Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Վանաձորում կոմպոզիտային գազաբալոնների արտադրության գործարանի բացմանը (լուսանկարներ)
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Վանաձորում մասնակցել է իրանական «Ռադ Սանե Վաշամիր գրուպ» ՍՊԸ կողմից կառուցված կոմպոզիտային գազաբալոնների արտադրության գործարանի բացմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել գործարանում, հետևել արտադրական գործընթացին, ծանոթացել գործարանի արտադրական հզորություններին, արտադրատեսականուն և ներդրված տեխնոլոգիաներին: «Ռադ Սանե Վաշամիր գրուպ» ՍՊԸ հիմնադիրներ Հոսսեյն Յաղուբպուրը և Արայիկ Ասրյանը նշել են, որ մինչ այժմ իրական ներդրումների ծավալը կազմել է ավելի քան 6 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ ընդհանուր ներդրումը կգերազանցի 21 մլն ԱՄՆ դոլարը։ Նրանց խոսքով՝ բալոնների ստացման այս տեխնոլոգիան լավագույնն է աշխարհում, և արտադրվող բալոնները մեծ պահանջարկ ունեն իրենց հուսալիության, անվտանգության, մատչելիության, թեթևության և ամրության պատճառով։ Նմանատիպ գործարաններ կան Գերմանիայում, ԱՄՆ-ում։ Նշվել է, որ գործարանի աշխատանքների մեկնարկից հետո օրական արտադրողականությունը կլինի 200 բալոն, իսկ 2019թ. համալրվող սարքավորումների շնորհիվ թողունակությունը կբարձրանա մինչև 1000 բալոնի։ Ծրագրի ավարտին աշխատատեղերի քանակը կհասնի 120-ի։ Նախատեսվում է առաջին արտադրանքն սկզբնական շրջանում փոքր քանակությամբ սպառել Հայաստանում, իսկ մնացածը՝ Ռուսաստանում, Հնդկաստանում, Ղազախստանում, Սաուդյան Արաբիայում և այլ երկրներում։
Ընկերության ղեկավարությունը վարչապետի պաշտոնակատարին է ներկայացրել նաև զարգացման ծրագրերը, այն է՝ Վանաձորում կարբոնի մանրաթելի արտադրության հիմնման ծրագիրը, որի ներդրման ծավալը 60-80 մլն եվրո է, և իրանական SAIPA Group ավտոմոբիլային կոնցեռնի հետ համագործակցության շրջանակում Հայաստանում թեթև մարդատար ավտոմեքենաների հավաքման ծրագիրը: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանին է ներկայացվել Իրանից ներկրված պահեստամասերով և Հայաստանում հավաքված ավտոմեքենայի ցուցանմուշը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը ողջունել է ընկերության ընդլայնման ծրագրերը և նշել, որ կառավարությունը պատրաստ է իր գործիքակազմով աջակցել ներդրումային նախաձեռնությունների կյանքի կոչմանը:

В Армении открылся завод по производству композитных газовых баллонов (фотографии)
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян сегодня в Ванадзоре принял участие в открытии завода по производству композитных газовых баллонов, построенного иранской компанией “Rad Sane Vashamir Group”.
Никол Пашинян прошелся по заводу, ознакомился с производственным процессом, производственными мощностями завода, его продукцией и технологиями. Сооснователи ООО “Rad Sane Vashamir Group” Хоссейн Ягубпур и Араик Асрян отметили, что объем реальных инвестиций на сегодняшний день составил более 6 миллионов долларов, а общий объем инвестиций превысит 21 миллион долларов.
По их словам, эта технология производства баллонов является лучшей в мире, а выпускаемая продукция пользуются большим спросом благодаря своей надежности, безопасности, доступности, легкости и прочности. Аналогичные заводы есть в Германии и США. Было отмечено, что после запуска завода суточная производительность составит 200 баллонов, а в 2019 году, благодаря новому оборудованию, пропускная способность увеличится до 1000 баллонов. По окончании проекта количество рабочих мест достигнет 120. Планируется на начальном этапе продукцию реализовать в Армении в малом количестве, а остальную продукцию - в России, Индии, Казахстане, Саудовской Аравии и других странах.
Руководство компании также представило исполняющему обязанности премьер-министра программы развития: проект по производству углеродного волокна в Ванадзоре, объем инвестиций которого составляет 60-80 миллионов евро, и проект по сборке легковых автомобилей в Армении в рамках сотрудничества с иранским автомобильным концерном “SAIPA Group”. В этом контексте Николу Пашиняну был предствлен собранный в Армении импортированными из Ирана запчастями автомобиль.
Исполняющий обязанности премьер-министра приветствовал программы расширения компании и отметил, что правительство готово своими механизмами поддерживать реализацию инвестиционных инициатив.