Լավրովը հույս ունի Ռուսաստան վերադարձնել Ադրբեջանում կալանավորված հայազգի Ուելդանով-Գալստյանին
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը hույս ունի, որ Ադրբեջանի հետ բանակցությունների արդյունքում կհաջողվի Մարատ Ուելդանով-Գալստյանին Ռուսաստան վերադարձնել:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը` մամուլի ասուլիսի ժամանակ Լավրովը հայտնել է, որ Ռուսաստանի  քաղաքացիներին վերաբերող հարցերին, որոնք ցանկացած երկրում բարդ իրավիճակում են հայտնվում, այդ թվում ԱՊՀ երկերներում, ՌԴ ԱԳՆ-ն երկկողմ շփումների ժամանակ պարբերաբար անդրադառնում է:
«Այդ թվում կարող եմ հավաստիացնել, որ այդ կոնկրետ թեման հնչել է ադրբեջանցի գործընկերների հետ վերջին բանակցությունների ժամանակ: Հույս ունեմ, որ երկխոսության, իրավական նորմերի վրա հիմնված որոշումների միջոցով, հնարավոր կլինի բոլորին ձեռնտու արդյունքի հասնել: Եվ մենք կկարողանանք այդ քաղաքացուն Ռուսաստան վերադարձնել», - ասել է Լավրովը:
Նշենք, որ Մարատ Ուելդանով-Գալստյանը, ով հայկական ծագումով Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի է, 2016-ին կալանավորվել էր Ադրբեջանում առանձնապես խոշոր չափի «թմրամիջոցների ապօրինի ձեռքբերման, արտադրության, պահպանության և տարածման» մեղադրանքով:

Лавров надеется на разрешение ситуации с задержанным в Баку россиянином армянского происхождения
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров надеется, что вопрос о возвращении в Россию задержанного в Азербайджане россиянина армянского происхождения Марата Уелданова-Галустяна удастся решить путем диалога, передает ТАСС.
Во время большой пресс-конференции по итогам 2018 года Лавров отметил, что вопросы, которые касаются граждан России, оказавшихся в непростом положении в других государствах, в том числе в странах СНГ, регулярно затрагиваются МИД в ходе двусторонних контактов.
"Смею вас заверить, что и эта конкретная тема звучала в ходе недавних переговоров с нашими азербайджанскими коллегами. Надеюсь, что мы сможем через диалог и через решения, опирающиеся на правовые нормы, выйти на устраивающий всех результат и сможем вернуть этого гражданина в Россию ", - заявил глава внешнеполитического ведомства РФ.
Марат Уелданов-Галустян был задержан в Баку в июле 2016 года. Его обвиняют в незаконном приобретении, производстве, хранении и распространении наркотических средств в крупном размере.