Մի քանի հազար սպաների և ենթասպաների նախկինում վերցրած վարկերի տոկոսադրույքները կիսով չափ կկրճատվեն. Նիկոլ Փաշինյան
Առաջիկա որոշումներով կառավարությունը պատրաստվում է վերակառուցել ԶՈւ մի քանի հազար սպաների և ենթասպաների նախկինում վերցրած վարկերը: Որոշման իմաստը այդ վարկերի տոկոսադրույքը մինչև կիսով չափ կրճատելն է և սպասարկման ժամկետը երկարացնելը: Ֆեյսբուքյան իր էջում դեռևս իրավական ուժ չստացած նախագծի մասին տեղեկացրել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Որպես արդյունք, ասենք եթե ԶՈւ ծառայողը ամեն ամիս վարկի սպասարկման (մարման) համար վճարում է 50 հազար դրամ, նախատեսվող փոփոխություններից հետո այդ նույն, բայց վերակառուցված վարկի համար կսկսի վճարել ասենք՝ 25 հազար դրամ: Մինչև կիսով չափ քիչ:
Առաջիկայում կայացվելիք այլ որոշումներով կառավարությունը կանդրադառնա նաև նախկին զինվորականներին բնակարաններ ձեռքբերելում աջակցելու հարցին:
Սա, իհարկե, ամբողջական լուծում չի դառնա, բայց հարցը մեռյալ կետից կշարժվի: Առաջիկայում կարևոր որոշումներ կկայացնենք նաև գործող զինվորականների բնակարանների ձեռքբերման թեմայով»,-գրել է նա։

Пашинян: для офицеров и прапорщиков процентные ставки по взятым кредитам будут сокращены
Правительство Армении ближайшими решениями собирается реконструировать кредиты, взятые прежде несколькими тысячами офицеров и прапорщиков Вооруженных сил. Как передает Panorama.am, об этом на своей странице в социальной сети Facebook написал и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян.
"Смысл решения заключается в том, чтобы до половины снизить процентную ставку по этим кредитам и продлить срок их обслуживания", – указал Пашинян.
"Как результат: скажем, если сейчас служащий ВС каждый месяц за обслуживание (погашение) кредита платит 50 тыс. драмов, то после планируемых изменений за тот же, но реструктурированный кредит он начнет платить, скажем, 25 тысяч драмов. Вдвое меньше.
Намеченными к принятию в ближайшее время данными решениями правительство обратится также к вопросу содействия в приобретении жилья бывшими военными.
Это, конечно, не станет полным решением, но вопрос сдвинется с мертвой точки.
В ближайшее время важные решения будут приняты и по теме приобретения жилья действующими военными", – отметил Пашинян.