Ադրբեջանը Հայաստանի հետ սահմանին ԶՈՒ մի մասը կփոխարինի սահմանապահներով
Ինչպես հայտնում է News.am-ը` հղում կատարելով Contact.az-ին, Ադրբեջանի գլխավոր հրամանատար, նախագահ Իլհամ Ալիևի հրամանով Հայաստանի հետ սահմանին՝ Ղազախի և Աղստևի շրջանում սահմանապահ զորքերը կզբաղեցնեն դիրքերը և ռազմական օբյեկտները: Այս մասին ուրբաթ հայտարարել է Ադրբեջանի սահմանապահ զորքերի հրամանատար Էլչին Գուլիևը՝ ելույթ ունենալով պետական սահմանապահ ծառայության 2018 թվականի ամփոփիչ հաշվետու խորհրդաժողովում:
Այս որոշումը նա բացատրել է սահմանապահ ուժերի բարձր մարտական պատրաստվածությամբ ևհագեցվածությամբ:
«Որոշումը թույլ կտա ուժեղացնել Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումների մարտական պատրաստվածությունը, նոր պահեստային մասերի ստեղծումը», - ասել է Գուլիևը:
Ղազախից և Աղստևից բացի Հայաստանին հետ սահմանակից են ևս մի շարք շրջաններ՝ Թովուզը, Գետաբեկը, Դաշքեսանը: Այս շրջանների հետ կապված Գուլիևը ոչինչ չի ասել:

Алиев приказал заменить часть ВС на границе с Арменией на пограничников
Как сообщает News.am со ссылкой на contact.az, по приказу верховного главнокомандующего АР президента Ильхама Алиева, пограничные войска займут посты и военные объекты на границе с Арменией в Газахском и Агстафинском районах. Об этом заявил в пятницу командующий погранвойсками страны Эльчин Гулиев, выступая на отчетном совещании Госпогранслужбы по итогам 2018 года.
Он объяснил это решение высокой боеготовностью и оснащенностью пограничных сил. "Принятое решение позволит усилить боеготовность подразделений BС Азербайджана, создание новых резервных частей", - заявил Гулиев.
Кроме Газаха и Агстафы с Арменией граничат еще ряд районов: Товуз, Гедабей и Дашкесан. Относительно этих районов Гулиев ничего не сказал.