Նախագահ Արմեն Սարգսյանը պետական պարգևներ և պատվավոր կոչումներ է հանձնել մի խումբ գործիչների
Հանրապետության նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել պետական բարձր պարգևների հանձնման և պատվավոր կոչումների շնորհման հանդիսավոր արարողություն:
Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի կազմակերպման և անցկացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, դրսևորած բարձր պատասխանատվության և նվիրումի համար «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալ է հանձնվել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության
պետական արարողակարգի ծառայության պետ Լևոն Մինասյանին:
«Հայրենիքին մատուցած ծառա­յու­թյուն­ների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալով է պարգևատրվել նաև Հանրապետության ծանրամարտի հավաքական թիմի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը՝ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի զարգացման գործում ներդրած ավանդի և միջազգային մրցաշարերում ունեցած նշանակալի ձեռքբերումների համար:
Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի զարգացման գործում ունեցած վաստակի համար Խաչիկ Ասմարյանին և Վաչագան Վարդանյանին շնորհվել են Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի վաս­տակավոր գործչի, իսկ Աշոտ Գասպարյանին, Ռուդիկ Մկրտչյանին և Կարեն Սարկիսովին՝ ՀՀ վաստակավոր մարզչի կոչումներ:
Շնորհավորելով ու հաջողություններ մաղթելով պարգևների և պատվավոր կոչումների արժանացած անձանց՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նկատել է, որ նրանցից յուրաքանչյուրն իր պարտականությունները կատարելիս երբեք չի մտածում գնահատականի մասին, բայց պետության պարտականությունն է տեսնել ու գնահատել իր լավագույն զավակներին: «Ձեզնից յուրաքանչյուրը, անկախ տարիքից, հայրենանվեր գործունեության սկզբում է և դեռ շատ անելիքներ ունեք: Ձեզնից շատ սպասելիքներ կան»,-նշել է նախագահը:

Президент Армении вручил государственные награды и присвоил звания
В Резиденции президента Республики Армения 28 декабря, состоялась торжественная церемония вручения высоких государственных наград и присвоения почетных званий, сообщает пресс-служба президента Армении.
В частности, за весомый вклад в организацию и проведение 17-го саммита Франкофонии медаль "За заслуги перед Отечеством" II степени получил руководитель службы протокол МИД Армении Левон Минасян.
Медалью "За заслуги перед Отечеством" II степени был награжден и главный тренер сборной Армении по тяжелой атлетике Пашик Алавердян – за вклад в развитие физкультуры и спорта и достижения на мировой арене.
За вклад в развитие физкультуры и спорта Хачику Асмаряну и Вачагану Варданяну присвоили звания заслуженных деятелей физкультуры и спорта, а Ашоту Гаспаряну, Рудику Мкртчяну и Карену Саркисову – звания заслуженных тренеров Армении.
Поздравив и пожелав успехов деятелям, которые удостоились высоких наград и почетных званий, президент Армении Армен Саркисян отметил, что каждый из них, исполняя свои обязанности, никогда не думает об оценке, однако государство обязано заметить и по достоинству оценить их заслуги.
"Каждый из вас, независимо от возраста, только в начале преданной Родине деятельности, и вам многое предстоит сделать. С вами связывается много ожиданий", – отметил президент.