«Ջնջել ենք Հայաստանի և Սփյուռքի միջև սահմանը, որովհետև մեր գլխավոր խնդիրն է ստեղծել հնարավորություններ բոլորի համար». Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը UWC Դիլիջան քոլեջում հանդիպել է «ՆերՈւժ» ծրագրի մասնակիցներին: Ողջունելով վերջիններիս` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այսօր առավոտյան կարդացել է մի տեքստ, որի հեղինակը փորձել էր պատասխանել հարցին, թե ինչով է տարբերվում հաջողակ մարդն անհաջողակից: «Իմ կարծիքով` շատ հզոր պատասխան էր գտել այդ հարցին: Ըստ այդ վարկածի՝ հաջողակ մարդը նա է, ով կարողանում է ինքն իրեն ստիպել գործել, ինչ-որ բան անել և ուղղակի չմնալ տեղում նստած՝ սպասելով ինչ-որ ուրիշ մեկի անելիքների արդյունքներին: Ինչո՞ւ եմ ես սա հիշում և մեջբերում, որովհետև կարծում եմ` հենց «ներուժ» բառն արտահայտում է այս ամբողջ տրամաբանությունը, որովհետև մենք ուժեղ և հաջողակ ենք այնքանով, որքանով մեր ներսում ունենք ուժ՝ ինքներս մեզ ստիպելու ինչ-որ բան անել և չսպասել ինչ-որ ուրիշ մեկի անելիքին: Հետևաբար, սա է նաև այն առանցքային տրամաբանությունը, որ այսօր մենք փորձում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում գործարկել: Մենք ուզում ենք այնպես անել, որ հնարավորինս ավելի ու ավելի մեծ թվով մարդիկ ՀՀ-ում իրենք իրենց կարողանան ստիպել, համոզել սպասելու փոխարեն` գործել, մենք ուզում ենք այնպես անել, որ ոչ թե քաղաքացիները սպասեն, թե երբ է, օրինակ, կառավարությունն անելու տնտեսական հեղափոխություն, այլ իրենք ուղղակի վեր կենան և անեն իրենց բաժին տնտեսական հեղափոխությունը»,- նշել է վարչապետի պաշտոնակատարը` ավելացնելով, որ այսօրվա հանդիպումն ընկալում է հենց այդ համատեքստում:
«Ես սա ընկալում եմ որպես հրավեր ուղղված բոլորիդ` Հայաստանի Հանրապետությունում իրացնելու ձեր բաժին տնտեսական հնարավորությունը: Շատ կարևոր հարց է՝ ի՞նչ է Հայաստանի նոր կառավարությունը տալիս և առաջարկում Սփյուռքին: Մենք Սփյուռքին առաջարկում ենք նույնը՝ ինչ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին: Առաջարկում ենք հնարավորություն, որովհետև եթե հնարավորությունների հասանելիության տրամաբանությամբ նայենք, ապա Հայաստանի Հանրապետության տասնյակ հազարավոր, հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ, եթե ոչ քաղաքացիների մեծամասնությունը, Հայաստանի Հանրապետությունում ապրելով, իրենք էլ ինչ-որ առումով եղել են սփյուռքահայ: Ինչո՞ւ, որովհետև նրանք հասու չեն եղել այն հնարավորություններին, որոնց հասու պիտի լինի քաղաքացին: Մենք այսօր շատ ենք խոսում Սփյուռքին հնարավորություններ տալու մասին: Ես հարցն այդպես չեմ ձևակերպում, որովհետև չեմ ցանկանա տպավորություն ստեղծել, որ, ահա, Սփյուռքի երիտասարդությանը հնարավորություն ենք տալիս՝ միևնույն ժամանակ մոռանալով Հայաստանի Հանրապետությունում ապրող երիտասարդներին: Սա շատ նուրբ պահ է, որովհետև որն է մեր հեղափոխության առանցքային իմաստը Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններում: Մեր հեղափոխության առանցքային իմաստն այն է, որ այդ սահմանն այլևս ջնջված է, այլևս չկա Հայաստան և Սփյուռք, այլևս կա մեկ ամբողջական հայություն, և մեր խնդիրն է հենց դա արձանագրելը»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով` կառավարության առանցքային նպատակն է այնպես անել, որ յուրաքանչյուրը և՛ Սփյուռքում, և՛ Հայաստանում հասու լինի հնարավորություններին:
«Ի վերջո, երբ ասում եմ, որ բազմաթիվ մարդիկ ապրելով Հայաստանում` ըստ էության ապրել են սփյուռքում, նկատի ունեմ հետևյալը. բազմաթիվ մարդիկ մտածել են, որ այս երկրում ապագա չկա, այստեղ ամեն ինչ անիմաստ է, մեկ է, այստեղ ոչ մի բան չի փոխվի: Այս կետից է, երբ մարդու մոտ սկսվում է արտագաղթելու պրոցեսը: Արտագաղթելը մի օրվա որոշում չէ, այնպես չէ, որ առավոտյան արթնանում ես, սուրճ խմում և ասում` գնամ ճամպրուկներս հավաքեմ ու մեկնեմ: Դա շատ երկար պրոցես է, բարդ հոգեբանական որոշումների, իրադարձությունների շղթա է: Այնպես որ, այո, մենք էլ շատ դեպքերում, ըստ էության, եթե ոչ ֆիզիկապես, առնվազն մտովի սփյուռքում ենք ապրել այն առումով, որ հեռու ենք զգացել մեզ` մեր իսկ երկրում հնարավորություններ ունենալուց: Եվ հետևաբար մեր հեղափոխության առանցքային իմաստը հենց սա է. մենք ջնջել ենք Սփյուռքի և Հայաստանի միջև սահմանը, որովհետև մեր գլխավոր խնդիրն է ստեղծել հնարավորություններ բոլորի համար: Եվ կառավարության ամենակարևոր առաքելությունը դա է՝մարդկանց մղելը հաջողությունների: Կառավարության ամենամեծ խնդիրն է քաջալերել մարդուն, օգնել նրան, որ նա հաղթահարի փակուղին, հուսահատությունը և ինքն իր մեջ նաև քաղաքական մթնոլորտի, քաղաքական ուղերձի բերումով այնպիսի մի ներուժ ձևավորի, որ այդ ներուժն ամեն մեկին կարողանա ստիպել ի վերջո գործել` սպասելու փոխարեն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ հեղափոխությունը հենց դա է, երբ ոչ թե սպասում ենք ինչ-որ մեկի գործողությանը, որի արդյունքում կստանանք ինչ-որ նոր բան, այլ ինքներս ենք գործում և մեր, մեր երկրի համար ստեղծում ինչ-որ բան:
«Հետևաբար ես համոզված եմ, որ մենք որպես ժողովուրդ, որպես ազգ, ունենք մեծ ներուժ, և այդ ներուժի արտահայտությունը հետևյալն է՝ ոչ թե սպասել, որ ուրիշները մեր փոխարեն որոշումներ կայացնեն և որոշեն մեր ճակատագիրը, այլ մենք հասկանանք և գիտակցենք, որ ունենք բավարար կամք, ուժ, հմտություն, իմաստություն և խելք ինքներս մեր ճակատագիրը որոշելու, ինքներս մեր հաղթանակները կերտելու, որովհետև մենք այլևս արդեն որպես ժողովուրդ սովորել ենք հաղթելուն և այդ սովորությունից ոչինչ մեզ հետ չի սովորեցնի: Այնպես որ մեզ բոլորիս մաղթում եմ նորանոր հաղթանակներ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետև վարչապետի պաշտոնակատարը պատասխանել է «ՆերՈւժ» ծրագրի մասնակիցներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերվել են պետական կառավարման համակարգի օպտիմալացմանն ու արդյունավետության բարձրացմանը, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը, վենչուրային կապիտալի ներգրավմանը և այլ թեմաների:
Հանդիպումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է «ՆերՈւժ» ծրագրին մասնակից մի քանի ստարտափերի գործունեությանն ու ծրագրերին:
«ՆերՈւժ» ինտերակտիվ ստարտափ ծրագիրը նախատեսված է սփյուռքի 18-35 տարեկան հայազգի երիտասարդ ձեռներեցների համար: Այն բացառիկ հնարավորություն է բիզնես ոլորտի գիտելիքների հարստացման, գործընկերային կապերի ընդլայնման, ինչպես նաև մեկնարկային ծրագրեր ներկայացնելու, ֆինանսավորում ստանալու և դրանք իրագործելու համար:
Ծրագրին մասնակցում են մոտ 70 ստարտափերներ, որոնցից 50-ը՝ սփյուռքից: Այն անցկացվում է Հայաստանում` UWC Դիլիջան քոլեջում, 2018 թվականի դեկտեմբերի 17-ից 21-ը: Հաղթողները կստանան մինչեւ 15 միլիոն դրամ արժողությամբ դրամաշնորհ, ինչպես նաև իրավական ու հարկային անվճար խորհրդատվություն, անդամակցություն FAST ստարտափ-ստուդիային` չորս ամիս շարունակ ամբողջական «քոուչինգի» ծրագրերից և աշխատանքային տարածքից օգտվելու հնարավորությամբ, «Impact Hub Yerevan» ընկերությունում ութ ամսվա փորձառնության հնարավորություն և այլն: Ֆինանսավորումն իրականացվելու է ՀՀ պետական բյուջեից և ՀՀ օրենքով չարգելված այլ աղբյուրներից, մասնավորապես մի շարք դոնոր կազմակերպությունների աջակցությամբ:
Քառօրյա միջոցառման գերակա նպատակն է հայազգի երիտասարդ ձեռներեցների համար Հայաստանում բիզնեսով զբաղվելու հարթակի և հնարավորությունների ստեղծումը, ստարտափային էկոհամակարգի ստեղծման համար բարենպաստ միջավայրի ապահովումը, առանցքային ստարտափային բիզնեսի զարգացման հմտությունների կիրառումը, համագործակցության և ֆինանսավորման համար հնարավորությունների ընձեռումը: Ծրագրի թիրախային ոլորտներն են գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը, նորարար տեխնոլոգիաները:

Мы стерли границу между Арменией и Диаспорой: Пашинян
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в колледже UWC Дилижана встретился с участниками программы "НерУж" ("Потенциал"). Приветствуя присутствующих, Никол Пашинян отметил, что сегодня утром он прочитал текст, автор которого пытался ответить на вопрос, в чем разница между успешным человеком и неудачником. "По-моему, на этот вопрос был дан очень мощный ответ. Согласно этой гипотезе, успешный человек - это тот, кто способен заставить себя что-то делать, а не просто оставаться на месте в ожидании того, что кто-то другой сделает. Почему я упоминаю и цитирую эту фразу? Потому что я думаю, что именно слово "потенциал" выражает всю эту логику, потому что мы сильны и успешны постольку, поскольку у нас есть силы внутри, чтобы заставлять себя что-то делать, а не ждать, чтобы другой сделал. Следовательно, это та ключевая логика, которую мы пытаемся сегодня запустить в Республике Армения. Мы хотим сделать так, чтобы все больше и больше людей в Армении смогли заставить и убедить себя действовать вместо того, чтобы ждать действий других людей, мы хотим, чтобы граждане не ожидали, когда, скажем, правительство совершит экономическую революцию, а они сами просто встали и внесли свой вклад в экономическую революцию", - сказал исполняющий обязанности премьер-министра, добавив, что сегодняшнюю встречу он воспринимает именно в этом контексте.
"Я воспринимаю это как приглашение всем вам реализовать свои экономические возможности в Республике Армения. Это очень важный вопрос: что дает и предлагает новое правительство Армении диаспоре? Мы предлагаем диаспоре то же, что и гражданам Республики Армения. Мы предлагаем возможность, потому что если посмотреть в рамках логики доступности, то десятки тысяч, сотни тысяч граждан Республики Армения, если не большинство граждан, проживая в Республике Армения, сами в каком-то смысле были представителями диаспоры. Почему? Потому что они не имели тех возможностей, которые должен иметь гражданин. Сегодня мы много говорим о предоставлении возможностей для диаспоры. Я не формирую этот вопрос так, потому что не хочу создавать впечатление, что мы даем возможность молодежи из диаспоры, забыв о живущей в Республике Армения молодежи. Это очень деликатный момент, потому что каково главное значение нашей революции в отношениях Армения-Диаспора? Ключевым значением нашей революции является то, что граница отныне стерта, больше нет Армении и диаспоры, есть единые армяне, и наша задача - констатировать именно это", - подчеркнул Никол Пашинян. По словам исполняющего обязанности премьер-министра, главная задача правительства - обеспечить каждому доступ к возможностям, как в диаспоре, так и в Армении.
"В конце концов, когда я говорю, что многие люди, по сути, живя в Армении, жили в диаспоре, я имею в виду следующее: многие думали, что в этой стране нет будущего, здесь все бессмысленно, ничего нет, здесь ничего не изменится. Именно с этого момента человек решает эмигрировать. Это не сиюминутное решение, это не так, что ты просыпаешься утром, пьешь кофе и говоришь: пойду, соберу свои вещи и уеду. Это длительный процесс, цепь сложных психологических решений и событий. Так что, да, мы тоже во многих случаях, если не физически, то по крайней мере, в своих мыслях жили в диаспоре в том плане, что мы чувствовали, что у нас нет возможностей в нашей собственной стране. И именно поэтому ключевым значением нашей революции является то, что мы стерли границу между диаспорой и Арменией, потому что наша главная задача - создать возможности для всех. И самая важная миссия правительства - вести людей к успеху. Важнейшая задача правительства состоит в том, чтобы побудить человека, помочь ему выйти из тупика, отчаяния и сформировать в самом себе такой потенциал, который может каждого заставить действовать вместо того, чтобы ждать", - сказал Никол Пашинян, добавив, что революция - это именно то, когда мы не ожидаем чьих-либо действий, в результате которых мы получим что-то новое, а сами создаем что-то для своей страны.
"Следовательно, я убежден, что мы как народ и как нация обладаем огромным потенциалом, и выражение этого потенциала заключается в следующем: не ждать, чтобы другие принимали решения вместо нас и решали нашу судьбу, а мы должны понять и осознать, что у нас достаточно воли, силы, умения, мудрости и интеллекта, чтобы самим определять свою судьбу, строить свои собственные победы, потому что мы как нация уже привыкли побеждать и ничего не может отучить нас от этой привычки. Так что я желаю всем нам новых побед", - отметил Никол Пашинян.
Затем исполняющий обязанности премьер-министра ответил на ряд интересующих участников программы "НерУж" вопросов, которые касались оптимизации и повышения эффективности государственного управления, отношений Армения-Диаспора, развития информационных технологий, привлечение венчурного капитала и других тем.
После встречи Никол Пашинян ознакомился с деятельностью и программами нескольких стартапов, принимающих в участие программе.
Интерактивная стартап-программа "НерУж" предназначена для молодых предпринимателей армянской диаспоры от 18 до 35 лет. Это уникальная возможность обогатить знания в сфере бизнеса, расширить партнерские связи, а также представить стартовые программы, получить финансирование и реализовать их.
В программе принимают участие около 70 стартапов, 50 из которых - из диаспоры. Программа реализуется в Армении, в колледже UWC Дилижана 17-21 декабря 2018 года. Победители получат гранты на сумму до 15 миллионов драмов, а также бесплатные юридические и налоговые консультации, членство в стартап-студии FAST с возможностью пользоваться всеми программами коучинга и рабочим пространством в течение четырех месяцев, восьмимесячную стажировку в "Impact Hub Yerevan" и так далее. Финансирование будет осуществляться из государственного бюджета Армении и других источников, не запрещенных законодательством, в частности, при поддержке ряда донорских организаций.
Основной целью четырехдневного мероприятия является создание платформы для предпринимательства и возможностей в Армении для молодых предпринимателей, обеспечение благоприятных условий для создания экосистемы стартапов, использование навыков развития ключевых бизнес-стартапов, а также предоставление возможностей для сотрудничества и финансирования. Целевые сферы проекта - сельское хозяйство, туризм, инновационные технологии.