Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պետնախարար Սուլթան Ալ-Ջաբերի հետ
Պաշտոնական այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն Աբու Դաբիում հանդիպել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պետնախարար Սուլթան Ալ-Ջաբերի հետ:
Հայաստանի նախագահը և պետնախարարը խոսել են տնտեսության տարբեր ոլորտներում համագործակցության, մասնավորապես համատեղ նախագծեր իրագործելու հնարավորությունների մասին։ Նախագահ Սարգսյանի խոսքով՝ տարիների ընթացքում իհարկե, մեծ և փոքր հաջողություններ գրացնվել են, սակայն ներուժը շատ ավելի մեծ է։
Որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություն Արմեն Սարգսյանն առանձնացրել է տուրիզմի, ենթակառուցվածքների ու սպասարկումների ոլորտը՝ նշելով, որ Հայաստանը կարող է այս ոլորտում տարբերվող առաջարկներ անել՝ մասնավորապես էկո տուրիզմ, պատմական զբոսաշրջություն։
Նախագահը կարևորել է նաև փոխգործակցությունը գյուղատնտեսության, սննդի արդյունաբերության ոլորտներում։ Նրա խոսքով՝ մեր երկիրը հայտնի է միրգ-բանջարեղենի վերամշակման, պահածոյացման, չրագործության ոլորտներում և այստեղ երկու երկները կարող են փոխշահավետ աշխատել։
Ըստ Արմեն Սարգսյանի, գործակցության արդյունավետ հարթակ կարող են լինել նաև aտեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտները, ֆինանսական սեկտորը, ինչպես նաև էներգետիկայի, մասնավորապես, վերականգնվող էներգիայի բնագավառը։

Президент Армении встретился с госминистром Объединенных Арабских Эмиратов
Находящийся с официальным визитом в Объединенных Арабских Эмиратах президент Республики Армения Армен Саркисян в Абу Даби встретился с госминистром Объединенных Арабских Эмиратов Султаном Аль-Джабером.
Президент Армении и госминистр говорили о сотрудничестве в разных сферах экономики, в частности, о возможностях реализации совместных проектов. По словам президента Саркисяна, в течение лет, конечно, зафиксированы большие и маленькие успехи, однако потенциал намного больше.
В качестве перспективного направления сотрудничества Армен Саркисян выделил сферы туризма, инфраструктур и услуг, отметив, что Армения может в этих сферах предлагать нечто особенное, в частности, эко-туризм, исторические путешествия.
Президент Подчеркнул также важность взаимодействия в сферах сельского хозяйства, пищевой промышленности. По его словам, наша страна известна в сферах плодоовощной переработки, консервирования, производства сушёных фруктов и здесь обе страны могут взаимовыгодно работать.
По словам Армена Саркисяна, эффективной площадкой сотрудничества могут быть также сферы информационных технологий и телекоммуникаций, финансовый сектор, а также энергетика, в частности, отрасль возобновляемой энергии.