Թո՛ղ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի զգա փոփոխությունների դրական շունչը. Արմեն Սարգսյան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ:
«Հայաստանի Հանրապետության հարգելի՛ քաղաքացիներ,
Աշխարհասփյուռ սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Պատմություն դարձող 2018 թվականը մեծ փոփոխությունների, փորձությունների, սպասումների և հույսերի տարի էր:
Մենք ականատես եղանք մեր ժողովրդի լավագույն հատկանիշների՝ միասնականության, համախմբվածության, բարձր բարոյական և քաղաքացիական ոգու դրսևորումների:
Շուտով ունենալու ենք նոր խորհրդարան և նոր կառավարություն:
Նրանց գործունեության հաջողությունը մեծապես կախված է լինելու Հայաստանի քաղաքացուց: Քաղաքացու աջակցությունից և հասարակական, քաղաքական, տնտեսական, մշակութային կյանքին նրա ակտիվ մասնակցությունից:
Հայաստանը իրոք կարո՛ղ է դառնալ երկրագնդի ամենապայծառ կետերից մեկը նորարարական գաղափարների կիրառման, մշակույթի, գիտության, տնտեսության և այլ ոլորտներում:
Սակայն այդ ուղին հեշտ չի լինելու:
Կլինեն նաև դժվարություններ, հաճախ պայմանավորված մեզնից անկախ գործոններով, այդ թվում՝ աշխարհաքաղաքական իրողություններով:
Եվ ես բոլորիս մաղթում եմ սթափություն, կազմակերպվածություն, առողջ դատողություն, պատասխանատվություն և հանդուրժողականություն:
Սրանք են հաջողության հասնելու բանալիները:
Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությունը և ինքնիշխանությունը, Արցախի հիմնահարցի արդարացի լուծումը շարունակելու են գերակա լինել մեր կյանքում:
Մենք ապրում ենք այն խորին գիտակցումով, որ, անկախ մեր ծննդյան վայրից, ունենք մեկ Հայրենիք:
Այդ Հայրենիքը մենք պետք է ծաղկեցնենք համատեղ ուժերով՝ Հայաստանի, Արցախի ու Սփյուռքի միասնական ջանքերով:
Մենք պետք է հոգ տանենք ազգային ինքնության հիմնասյուների՝ մեր մշակույթի, կրթության, հոգևոր և ընտանեկան արժեքների մասին:
Այս գործում առանցքային դեր է կատարում մեր Սուրբ Եկեղեցին:
Պետք է ավելի հոգատար լինենք մեր պատմական և ազգային ժառանգության, մեր բնության, գյուղի, քաղաքի և ընդհանրապես մեր երկրի նկատմամբ:
Այս պահին հոգով և մտքով բոլորիդ հետ եմ, բոլորիդ կողքին՝
սահմանում կանգնած զինվորի և սպայի, շտապ օգնության մեքենայում և հիվանդանոցում հերթապահող բժշկի, ծառայություն իրականացնող ոստիկանի,
հրշեջի, հացթուխի և տաքսու վարորդի, գյուղացու և բանվորի, գիտնականի, արվեստագետի և մյուսների:
Հատկապես մտահոգված եմ դժվար ապրող ընտանիքների համար:
Նրա՛նց, որ դեռ տուն չունեն, նրա՛նց, որ ապրում են սահմանամերձ բնակավայրերում:
Մտահոգ եմ վիրավորների, հիվանդների համար:
Մաղթում եմ հոգսերի թեթևացում:
Թող գալիք տարում ձեզնից յուրաքանչյուրի առջև բացվեն հաջողության դռները:
Թո՛ղ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի զգա փոփոխությունների դրական շունչը:
Մեզ բոլորիս պետք է առաջնորդի հետևյալ նշանաբանը. «Կարողացել են ուրիշները՝ կարող ենք նաև մենք, չի կարողացել ոչ ոքաշխարհում՝ մենք կլինենք առաջինը»:
Մեր հայրենիքին մաղթում եմ խաղաղություն, մեր ընտանիքներին՝ առողջություն, հաջողություն, բարեկեցություն ու երջանկություն, մանուկներին՝ ծիծաղ ու խինդ, տարեցներին՝ արժանապատիվ հանգիստ:
Թող գալիք տարում ձեզնից յուրաքանչյուրը, ձեր հարազատները, ընտանիքները, Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի, աշխարհի յուրաքանչյուր հայ կարողանա երազել և իրականացնել իր երազանքները:

Let Every Citizen of Armenia Feel the Positive Spirit of Changes: Armen Sarkissian
President Armen Sarkissian sent a congratulatory message on the occasion of New Year and Holy Christmas holidays.
"Dear Citizens of the Republic of Armenia,
Dear Compatriots all over the world,
Year 2018 has been a year of great changes, challenges, expectations, and anticipations.
We have witnessed the best qualities of our nation – unity, togetherness, high moral and civic spirit.
Very soon, we will have a new parliament and a new government.
Their success will depend greatly on the citizens of Armenia. Their success will be conditioned by the support of the citizens, as well as by your active participation in the social, political, economic, and cultural life.
Armenia can truly become one of the brightest spots on earth in the areas of innovative ideas, culture, science, economy, and others.
However, the path will not be easy.
There will be difficulties, often conditioned by the factors beyond our control, including the geopolitical realities.
I wish you all alertness, composure, reasonable thinking, responsibility, and tolerance.
These are the keys for success.
Security and sovereignty of Armenia and Artsakh, just and fair resolution of the Artsakh problem will continue to occupy the pivotal place in our lives.
We are living with a deep understanding that regardless of the place we were born, we all have one Homeland.
The Homeland should be made prosperous through our joint efforts – through the united efforts of Armenia, Artsakh, and Spyurk.
We need to take care of the pillars of our national identity – our culture, education, spiritual, and familial values.
The role of our Holy Church in this is critical.
We need to be more considerate towards our historical and national heritage, our nature, rural areas, towns and cities, our country in general.
Dear Fellow citizens,
At this moment, I am with all of you in spirit and my mind, I am standing by you, by the troops and officers on the border, by the ambulances and doctors on call in hospitals, policemen carrying out their duties, firemen, bakers, taxi drivers, villagers and workers, scientists, and artists, all of you.
I am especially concerned with the families which hardly make ends meet. With those who have no housing yet, those who live in border areas, I am concerned with wounded and sick. I wish you all relief and respite.
Let the new year open doors of success for all of you.
Let every citizen of Armenia feel the positive spirit of changes.
We all ought to be guided by this motto: "If others can, we can too, if no one succeeded yet, we will be the first."
I wish our Fatherland peace, our families – health, success, prosperity, and happiness, to children I wish laughter and vigor, to eldertly – dignified rest.
Let in the new year all of you, your families and friends, every citizen of Armenia, every Armenian anywhere in the world be able to dream and see it come true.