«Ջնջել ենք Հայաստանի և Սփյուռքի միջև սահմանը, որովհետև մեր գլխավոր խնդիրն է ստեղծել հնարավորություններ բոլորի համար». Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը UWC Դիլիջան քոլեջում հանդիպել է «ՆերՈւժ» ծրագրի մասնակիցներին: Ողջունելով վերջիններիս` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այսօր առավոտյան կարդացել է մի տեքստ, որի հեղինակը փորձել էր պատասխանել հարցին, թե ինչով է տարբերվում հաջողակ մարդն անհաջողակից: «Իմ կարծիքով` շատ հզոր պատասխան էր գտել այդ հարցին: Ըստ այդ վարկածի՝ հաջողակ մարդը նա է, ով կարողանում է ինքն իրեն ստիպել գործել, ինչ-որ բան անել և ուղղակի չմնալ տեղում նստած՝ սպասելով ինչ-որ ուրիշ մեկի անելիքների արդյունքներին: Ինչո՞ւ եմ ես սա հիշում և մեջբերում, որովհետև կարծում եմ` հենց «ներուժ» բառն արտահայտում է այս ամբողջ տրամաբանությունը, որովհետև մենք ուժեղ և հաջողակ ենք այնքանով, որքանով մեր ներսում ունենք ուժ՝ ինքներս մեզ ստիպելու ինչ-որ բան անել և չսպասել ինչ-որ ուրիշ մեկի անելիքին: Հետևաբար, սա է նաև այն առանցքային տրամաբանությունը, որ այսօր մենք փորձում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում գործարկել: Մենք ուզում ենք այնպես անել, որ հնարավորինս ավելի ու ավելի մեծ թվով մարդիկ ՀՀ-ում իրենք իրենց կարողանան ստիպել, համոզել սպասելու փոխարեն` գործել, մենք ուզում ենք այնպես անել, որ ոչ թե քաղաքացիները սպասեն, թե երբ է, օրինակ, կառավարությունն անելու տնտեսական հեղափոխություն, այլ իրենք ուղղակի վեր կենան և անեն իրենց բաժին տնտեսական հեղափոխությունը»,- նշել է վարչապետի պաշտոնակատարը` ավելացնելով, որ այսօրվա հանդիպումն ընկալում է հենց այդ համատեքստում:
«Ես սա ընկալում եմ որպես հրավեր ուղղված բոլորիդ` Հայաստանի Հանրապետությունում իրացնելու ձեր բաժին տնտեսական հնարավորությունը: Շատ կարևոր հարց է՝ ի՞նչ է Հայաստանի նոր կառավարությունը տալիս և առաջարկում Սփյուռքին: Մենք Սփյուռքին առաջարկում ենք նույնը՝ ինչ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին: Առաջարկում ենք հնարավորություն, որովհետև եթե հնարավորությունների հասանելիության տրամաբանությամբ նայենք, ապա Հայաստանի Հանրապետության տասնյակ հազարավոր, հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ, եթե ոչ քաղաքացիների մեծամասնությունը, Հայաստանի Հանրապետությունում ապրելով, իրենք էլ ինչ-որ առումով եղել են սփյուռքահայ: Ինչո՞ւ, որովհետև նրանք հասու չեն եղել այն հնարավորություններին, որոնց հասու պիտի լինի քաղաքացին: Մենք այսօր շատ ենք խոսում Սփյուռքին հնարավորություններ տալու մասին: Ես հարցն այդպես չեմ ձևակերպում, որովհետև չեմ ցանկանա տպավորություն ստեղծել, որ, ահա, Սփյուռքի երիտասարդությանը հնարավորություն ենք տալիս՝ միևնույն ժամանակ մոռանալով Հայաստանի Հանրապետությունում ապրող երիտասարդներին: Սա շատ նուրբ պահ է, որովհետև որն է մեր հեղափոխության առանցքային իմաստը Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններում: Մեր հեղափոխության առանցքային իմաստն այն է, որ այդ սահմանն այլևս ջնջված է, այլևս չկա Հայաստան և Սփյուռք, այլևս կա մեկ ամբողջական հայություն, և մեր խնդիրն է հենց դա արձանագրելը»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով` կառավարության առանցքային նպատակն է այնպես անել, որ յուրաքանչյուրը և՛ Սփյուռքում, և՛ Հայաստանում հասու լինի հնարավորություններին:
«Ի վերջո, երբ ասում եմ, որ բազմաթիվ մարդիկ ապրելով Հայաստանում` ըստ էության ապրել են սփյուռքում, նկատի ունեմ հետևյալը. բազմաթիվ մարդիկ մտածել են, որ այս երկրում ապագա չկա, այստեղ ամեն ինչ անիմաստ է, մեկ է, այստեղ ոչ մի բան չի փոխվի: Այս կետից է, երբ մարդու մոտ սկսվում է արտագաղթելու պրոցեսը: Արտագաղթելը մի օրվա որոշում չէ, այնպես չէ, որ առավոտյան արթնանում ես, սուրճ խմում և ասում` գնամ ճամպրուկներս հավաքեմ ու մեկնեմ: Դա շատ երկար պրոցես է, բարդ հոգեբանական որոշումների, իրադարձությունների շղթա է: Այնպես որ, այո, մենք էլ շատ դեպքերում, ըստ էության, եթե ոչ ֆիզիկապես, առնվազն մտովի սփյուռքում ենք ապրել այն առումով, որ հեռու ենք զգացել մեզ` մեր իսկ երկրում հնարավորություններ ունենալուց: Եվ հետևաբար մեր հեղափոխության առանցքային իմաստը հենց սա է. մենք ջնջել ենք Սփյուռքի և Հայաստանի միջև սահմանը, որովհետև մեր գլխավոր խնդիրն է ստեղծել հնարավորություններ բոլորի համար: Եվ կառավարության ամենակարևոր առաքելությունը դա է՝մարդկանց մղելը հաջողությունների: Կառավարության ամենամեծ խնդիրն է քաջալերել մարդուն, օգնել նրան, որ նա հաղթահարի փակուղին, հուսահատությունը և ինքն իր մեջ նաև քաղաքական մթնոլորտի, քաղաքական ուղերձի բերումով այնպիսի մի ներուժ ձևավորի, որ այդ ներուժն ամեն մեկին կարողանա ստիպել ի վերջո գործել` սպասելու փոխարեն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ հեղափոխությունը հենց դա է, երբ ոչ թե սպասում ենք ինչ-որ մեկի գործողությանը, որի արդյունքում կստանանք ինչ-որ նոր բան, այլ ինքներս ենք գործում և մեր, մեր երկրի համար ստեղծում ինչ-որ բան:
«Հետևաբար ես համոզված եմ, որ մենք որպես ժողովուրդ, որպես ազգ, ունենք մեծ ներուժ, և այդ ներուժի արտահայտությունը հետևյալն է՝ ոչ թե սպասել, որ ուրիշները մեր փոխարեն որոշումներ կայացնեն և որոշեն մեր ճակատագիրը, այլ մենք հասկանանք և գիտակցենք, որ ունենք բավարար կամք, ուժ, հմտություն, իմաստություն և խելք ինքներս մեր ճակատագիրը որոշելու, ինքներս մեր հաղթանակները կերտելու, որովհետև մենք այլևս արդեն որպես ժողովուրդ սովորել ենք հաղթելուն և այդ սովորությունից ոչինչ մեզ հետ չի սովորեցնի: Այնպես որ մեզ բոլորիս մաղթում եմ նորանոր հաղթանակներ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետև վարչապետի պաշտոնակատարը պատասխանել է «ՆերՈւժ» ծրագրի մասնակիցներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերվել են պետական կառավարման համակարգի օպտիմալացմանն ու արդյունավետության բարձրացմանը, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը, վենչուրային կապիտալի ներգրավմանը և այլ թեմաների:
Հանդիպումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է «ՆերՈւժ» ծրագրին մասնակից մի քանի ստարտափերի գործունեությանն ու ծրագրերին:
«ՆերՈւժ» ինտերակտիվ ստարտափ ծրագիրը նախատեսված է սփյուռքի 18-35 տարեկան հայազգի երիտասարդ ձեռներեցների համար: Այն բացառիկ հնարավորություն է բիզնես ոլորտի գիտելիքների հարստացման, գործընկերային կապերի ընդլայնման, ինչպես նաև մեկնարկային ծրագրեր ներկայացնելու, ֆինանսավորում ստանալու և դրանք իրագործելու համար:
Ծրագրին մասնակցում են մոտ 70 ստարտափերներ, որոնցից 50-ը՝ սփյուռքից: Այն անցկացվում է Հայաստանում` UWC Դիլիջան քոլեջում, 2018 թվականի դեկտեմբերի 17-ից 21-ը: Հաղթողները կստանան մինչեւ 15 միլիոն դրամ արժողությամբ դրամաշնորհ, ինչպես նաև իրավական ու հարկային անվճար խորհրդատվություն, անդամակցություն FAST ստարտափ-ստուդիային` չորս ամիս շարունակ ամբողջական «քոուչինգի» ծրագրերից և աշխատանքային տարածքից օգտվելու հնարավորությամբ, «Impact Hub Yerevan» ընկերությունում ութ ամսվա փորձառնության հնարավորություն և այլն: Ֆինանսավորումն իրականացվելու է ՀՀ պետական բյուջեից և ՀՀ օրենքով չարգելված այլ աղբյուրներից, մասնավորապես մի շարք դոնոր կազմակերպությունների աջակցությամբ:
Քառօրյա միջոցառման գերակա նպատակն է հայազգի երիտասարդ ձեռներեցների համար Հայաստանում բիզնեսով զբաղվելու հարթակի և հնարավորությունների ստեղծումը, ստարտափային էկոհամակարգի ստեղծման համար բարենպաստ միջավայրի ապահովումը, առանցքային ստարտափային բիզնեսի զարգացման հմտությունների կիրառումը, համագործակցության և ֆինանսավորման համար հնարավորությունների ընձեռումը: Ծրագրի թիրախային ոլորտներն են գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը, նորարար տեխնոլոգիաները:

Nikol Pashinyan:"We Have Erased the Borderline Between Armenia and the Diaspora Because our Main Task is to Create Opportunities for Everyone"
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan met with the participants of the "NerUzh" ("Potential") program at UWC College in Dilijan. Welcoming those present, Nikol Pashinyan noted that this morning he read a text, the author of which was trying to answer the question what is the difference between a successful person and a loser.
"In my opinion, this question was given a very powerful answer. According to this hypothesis, a successful person is one who can force himself to do something, and not just stay in place waiting for someone else to that for do. Why do I quote this phrase? Because I think that the word "potential" is what best reflects the logic, because we are strong and successful as long as we have the inner strength to prompt ourselves to do something, and not wait for the other to do so. Therefore, this is the key logic that we are trying to implement today in the Republic of Armenia. We want to make sure that more and more people in Armenia were able to force and convince themselves to act instead of waiting for the actions of other people, we want the citizens not to wait for, say, the government to make an economic revolution," the Acting Prime Minister said, noting that he considers today’s meeting in that context.
"I take it as an invitation to all of you to realize your economic opportunities in the Republic of Armenia. This is a very important question: what does the government give and offer the Diaspora? We offer the Diaspora the same as the citizens of the Republic of Armenia. We offer an opportunity, because if you look within the framework of the logic of accessibility, then tens of thousands, hundreds of thousands of citizens of the Republic of Armenia, if not the majority of citizens living in the Republic of Armenia, in some sense used to be representatives of the Diaspora. Why? Because they did not have the opportunities that a citizen should have.
Today we are talking a lot about providing opportunities for the Diaspora. I do want to formulate this question this way as I do not want to give an impression that we are enabling young people from the Diaspora and, at the same time, forget about the youth living in the Republic of Armenia. This is a very delicate moment, because what is the main significance of our revolution in Armenia-Diaspora relations? The key meaning of our revolution is that the borderline is now obliterated, there is no longer Armenia and the Diaspora, there are united Armenians, and our task is to state that fact," Nikol Pashinyan emphasized.
The Acting Prime Minister pointed out that his government’s chief task was to provide everyone with equal access to opportunities, both in the Diaspora and in Armenia.
"After all, when I say that many of those living in Armenia used to live in the Diaspora, I mean the following: many thought that there was no future in this country, and that living here was pointless as nothing was going to change. From that moment on, a person decides to emigrate. Leaving the country is not a momentary decision: it is not that you wake up in the morning, drink coffee and say: I will go, collect my things and leave. This is a long process, a chain of complicated psychological turnarounds and decisions. So, yes, we, too, in many cases, if not physically, then at least in our thoughts lived in the Diaspora in the sense that we felt that we did not have opportunities in our own country.
And that is why the key value of our revolution is that we have erased the border between the Diaspora and Armenia, because our main task is to create opportunities for everyone.
And the government’s most important mission is to lead people to success. The most important task of the government is to induce a person, help him break the deadlock, the feeling of despair and create in himself the potential that can make everyone act instead of waiting," Nikol Pashinyan said, noting that revolution is then, when we do not expect anyone to act, as a result of which we will get something new, while we ourselves create something for our country.
"Therefore, I am convinced that we, as a people and as a nation, have enormous potential, and the expression of this potential is as follows: we should not wait for others to make decisions for us and decide our fate; we must understand and realize that we have enough will, strength, skills, wisdom and intellect to determine our own destiny, to build our own victories, because as a nation, we have already become accustomed to winning and cannot wean us of this habit. So I wish all of us new victories," Nikol Pashinyan noted.
Then, the Acting Prime Minister answered a number of questions of interest to the NerUzh program participants regarding optimization and improvement of the effectiveness of state administration, Armenia-Diaspora relations, development of information technologies, attraction of venture capital and other topics.
After the meeting, Nikol Pashinyan familiarized himself with the activities and programs of several startups participating in the program.
NerUzh interactive startup program targets 18 to 35 years old young entrepreneurs from the Armenian Diaspora. This is a unique opportunity to enrich their knowledge in the field of business, expand partnerships, as well as present start-up programs, obtain financing and implement them.
About 70 startups are taking part in the program, 50 of which from the Diaspora. The program is implemented in Armenia, at the UWC Dilijan College on December 17-21, 2018. The winners will receive grants of up to 15 million drams, as well as free legal and tax advice, membership in the FAST startup studio with the ability to use all coaching programs and working space for four months, an eight-month internship at the Impact Hub Yerevan and so on. Funding will be provided from the State budget of Armenia and other sources not prohibited by law, in particular, with the support of a number of donor organizations.
The main goal of the four-day event is to create a platform for entrepreneurship and opportunities in Armenia for young entrepreneurs, provide favorable conditions for building an ecosystem of start-ups, inculcate development skills for key start-up businesses, as well as identify opportunities for cooperation and funding. The program’s target areas are agriculture, tourism, and innovative technologies.