ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը դատապարտել է Կոսովոյի՝ բանակ ստեղծելու որոշումը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը  մտահոգություն է հայտնել Կոսովոյի չճանաչված պետության կողմից երկրի անվտանգության ուժերի դերի և ներուժի ամրապնդմանն ուղղված մի շարք օրինագծերի ընդունման կապակցությամբ, հայտնում է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի մամուլի ծառայությունը:
«Գլխավոր քարտուղարը ընդգծում է, որ Անվտանգության խորհրդի 1244 բանաձևը (1999 ) միակ իրավական հիմքն է Կոսովոյում անվտանգության ապահովման պարտականությունները կատարող միջազգային ներկայության՝ Կոսովոյի ուժերի համար»,- ասվում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հայտարարությունում:
Գուտերեշը նաև կողմերին կոչ է արել «զսպվածություն ցուցաբերել և զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են մեծացնել Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև լարվածությունը, ինչպես նաև հետագա երկխոսության դադարեցնելու հավանականությունը»:

Генсек ООН осудил решение Косово создать свою армию
Генсек ООН Антониу Гутерреш обеспокоен сообщением о принятии властями непризнанного государства Косово ряда законопроектов, направленных на укрепление роли и потенциала своих сил безопасности. Об этом, как передает gazeta.ru, сообщает пресс-служба Гутерреша.
"Генеральный секретарь подчеркивает, что резолюция 1244 (1999) СБ обеспечивает единственную правовую основу для международного присутствия по безопасности - сил для Косово (СДК), на которые возложена ответственность за обеспечение безопасной обстановки в Косово", - говорится в сообщении.
Помимо этого, Гутерреш призвал стороны "проявлять сдержанность и воздерживаться от действий, которые могли бы привести к росту напряжённости и дальнейшему ухудшению диалога между Белградом и Приштиной при содействии ЕС".