ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը լուծված է. Լուկաշենկո
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Սանկտ-Պետերբուրգում ԵԱՏՄ և ԱՊՀ գագաթաժողովների շրջանակներում լրագրողներին տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ փաստացիորեն հաջողվել է լուծել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը, հայտնում է БЕЛТА գործակալությունը:
«Մենք անսպասելիորեն քիչ էր մնում ՀԱՊԿ նիստ անցկացնել: Մենք, ընդհանուր առմամբ, լուծել ենք գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը», - հայտարարել է Բելառուսի նախագահը:
Պատասխանելով լրագրողների հստակեցնող հարցին` Լուկաշենկոն հայտնել է, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար կնշանակվի Բելառուսի նախագահը: «Ինչպես և ժամանակին ասել էր Նուրսուլթան Աբաշևիչը: Սակայն մենք պայմանավորվել ենք սխեմայի և համակարգի շուրջ, թե ինչպես է կատարվելու այդ նշանակումը. ՀԱՊԿ-ում բոլոր ղեկավաների հետ առանձնազրույց, և նրանք ստորագրում են այդ որոշումը», - հայտնել է Լուկաշենկոն:

Лукашенко: новым генсеком ОДКБ станет представитель Беларуси
Президент Беларуси Александр Лукашенко в кратком интервью журналистам на полях саммитов ЕАЭС и СНГ в Санкт-Петербурге заявил, что фактически удалось решить проблему назначения генерального секретаря ОДКБ, передает корреспондент БЕЛТА.
"Мы неожиданно чуть ли не провели заседание ОДКБ. И в принципе решили проблему назначения генерального секретаря", - заявил белорусский лидер.
Отвечая на уточняющий вопрос, Александр Лукашенко сообщил, что генеральным секретарем ОДКБ будет назначен белорусский представитель. "Как когда-то Нурсултан Абишевич и говорил. Но мы договорились по схеме и по системе, как произойдет это назначение - индивидуальное собеседование с каждым руководителем в ОДКБ, и они подписывают это решение", - пояснил президент Беларуси.