Եվրախորհրդարանը նոր բանաձևում քննադատել է Ադրբեջանի իշխանություններին
Եվրախորհրդարանի հունվարի 17-ի նիստում Ադրբեջանի իշխանություններն,  այդ երկրում առկա մարդու իրավունքների իրավիճակի քննարկման համատեքստում սուր քննադատության են ենթարկվել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալությունը:
Եվրախորհրդարանի նիստի ժամանակ տարբեր երկրներից մոտ երկու տասնյակ խորհրդարանականներ անդրադարձել են Ադրբեջանում մարդու իրավունքների շարունակական խախտումներին և, մասնավորապես, քաղբանտարկյալ ընդդիմադիր բլոգեր Մեհման Հուսեյնովի գործին:
Խորհրդարանականները գրեթե միաձայն նշել են, որ Ադրբեջանի իշխանությունները երկար տարիներ կոպիտ ձևով խախտում են ստանձնած պարտավորությունները և մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարության սկզբունքները:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները քննադատության են ենթարկել նաև ադրբեջանական լոբբիով զբաղվող եվրոպական գործիչներին, որոնք Ադրբեջանի իշխանություններից ստացվող գումարների դիմաց աչք են փակում այդ երկրում  տեղի ունեցող աղաղակող խախտումների վրա և տարբեր կեղծ մեթոդներով փորձում արժևորել Ադրբեջանի՝ որպես Եվրոպայի համար բնական գազի աղբյուր հանդիսացող երկրի, դերը:
Խորհրդարանականները նշել են, որ ի դեմս Պեդրո Ագրամունտի, այն բոլոր եվրոպական գործիչները, ովքեր գումարի դիմաց փորձել են պաշտպանել Ադրբեջանի իշխող կոռումպացված ռեժիմին, պետք է անհապաղ պատասխանատվության ենթարկվեն:
«Պետք է վերջ դնել պաշտոնյաների կամայականություններին, պատժամիջոցներ կիրառել այդ երկրի առաջին դեմքի և մյուս պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր մեղավոր են Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների համար»,- գրեթե միաձայն ասվել է պատգամավորների ելույթներում:
Առևտրի հարցերով եվրոպական հանձնակատար Սեսիլիա Մալստրոմը նշել է, որ Բրյուսելը ակտիվ երկխոսության մեջ է Ադրբեջանի իշխանությունների հետ, և իրենք պահանջում են անհապաղ ազատ արձակել բլոգեր Մեհման Հուսեյնովին:

Европарламент требует положить конец подавлению инакомыслия в Азербайджане
Члены Европарламента выразили сожаление по поводу подавления инакомыслия в Азербайджане. Об этом говорится в резолюции, принятой депутатами Европарламента 17 января.
Члены Европарламента призывают к немедленному и безоговорочному освобождению известного азербайджанского блогера Мехмана Гусейнова, который отбывает двухлетний тюремный срок за то, что он высказался о пытках со стороны полиции и раскритиковал чиновников, разоблачая их необъяснимое богатство.
Евродепутаты требуют положить конец жестокому подавлению инакомыслия в Азербайджане и призывают немедленно и безоговорочно освободить из тюрем всех политзаключенных.
Депутаты напоминают Азербайджану об обязательствах, вытекающих из Европейской конвенции по правам человека и призывают власти страны в полной мере уважать и выполнять решения Европейского суда по правам человека.
Резолюция, принятая 533 голосами "за", 28 "против" и 36 воздержавшимися, еще раз подчеркивает важность нового соглашения, которое в настоящее время обсуждается между ЕС и Азербайджаном, подчеркивая, что демократические реформы, верховенство закона и уважение прав человека должны быть в основе соглашения.
В документе подчеркивается, что Европейский парламент будет внимательно следить за ситуацией в стране на протяжении всех переговоров, прежде чем принять решение о том, давать ли свое согласие на соглашение или нет, сообщает NEWS.am