Հայաստանն ու Ադրբեջանն Արցախյան հարցի շուրջ կառուցողական, բայց ոչ բովանդակային երկխոսության մեջ են
Նախօրեին Միլանում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Է․ Մամեդյարովի և Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զ․Մնացականյանի երրորդ հանդիպումը, որի արդյունքում ընդունվել է համատեղ հայտարարություն։
Նախ կարևոր է արձանագրել, որ համատեղ հայտարարության ընդունման փաստն իսկ վկայում է կողմերի միջև կառուցողական երկխոսության մասին։ Ամեն տարի ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի շրջանակներում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրները ջանում են կազմակերպել այսպիսի հանդիպում և հասնել համատեղ հայտարարության, բայց քիչ չեն եղել դեպքերը, երբ համատեղ տեքստի շուրջ համաձայնվել չի հաջողվել։
Եթե անդրադառնանք հանդիպման մասին կողմերի արձագանքին, ապա երկու նախարարների հանդիպումից հետո արված հայտարարություններն ամբողջողվին նույնն է։ Նրանք կարևորել են հանդիպումը՝ միմյանց դիրքորոշումներին ծանոթանալու տեսակետից և հայտնել շփումները շարունակելու մտադրության մասին։ Սա ցույց է տալիս, որ կողմերը դեռևս չեն աշխատում բանակցային գործընթացը բովանդակային առումով առաջ մղելու ուղղությամբ, այլ փորձում են հստակեցնել միմյանց դիրքորոշումները։ Դա, առաջին հերթին, վերաբերում է Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշմանը։
Ինչ վերաբերում է բուն հայտարարության տեքստին, ապա ուշագրավ է միջնորդ երկրների կողմից Դուշանբեի պայմանավորվածությունների շեշտադրումը՝ առանց Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների հիշատակման։ Սա որոշ չափով նշանակում է, որ նոր ձեռք բերված պայմանավորվածություններն օրակարգում երկրորդ պլան են մղել նախորդները։ Այս առումով, հայկական կողմերը խնդիր ունեն մշտապես օրակարգ բերելու Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների իրագործման հարցը՝ հաշվի առնելով դրանց առավել երկարաժամկետ և հիմնարար բնույթը։
Մեկ այլ դրույթ էլ, որն արժանի է ուշադրության, արձանագրումն է, որ կողմերը բարձր են գնահատում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ջանքերն ու Անջեյ Կասպրշիկի աշխատանքը։ Սա, մասնավորապես, կարևոր է Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար հնչող այս ձևաչափի ոչ արդյունավետ լինելու մասին հայտարարությունների և հարցն այլ ձևաչափեր տեղափոխելու ջանքերի ֆոնին։
Կարելի է եզրակացնել, որ միջնորդները փորձում են շեշտը դնել առկա դրական միտումների վրա և առաջ մղել գործընթացը դեպի բովանդակային քննարկում։ Դրա մասին է վկայում նաև համանախագահների արտահայտած հույսը, որ մոտ ապագայում հնարավոր կլինի հասնել Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների՝ արդյունքի վրա կենտրոնացած երկխոսության։

Армения и Азербайджан ведут конструктивный, но не содержательный диалог по карабахскому вопросу
В Милане накануне состоялась третья встреча главы МИД Азербайджана и и.о. главы МИД Армении Зограба Мнацаканяна, в результате которой было принято совместное заявление.
Изначально важно зафиксировать, что сам факт принятия совместного заявления свидетельствует о конструктивном диалоге между сторонами. Ежегодно на полях Совета министров ОБСЕ сопредседатели Минской Группы ОБСЕ прикладывают усилия для организации встречи глав МИД Армении и Азербайджана, но не всегда удавалось достичь согласования совместного документа.
Если обратиться к заявлениям сторон о встрече, то текст двух министров был полностью идентичным. Они отметили важность встречи с точки зрения ознакомления с позициями сторон и выразили готовность продолжить общение. Это показывает, что стороны пока не работают в направлении продвижения переговоров с содержательной точки зрения, а пытаются уточнить позиции друг друга. Это, в первую очередь, относится к позиции новых властей Армении.
Что касается непосредственного текста заявления, то важно отметить акцентирование договоренностей, достигнутых сторонами в Душанбе, без упоминания прежних договоренностей, достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге. Это в некоторой степени означает, что новые договоренности отстранили прежние на второй план. В этом контексте у армянских сторон появилась задача всегда вносить в повестку вопрос выполнения венских и санкт-петербургских договоренностей, учитывая их более долгосрочный и основополагающий характер.
Еще один факт, нуждающийся во внимании, это упоминание того, что стороны высоко ценят усилия сопредседателей Минской Группы и специального представителями действующего председателя ОБСЕ. Это, в частности, важно на фоне периодически звучащих из Баку заявлений о неэффективности посреднического формата сопредседателей МГ ОБСЕ и попыток перенести переговорный процесс в другие форматы.
Можно заключить, что посредники пытаются акцентировать положительные тенденции и на их основе продвинуть процесс к содержательным переговорам. Об этом свидетельствует и выраженная ими надежда, что в ближайшем будущем возможно будет достичь диалога лидеров Армении и Азербайджана, ориентированного на результат.