«Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն իրենից կախված ամեն ինչ անելու է՝ խոսքի ազատությունը, մամուլի ազատությունը պաշտպանելու և զարգացնելու համար». Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր տարեմուտի ընդունելության է հրավիրել զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին՝ գալիք Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ, մաղթել առողջություն, երջանկություն և հաջողություններ:
Շնորհավորանքի խոսքում վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է.
Ողջունում եմ ձեզ և ուրախ եմ ձեզ տեսնելու համար:
Նախ և առաջ, թույլ տվեք ձեզ շնորհակալություն հայտնել 2018 թվականին ձեր կատարած աշխատանքի համար, որովհետև կարծում եմ, որ մամուլի դերը, լրատվամիջոցների դերը Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա ժողովրդական հեղափոխության գործում չափազանց մեծ էր: Իսկապես մամուլը կարողացավ կատարել այդ դերակատարումը և դառնալ վստահելի աղբյուր Հայաստանի քաղաքացիների համար, Սփյուռքի մեր հայրենակիցների համար՝ տեղեկանալու, թե ինչ է կատարվում Հայաստանի Հանրապետությունում: Մեր երկրի պատմության մեջ մամուլի դերը միշտ էլ բարձր է եղել, բայց հիմա, կարծում եմ, առավել բարձր է, որովհետև մամուլը, խոսքի ազատությունը ժողովրդավարության ամենակարևոր ինստիտուտներից են, իսկ այն, որ մեր երկիրը պետք է շատ հստակ և վստահ շարունակի քայլել ժողովրդավարության ճանապարհով, կարծում եմ՝ բոլորիս էլ ակնհայտ է:
Ուզում եմ ևս մեկ անգամ արձանագրել, որ երրորդ հանրապետության պատմության մեջ մամուլը երբեք ավելի ազատ չի եղել, քան է այսօր: Եվ ուզում եմ մեկնաբանել, թե սա ինչ է նշանակում: Սա նշանակում է, որ կառավարությունը չի միջամտում և չի ձգտում միջամտել լրատվամիջոցների աշխատանքին, ինչը, իհարկե, չի կարող նշանակել, թե ամեն լրատվամիջոցի ներսում չկան ինչ-որ կանոններ և այլն, որոնք արդեն, ըստ էության, լրագրողի և լրատվամիջոցի հարաբերությունների խնդիրն են:
Բայց, ընդհանուր առմամբ, ուզում եմ ասել նաև հետևյալը. շատ դեպքերում այսօրվա մամուլում, մեր լրատվամիջոցներում զգացվում են իներցիոն ընկալումները, և դա ինչ-որ տեղ նաև հասկանալի է, որովհետև անկախությունից ի վեր մեր ընկալումները եղել են մի կաղապարի կամ ձևի մեջ, և հիմա դա շատ արագ չի կարող փոխվել: Այդպիսի, իմ ընկալմամբ և պատկերացմամբ, կանխավարկած կամ գուցե իներցիա կա, որ իշխանությունն այնպիսին է, ինչպիսին եղել է և այդպիսին շարունակելու է մնալ: Ոմանք փորձում են դա ապացուցել, ոմանք, իմ կարծիքով, ուղղակի իներցիայով ընկալում են այդպես, ինչը, համոզված եմ, ժամանակի ընթացքում կշտկվի:
Իհարկե, այն, ինչ տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետությունում, որոշակի շոկ է նաև մամուլի համար, որովհետև լրատվամիջոցները, մենք բոլորս սովորել էինք աշխատել մի պայմաններում, մի տրամաբանության մեջ, և ըստ էության, շատերն էին տրամադրվել, որ դեռ շատ երկար ու երկար տարիներ այդ տրամաբանության մեջ են աշխատելու և այդ պայմաններում: Անսպասելի փոփոխությունը, որ տեղի ունեցավ Հայաստանում, նկատի ունեմ դա նաև լրատվամիջոցներից շատերի համար անսպասելի փոփոխությունը, չնայած այստեղ կան մարդիկ, որ դեռ մարտին և գուցե դրանից առաջ իրենց հարցազրույցներում ասում էին, որ փոփոխություններ, իհարկե, հնարավոր են և հավանական են, բայց, այնուամենայնիվ, այդ փոփոխությունները շատ լրատվամիջոցների՝ իրենց սովորական աշխատանքի տրամաբանությունից դուրս են դրել, և որոշակի ժամանակ է հարկավոր, որ մենք բոլորս այդ իրավիճակին ադապտացվենք:
Մի բանում կարող եք համոզված լինել, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն իրենից կախված ամեն ինչ անելու է՝ խոսքի ազատությունը, մամուլի ազատությունը պաշտպանելու և զարգացնելու համար, և, իհարկե, մենք ակնկալում ենք, որ այս հարցում կկարողանանք իսկապես արդյունավետ համագործակցություն ունենալ լրատվամիջոցների հետ:
Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհավորել, շնորհակալություն հայտնել ձեզ 2018 թվականին կատարած աշխատանքի համար և հույս ունենալ, որ 2019 թվականին այդ աշխատանքը կլինի առավել արդյունավետ, և մամուլը կդառնա առավել արդյունավետ միջոց հանրության համար՝ իշխանությանը, կառավարությանը վերահսկելու, վերահսկելու այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանի Հանրապետությունում և ստանալ օբյեկտիվ և իրական տեղեկատվություն:
Իհարկե, մեր ամենամեծ մարտահրավերը, որը ոչ միայն Հայաստանում է մարտահրավեր, այլև ամբողջ աշխարհում, այսպես ասած, «ֆեյքնյուզ» ինստիտուտի գոյացման պայմաններում ճշմարտությունը ոչ ճշմարտությունից տարբերելն է, և ես համոզված եմ, որ դուք բոլորդ, մենք բոլորս նվիրված ենք այս աշխատանքին և տրամադրված ենք համատեղ աշխատելու այդ նպատակին հասնելու համար:
Շնորհավորում եմ ձեր Նոր տարին, Ամանորը, Սուրբ Ծնունդը, շնորհավորում եմ ձեր ընտանիքների անդամների, բոլոր լրատվամիջոցների և բոլոր լրագրողների խմբագիրների և լրատվամիջոցներում աշխատող մեր բոլոր գործընկերների Նոր տարին: Հաջողակ, երջանիկ և մամուլի համար ազատ և անվտանգ տարի լինի, որովհետև միանշանակ է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում լրագրողի գործունեության նկատմամբ և լրագրողի գործունեության համար որևէ սպառնալիք չպետք է գոյություն ունենա, և, իհարկե, կառավարությունն ամեն ինչ կանի այս պայմաններն ապահովելու համար: Այս պայմաններն արդեն ապահովված են, և որևէ մեկը չի կարող այդ պայմանների համար ստեղծել սպառնալիք: Շնորհավորում եմ և մաղթում ամենայն հաջողություն»:

Правительство сделает все возможное для защиты и развития свободы слова и прессы: Пашинян
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян пригласил на прием представителей средств массовой информации по случаю Нового года и Рождества. Никол Пашинян поздравил представителей СМИ с наступающими праздниками Нового года и Рождества и пожелал им крепкого здоровья, счастья и успехов.
В своем поздравительном слове исполняющий обязанности премьер-министра отметил:
Я приветствую вас и рад вас видеть.
Прежде всего, позвольте мне поблагодарить вас за работу, которую вы проделали в 2018 году, потому что я думаю, что роль прессы, роль СМИ в Армении была очень велика в ненасильственной бархатной народной революции. Действительно, пресса смогла сыграть эту роль и стала надежным источником для граждан Армении, для наших соотечественников в диаспоре, чтобы узнать, что происходит в Республике Армения. Роль средств массовой информации в истории нашей страны всегда была высокой, но теперь, думаю, что она намного выше, поскольку пресса и свобода слова являются одними из важнейших институтов демократии, а то, что наша страна должна очень четко и уверенно продолжать идти по пути демократии, очевидно всем нам.
Хочу еще раз подчеркнуть, что в истории третьей республики пресса никогда не была более свободной, чем сегодня. И я хочу разъяснить, что это означает. Это означает, что правительство не вмешивается и не стремится вмешиваться в работу средств массовой информации, что, конечно, не может означать, что в каждом СМИ нет своих правил и т.д., и это, по сути, вопрос отношений журналистов и прессы.
Но, в целом, хочу сказать следующее: во многих случаях в сегодняшней прессе чувствуется инерция, и это в некотором смысле понятно, так как с момента обретения независимости наше восприятие было в какой-то рамке и форме, и теперь это не может измениться очень быстро. По моим ощущениям, существует презумпция или, возможно, инерция, что правительство таково, как было раньше, и продолжит оставаться таким. Некоторые пытаются доказать это, некоторые, по-моему, просто воспринимают это как инерцию, и это, я уверен, со временем будет исправлено.
Конечно, то, что произошло в Республике Армения, является некоторым шоком и для прессы, поскольку пресса и все мы привыкли работать в одних условиях, по одной логике, и, по сути, многие были настроены на то, что будут работать в рамках этой логики и в этих условиях еще долгие и долгие годы. Неожиданное изменение, которое произошло в Армении, я имею в виду, что оно было неожиданным для многих средств массовой информации, хотя здесь есть люди, которые еще в марте или, возможно, еще раньше в своих интервью говорили, что изменения являются возможными и вероятными, но, тем не менее, эти изменения поставили многие СМИ вне рамок их обычной рабочей логики, и требуется некоторое время, чтобы все мы адаптировались к этой ситуации.
Вы можете быть уверены в том, что правительство Республики Армения сделает все от него зависящее для защиты и развития свободы слова и свободы прессы, и, конечно, мы ожидаем, что сможем эффективно сотрудничать со средствами массовой информации в этом отношении.
Позвольте мне еще раз поздравить вас, поблагодарить за вашу работу, проделанную в 2018 году, и надеяться, что эта работа будет более эффективной в 2019 году, и пресса станет более эффективным средством в руках общественности для контроля над правительством, для контроля всего, что происходит в Республике Армения, и получения объективной и достоверной информации.
Конечно, наша самая большая проблема, которая является проблемой не только в Армении, но и во всем мире, заключается в том, чтобы дифференцировать правду от лжи в условиях возникновения так называемого института "фейк-ньюса", и я убежден, что все вы, все мы преданы этому делу и нацелены на совместную работу для достижения этой цели.
Поздравляю вас с Новым годом, Рождеством, поздравляю членов ваших семей, поздравляю все СМИ, всех журналистов и редакторов, всех сотрудников СМИ. Пусть будет удачный, счастливый и свободный и безопасный для прессы год, потому что однозначно, что в Республике Армения не должно быть никаких угроз деятельности журналиста, и, конечно, правительство сделает все возможное, чтобы обеспечить эти условия. Эти условия уже обеспечены, и никто не может создать угрозу для этих условий. Поздравляю и желаю всяческих успехов".