ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը դատապարտել է Կոսովոյի՝ բանակ ստեղծելու որոշումը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը  մտահոգություն է հայտնել Կոսովոյի չճանաչված պետության կողմից երկրի անվտանգության ուժերի դերի և ներուժի ամրապնդմանն ուղղված մի շարք օրինագծերի ընդունման կապակցությամբ, հայտնում է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի մամուլի ծառայությունը:
«Գլխավոր քարտուղարը ընդգծում է, որ Անվտանգության խորհրդի 1244 բանաձևը (1999 ) միակ իրավական հիմքն է Կոսովոյում անվտանգության ապահովման պարտականությունները կատարող միջազգային ներկայության՝ Կոսովոյի ուժերի համար»,- ասվում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հայտարարությունում:
Գուտերեշը նաև կողմերին կոչ է արել «զսպվածություն ցուցաբերել և զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են մեծացնել Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև լարվածությունը, ինչպես նաև հետագա երկխոսության դադարեցնելու հավանականությունը»:

UN Secretary-General Antonio Guterres "has taken note with concern" of the adoption by the Kosovo parliament of three draft laws aimed at strengthening the role and capacity of the Kosovo Security Force, Xinhuanet reports.
The secretary-general underscores that "Security Council resolution 1244 provides the sole legal framework for the international security presence, the Kosovo Force (KFOR), entrusted with the responsibility to ensure a safe and secure environment in Kosovo," said Farhan Haq, the UN deputy spokesperson.
The UN chief calls on all parties concerned to exercise restraint and refrain from actions that could raise tensions and cause a further setback in the European Union-facilitated dialogue for the normalization of relations between Belgrade and Pristina, he added.