Աբու Դաբիի փառատոնում Ադրբեջանն իր տաղավարը ներկայացրել է արցախյան «Մենք ենք, մեր սարերը» հուշարձանի տեսքով. arcakh24.info
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մայրաքաղաք Աբու Դաբիում քաղաքի նախկին էմիր և Էմիրությունների նախկին նախագահ շեյխ Զայդ իբն Սուլթանի պատվին ամեն տարի անցկացվում է պատմամշակութային ժառանգությանը նվիրված փառատոն:
Ինչպես նշում է arcakh24.info կայքը, այս տարի փառատոնում Ադրբեջանն իր տաղավարը ներկայացրել է արցախյան հանրահայտ «Մենք ենք, մեր սարերը» հուշարձանի տեսքով, որի ներսի և դրսի կողմերում կախված են եղել ազգային հագուստի, գորգերի, ճաշատեսակների և զարդերի նմուշները:
Նշենք, որ «Մե՛նք ենք մեր սարերը»‐ը հուշարձանը, որը շատերին հայտնի է «Պապիկ-տատիկ» անվանումով, տեղադրվել է 1967 թվականին: Արձանի քանդակագործն է Սարգիս Բաղդասարյանըճարտարապետը՝ Յուրի Հակոբյանը։ Քանդակը պատրաստված է կարմիր տուֆից։ Այն խորհրդանշում է արցախյան հողի և ժողովրդի արմատների միջև արյունակցական կապը։ Հուշարձանն իրենից ներկայացնում է ավանդական տարազով տարեց ղարաբաղցի ամուսինների՝ ուս-ուսի, հպարտ ու անհողդողդ կեցվածքով ու սևեռուն հայացքով։ Կոթողը պատվանդան չունի։ Կարծես լեռնաբլուրը ճեղքվել է, և նրանք այդ ճեղքից բարձրացել, կանգնել են՝ ոտքերը ամուր դրած հայերի հողի մեջ։

На фестивале в Абу-Даби павильон Азербайджана был представлен в виде макета ''Мы и наши горы''
Ежегодно в Абу-Даби проводят фестиваль культурно-исторического наследия. Фестиваль посвящен одному из основателей ОАЭ, первому президенту шейху Зайду.
Исключением не стал и 2018 год. В этом году Азербайджан также решил представить свое культурно-историческое наследие на фестивале.
Однако, павильон Азербайджана, как ни странно, представлял из себя  символ Арцаха - макет памятника "Мы и наши горы", который  снаружи и внутри был увешан образцами национальной одежды, коврами, посудой и украшениями, среди которых специалисты разглядели следы армянских, персидских,  лахыджских, хиналугских наследий, передает arcakh24.info.
Напомним, что автором памятника "Мы и наши горы" является архитектор Саргис Багдасарян. Памятник был установлен в городе Степанакерт в 1967 году. А также "Мы и наши горы" изображены на гербе Республики Арцах.