Նազարբաևն աջակցություն է հայտնել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Բելառուսի թեկնածուին
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն աջակցություն է հայտնել Բելառուսի Անվտանգության Խորհրդի պետական քարտուղար Ստանիսլավ Զասին՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նշանակվելու հարցում։ Այդ մասին նա հայտարարել է այսօր Աստանայում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ, հաղորդում է Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
«Սանկտ-Պետերբուրգում երկրների ղակավարները որոշում են կայացրել աջակցել Ձեր թեկնածությունը, որն առաջարկել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։ Դուք արդեն սկսել եք հանդիպումներ անցկացնել Կազմակերպության անդամ-երկրների ղեկավարների հետ։ Եղել եք Բիշկեկում։ Ինչպես հայտնի է, այժմ Ղրղզստանն է նախագահում ՀԱՊԿ-ում։ Համոզված եմ, որ Ձեր հանդիպումները լավ են անցել»,- ասել է Նազարբաևը։
Նա համոզվածություն է հայտնել, որ Զասն օժտված է բոլոր անհրաժեշտ գիտելիքներով և հմտություններով՝ այդ պաշտոնը զբաղեցնելու համար։ «Դուք զինվորական եք և ունեք համապատասխան կրթություն։ Աշխատել եք Բելառուսի գլխավոր շտաբում, Անվտանգության խորհրդում։ Ծանոթ եք ՀԱՊԿ-ի աշխատանքին, մասնակցել եք տարբեր հանդիպումների և քննարկումների։ Մենք կաջակցենք Ձեզ»,- ասել է Ղազախստանի նախագահը։

Назарбаев выразил поддержку кандидату от Беларуси на пост генсека ОДКБ
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев в ходе встречи с госсекретарем Совета безопасности  Беларуси Станиславом Засем выразил ему поддержку как кандидату на пост генерального секретаря ОДКБ, передает  пресс-служба президента Казахстана.
"В Санкт-Петербурге главы государств приняли решение поддержать Вашу кандидатуру, предложенную Александром Григорьевичем Лукашенко. Вы уже начали встречаться с руководителями стран-членов организации. Были уже в Бишкеке. Как известно, Кыргызская Республика сейчас председательствует в ОДКБ. Уверен, что Ваши встречи прошли хорошо", - сказал президент Казахстана.
"Вы являетесь военным и имеете соответствующее образование. Работали в генеральном штабе, Совете безопасности Республики Беларусь. Вы знакомы с работой ОДКБ, участвовали в различных встречах и совещаниях. Мы будем поддерживать Вас", - цитирует пресс-служба слова Назарбаева. Президент Казахстана также подчеркнул важность обеспечения эффективной работы ОДКБ.