Մինչև 20 տոկոս ուրանի հարստացման գործընթացը վերականգնելն ամենևին բլեֆ չէ. Սալեհի
Ֆորդո միջուկային օբյեկտում Իրանի կողմից մինչև 20 տոկոս ուրանի հարստացման գործընթացը վերականգնելն ամենևին բլեֆ չէ: Այս մասին հայտարարել է Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Աքբար Սալեհին, փոխանցում է Tasnim-ը:
Նրա խոսքով, չնայած Իրանը համաձայնվել է իր միջուկային ծրագիրը սահմանափակել 2015 թվականի միջուկային գործարքի շրջանակում, նման սահմանափակումները չեն խոչընդոտում միջուկային արդյունաբերության խաղաղ գործունեությանը: «Ներկայումս մենք Ֆորդոյում 1044 ցենտրիֆուգ ունենք, և եթե ցանկանանք, ապա կվերականգնենք ուրանի 20-տոկոսանոց հարստացումը»,- ասել է նա:
Սալեհին հույս է հայտնել, որ միջուկային համաձայնագրի մյուս մասնակիցները կկատարեն իրենց պարտավորությունները և կլրացնեն այն բացը, որը ստեղծվել է ԱՄՆ-ի` Համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագրի պայմանագրից միակողմանի դուրս գալուց հետո:
Հակառակ դեպքում Իրանը ստիպված կլինի իր պարտավորությունները կրճատել: «Ցանկանում եմ ընդգծել, որ սա բլեֆ չէ: Ես ևս մեկ անգամ շեշտում եմ, որ մենք կարող ենք վերադառնալ ուրանի 20-տոկոսանոց հարստացմանը և ցանկացած մակարդակում բավարարել երկրի պահանջմունքները»,- ասել է Սալեհին:

The head of the Atomic Energy Organization of Iran Ali Akbar Salehi in an interview with state TV on the sidelines of a visit to the Fordow nuclear facility, said while Iran has accepted to put confidence-building curbs on its nuclear program under the 2015 nuclear deal, such restrictions do not obstruct the "peaceful activities of Iran’s nuclear industry'', Tasnim reports.
''The enrichment is currently underway, but we would put aside the 300kg limit (set by the JCPOA) whenever we wish, and would do the enrichment at any volume and level," Press TV quoted him as saying.
"We currently have 1,044 centrifuges in Fordow, and if the establishment wants, we will restart 20-percent uranium enrichment in Fordow," he said.
Otherwise, Iran will have to reduce its JCPOA commitments, he warned.
"I would like to warn that this is not a bluff; I have kept my word whenever I’ve said something. Now I’m emphasizing once again that if the establishment wants, we can easily return to the 20-percent enrichment, and meet the country’s needs at any level and volume," Salehi concluded.