Լուկաշենկոն ներողություն է խնդրել Պուտինից
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ներողություն է խնդրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինից գազի գնի շուրջ հրապարակային վեճի համար, որը նա էր սկսել Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի ժամանակ, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Բելառուսի նախագահի խոսքով` Պուտինի հետ քննարկման ժամանակ նա իրեն ոչ կոռեկտ է պահել:
«Դրանից հետո ես ստիպված էի ներողություն խնդրել այսօրվա հանդիպումը հյուրընկալողից: Բացատրությունը շատ բուռն է եղել, բայց դուք ավելի լավ է չիմանաք այդ մասին», - հավելել է Լուկաշենկոն:
Նշենք, որ Լուկաշենկոն ասել էր, թե ռուսական գազի փոխադրման արժեքը բավականին բարձր է։ Ի պատասխան՝ ՌԴ նախագահն առաջարկել էր բանավիճել առանց մամուլի։
Միաժամանակ, Պուտինը ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ այս տարի Բելառուսի համար ռուսական գազի գինը 129 դոլար է եղել՝ 1000 խ/մ-ի համար, իսկ 2019թ․-ին կլինի 127 դոլար, այն դեպքում, երբ Գերմանիան վճարելու է 250 դոլար։

Лукашенко извинился перед Путиным за спор о ценах на газ
Александр Лукашенко извинился перед Владимиром Путиным за публичный спор о цене газа, который он начал на заседании Высшего Евразийского экономического совета, передает РИА Новости.
По словам белорусского президента, во время дискуссии с Путиным он выступил некорректно.
"Потом пришлось извиняться перед хозяином сегодняшней встречи. Очень бурное было объяснение, но вам лучше не слышать этого", - добавил Лукашенко.
Во время заседания белорусский лидер заявил, что в ЕАЭС должен быть консенсус по принципам формирования нефтегазового рынка. Сейчас его нет, что не позволяет союзу быстро прогрессировать, отметил он.
В качестве примера глава государства привел разницу в тарифах на транспортировку газа в Белоруссию и внутри России, которые, по его словам, различаются примерно в три раза.
Таким образом, считает Лукашенко, примерно 70% в цене газа для Белоруссии - это плата за прокачку.
В ответ Путин предложил белорусскому коллеге подискутировать без прессы. При этом он обратил внимание на то, что в этом году цена на газ для Белоруссии составляет 129 долларов за тысячу кубов, а в 2019 году будет 127 долларов, тогда как Германия будет платить 250.