ԱԺ արտահերթ ընտրություններում ամենաթանկ քարոզարշավն իրականացրել է «Իմ քայլը» դաշինքը
ԱԺ արտահերթ ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում ամենաշատ գումարը ծախսել է «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքը, ամենաքիչը՝  «Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց ԿԸՀ վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայության ղեկավար Տիգրան Բաբիկյանը:
«Սահմանված ժամկետներում ընտրություններին մասնակցող բոլոր քաղաքական ուժերը ՀՀ կենտրոնական բանկում բացել են իրենց հիմնադրամները ու ներկայացրել տեղեկանքներ դրանց մասին: Կենտրոնական բանկից ևս 3 օրը մեկ անգամ տրամադրվել են տեղեկանքներ ու տեղադրվել կայքում»,- ասաց Բաբիկյանը:
Դեկտեմբերի 8-ի դրությամբ կուսակցությունների ու կուսակցությունների դաշինքների կատարած նախընտրական քարոզչության ծախսերի պատկերը հետևյալն է.
1. «Հայաստանի հանրապետական» կուսակցություն- մուծվել է 128 մլն 7 հազար 200 դրամ, ծախսվել է 127 մլն 342 հազար 492 դրամ
2. «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցություն- մուծվել է 6 մլն 115 հազար 480 դրամ, ծախսվել է 6 մլն 115 հազար 480 դրամ
3. «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցություն- մուծվել է 47 մլն 87 հազար դրամ, ծախսվել է 47 մլն 86 հազար 922 դրամ
4. «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինք- մուծվել է 273 մլն 176 հազար 551 դրամ, ծախսվել է 268 մլն 590 հազար 708 դրամ
5. «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն- մուծվել է 52 մլն 943 հազար 555 դրամ, ծախսվել է 51 մլն 105 հազար 391 դրամ
6. «Քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ» կուսակցություն- մուծվել է 2 մլն 985 հազար դրամ, ծախսվել է 2 մլն 984 հազար 700 դրամ
7. «Ազգային առաջընթաց» կուսակցություն- մուծվել է 490 հազար դրամ, ծախսվել է 489 հազար 400 դրամ
8. «Մենք» կուսակցությունների դաշինք- մուծվել է 31 մլն 461 հազար 150 դրամ, ծախսվել է 31 մլն 459 հազար 837 դրամ
9. «Օրինաց երկիր» կուսակցություն- մուծվել է 18 մլն 248 հազար դրամ, ծախսվել է 18 մլն 246 հազար 932 դրամ
10. «Սասնա ծռեր» համահայկական կուսակցություն- մուծվել է 14 մլն 315 հազար 800 դրամ, ծախսվել է 14 մլն 315 հազար 258 դրամ
11. «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն- մուծվել է 104 մլն 392 հազար 269 դրամ, ծախսվել է 102 մլն 671 հազար 425 դրամ
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կուսակցությունների, դաշինքների ու ԿԲ-ի կողմից տրամադրված տեղեկանքներում խախտումներ չի արձանագրել:

ЦИК Армении представил избирательные расходы политических сил
Во время предвыборной кампании внеочередных выборов НС наибольшую сумму потратил блок "Мой шаг", наименьшую - партия "Национальный прогресс". Как сообщает "Арменпресс", об этом на пресс-конференции в Центральной избирательной комиссии заявил представитель ЦИК Тигран Бабикян.
"Все политические силы, участвующие в выборах, открыли свои фонды в ЦБ и представили справки. Центробанк размещает их на сайте каждые три дня", - сказал Бабикян.
По состоянию на 8 декабря расходы предвыборных кампаний политических партий и партийных блоков выглядит следующим образом:
1. Республиканская партия Армении - 128 миллионов 7 тысяч 200 драмов, потрачено 127 миллионов 342 тысячи 492 драмов,
2. Социал-демократическая партия "Решение гражданина" - 6 миллионов 115 тысяч 480 драмов, потрачено 6 миллионов 115 тысяч 480 драмов,
3. Армянская революционная федерация "Дашнакцутюн" (АРФД) - 47 миллионов 87 тысяч драмов, потрачено 47 миллионов 86 тысяч 922 драмов,
4. Партийный блок "Мой шаг" - 273 миллиона 176 тысяч 551 драм, потрачено 268 миллионов 590 тысяч 708 драмов,
5. Партия "Светлая Армения" - 52 миллионов 943 тысяч 555 драмов, потрачено 51 миллион 105 тысяч 391 драмов,
6. Партия "Христианское Возрождение" - 2 миллиона 985 тысяч драмов, потрачено 2 миллиона 984 тысячи 700 драмов,
7. Партия "Национальный прогресс" - 490 тысяч фрамов, потрачено 489 тысяч 400 драмов,
8. Партия "Мы" - 31 миллион 461 тысяч 150 драмов, потрачено 31 миллион 459 тысяч 837 драмов.
9. Партия "Оринац еркир" - 18 миллионов 248 тысяч драмов, потрачено 18 миллионов 246 тысяч 932 драмов,
10. Всеармянская партия "Сасна црер" - 14 миллионов 315 тысяч 800 драмов, потрачено 14 миллионов 315 тысяч 258 драмов
11. Партия "Процветающая Армения" - 104 миллиона 392 тысячи 269 драмов, потрачено 102 миллиона 671 тысячу 425 драмов.