ԵԱՏՄ-ն հնարավոր է սեփական վճարային համակարգն ունենա
Եվրասիական տնտեսական միության մասնակից երկրների Կենտրոնական բանկերն աշխատում են ընդհանուր ֆինանսական շուկա ստեղծելու հայեցակարգի ձևավորման հայեցակարգի մշակման ուղղությամբ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը,  այս մասին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանն ասել է Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստից հետո:
«Վճարային համակարգի ձևավորումը և փոխադարձ վճարումների իրականացումն այն նախաձեռնություններից մեկն է, որն այսօր քննարկում է հանձնաժողովը»,- նշել է Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ ԵԱՏՄ անդամ երկրների Կենտրոնական բանկերը մշակում են ընդհանուր ֆինանսական շուկա ձևավորելու հայեցակարգը: Սարգսյանն ընդգծել է, որ ԵԱՏՀ կոլեգիան այդ թեմային կանդրադառնա կենտրոնական բանկերի աշխատանքի ավարտից հետո:

У ЕАЭС может появиться собственная платежная система
Евразийская экономическая комиссия прорабатывает идею создания платежной системы для Евразийского экономического союза. Об этом председатель коллегии ЕЭК Тигран Саркисян рассказал журналистам по итогам заседания Высшего Евразийского экономического совета, передает ТАСС.
"Формирование платежной системы и осуществление взаимных платежей - одна из инициатив, которая обсуждается сегодня комиссией", - сказал он.
По словам Саркисяна, Центробанки стран-участниц союза разрабатывают концепцию формирования общего финансового рынка. К этой теме ЕЭК вернется после завершения работы ЦБ, добавил Саркисян.