Լուկաշենկոն չի կարողացել պայմանավորվել Պուտինի հետ գազի գնի վերանայման հարցում
Ռուսաստանի և Բելառուսի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Ալեքսանդր Լուկաշենկոն դեկտեմբերի 25-ին ավելի քան 4 ժամ տևած հանդիպման արդյունքում չեն կարողացել պայմանավորվել գազի գնի շուրջ. կողմերը պայմանավորվել են մինչև Նոր տարի ևս մեկ հանդիպում անցկացնել` անհետաձգելի հարցերի վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար: Այս մասին հանդիպման արդյունքներով հայտարարել է Բելառուսի նախագահի մամուլի խոսնակ Նատալյա էյսմոնտը:
«Գազի գնագոյացման շուրջ մենք պետք է պայմանավորվենք հաջորդ շրջանի համար և սկսած 2020 թվականից մշակել էներգիայի այդ տեսակի գնի ձևավորման առաջարկ», - հանդիպման արդյունքներով հայտարարել է ՌԴ վարչապետի տեղակալ Անտոն Սիլուանովը:
Նա նաև հայտնել է, որ առկա խնդիրների կարգավորման համար որոշվել է ընդունել աշխատանքային խումբ, որը բաղկացած կլինի կառավարության ներկայացուցիչներից:

Лукашенко не добился от Путина пересмотра цен на газ
Президенты Беларуси и России Александр Лукашенко и Владимир Путин договорились провести еще одну встречу до Нового года  - "для принятия решений, которые не терпят отлагательств", передает Deusche Welle.
Об этом по итогам продлившихся более четырех часов переговоров в Кремле заявила во вторник, 25 декабря, пресс-секретарь белорусского лидера Наталья Эйсмонт.
"По вопросу ценообразования на газ мы должны определиться за следующий период и, начиная с 2020 года, выработать предложения по формированию цен на этот вид энергии", - подчеркнул заместитель премьера РФ Антон Силуанов после встречи.
Он также констатировал, что в целях урегулирования имеющихся вопросов принято решение о создании рабочей группы, которая будет "состоять из представителей правительства".