfill all of our commitments, but we do not understand those actions, which contradict these obligations. We need to know who we can count on. I am convinced that the CSTO may counter Azerbaijan’s temptation to resolve the Nagorno-Karabakh conflict by force. Now the question is whether the CSTO is going to apply the relevant tools or not. This is a matter of strategic importance for us. The question of the Secretary-General is a secondary, tertiary issue. Let there be a representative of Belarus forever, but our mutual obligations need to be honored,” Nikol Pashinyan said, adding that there are serious questions about the vision of the CSTO countries regarding the Nagorno-Karabakh conflict, or how it stems from the nature of the strategic partnership. The Acting Prime Minister added that we should understand our environment as a people.
“Once we have clarified our relationship in the context of these issues, I can guarantee that there will be no wrinkles in our relations. We do not need a formal status; we have mutual obligations that should be fulfilled,” Nikol Pashinyan emphasized.