Մենք Աստծո ընտրյալ ժողովուրդ ենք և հաղթելուց բացի այլ ճանապարհ չունենք. նախագահ Արմեն Սարգսյանն
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ու տիկին Նունե Սարգսյանն Արաբական Միացյալ Էմիրություններ պաշտոնական այցի շրջանակում այցելել են Աբու Դաբիի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցի։
Նրանք ծաղիկներ են դրել եկեղեցու բակում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակը հավերժացնող խաչքարին և հարգանքի տուրք մատուցել անմեղ զոհերի հիշատակին:
Եկեղեցում տեղի ունեցած գոհաբանական աղոթքից հետո Հայաստանի նախագահն «Արա Խանոյան» կիրակնօրյա վարժարանում հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
«Մեկ տեղում հավաքված է ամեն ինչ՝ հայկական պետականությունն իր դրոշով և զինանշանով, հայ առաքելական եկեղեցին և, իհարկե, մեր ապագան՝ դպրոցը,- ասել է նախագահ Սարգսյանը` շնորհակալություն հայտնելով հայ համայնքին միասնականության, նվիրվածության, հայրենասիրության և ազգային արժեքների պահպանության համար։ - Կուզենայի ձեզ հետ միասին ապրել այն օրը, երբ մենք կմոռանանք «սփյուռք» բառն ու բոլորս հայաստանցի լինենք։ Մեր բոլորի կիզակետն ի վերջո հայրենիքն է, սակայն ուզում եմ ձեզ հետ կիսվել նաև մեկ այլ մտքով։
Այն փաստը, որ մենք ապրում ենք աշխարհի տարբեր երկրներում, սփռված ենք աշխարհի տարբեր մասերում, գուցե ոչ թե թերություն է, այլ ընդհակառակը՝ առավելություն է, որովհետև մենք աշխարհի այն քիչ ժողովուրդներից ենք, որոնք կարող են շատ հստակ ասել, որ մենք փոքր պետություն ենք կամ նույնիսկ ունենք փոքր երկու պետություն, բայց համաշխարհային ազգ ենք` իրար հետ շատ սերտ կապված։ Մենք ստեղծել ենք 21-րդ դարի փոքրիկ տիպարը, որովհետև 21-րդ դարում ամբողջ աշխարհը, ողջ աշխարհի բնակչությունը, անկախ նրանից, թե որտեղ է ապրում՝ Ավստրալիայից մինչև Ռուսաստան, Եվրոպայից մինչև Միացյալ Նահանգներ, ապրելու է որպես մեկ ընդհանուր ընտանիք՝ մարդկության ընտանիք: Աշխարհը գնալով փոքրանում է, քանի որ բնակչությունն է մեծանում: Փոքրանում է, որովհետև բոլորս իրար հետ կապված ենք:
Փոքրանում է, որովհետև եթե քսան տարի առաջ մեկը ասեր, որ Հայաստանում տեղի կունենան փոփոխություններ, զարգացումներ և դուք կարող եք նույնիսկ հեռվից լինել դրա մասնակիցը, գուցե ձեզնից շատերն ասեին, որ հնարավոր չէ։ Եվ ահա, ընդամենը քսան տարի անց այդ ամենը հնարավոր է։
Այս հնարավորությունը թույլ է տալիս մտածել բոլորիս, որ մեր մասնակցությունը Հայաստանին այսօր շատ ավելի խորն է, և հնարավորություններն են շատ ավելի մեծ։ Մենք ոչ միայն հոգով, սրտով, հավատքով ենք հայրենիքի հետ, ձեզնից յուրաքանչյուրը նաև ֆիզիկապես է կապված հայրենիքի հետ։ Ֆիզիկական կապը գուցե ինտերնետային, վիրտուալ կապ է, բայց շատ էական է։ Հայաստանում տեղի ունեցած մեծ փոփոխությունների, այն է՝ թավշյա հեղափոխության կամ հայկական ձևով հեղափոխության մասնակիցները միայն ՀՀ քաղաքացիները կամ Երևանի փողոցներում գտնվողները չէին, հեղափոխության իրադարձություններին մասնակցում էին շատ շատերը։ Ինչ-որ իմաստով մեր ողջ ժողովուրդը՝ Լոս Անջելեսից մինչև Եվրոպա ու Միջին Արևելք, ապրում է հայրենիքի վիճակով, հայրենիքում կատարվող իրադարձություններով ու, ընդհանրապես, հայրենիքով։
Ես համարում եմ, որ մեր ազգը 21-րդ դարի ազգ է, որովհետև 21-րդ դարում շատ արժեքներ փոխվելու են, 21-րդ դարում հզոր է լինելու ոչ թե այն ազգը կամ պետությունը, որն ունենալու է շատ մեծ բնական հարստություն, այլ այն ազգը, որը կարողանալու է փոքր տարածքում փոքր ուժերը միավորել, այն ազգը, որը կարողանալու է իր մտավոր ունակություններն ի մի բերել, ծառայեցնել հայրենիքին։ Կարծում եմ՝ այս բոլորը մենք ունենք, ավելին, ես հավատում եմ, որ մենք Աստծո ընտրյալ ազգ ենք։ Մենք ազգ ենք, որն Աստծո ընտրությամբ անցել է ամենաանհնարին փորձությունների միջով, տեսել աշխարհի վատթարագույն դժոխքը՝ Եղեռնը: Բայց այսօր ոչ միայն կանք, ոչ միայն գոյություն ունենք, այլև ուժեղ ենք, հզոր։ Մենք հաղթող ժողովուրդ ենք։ Հաջորդ հաղթանակներն առջևում են, և այդ հաղթանակները լինելու են ոչ միայն ռազմի դաշտում, այլև մեր ազգային շահերի, պետականության բոլոր ոլորտներում։
Այս երեք-չորս օրվա ընթացքում Արաբական Միացյալ Էմիրություններում իմ յուրաքանչյուր հանդիպման ընթացքում ես մեկ գնահատական եմ լսել հայերի մասին՝ ազնիվ, աշխատասեր, նվիրյալ, բարի, հայրենասեր մարդիկ, ովքեր այսօր սփռված լինելով աշխարհով, աշխարհի բոլոր կետերից կարող են հայրենիք բերել իրենց գիտելիքը, հնարավորությունները, կապերը, ցանկությունն ու աշխատանքը։
Մենք Աստծո ընտրյալ ժողովուրդ ենք և հաղթելուց ու հաջողելուց բացի այլ ճանապարհ չունենք»:
Հայաստանի նախագահն անհրաժեշտ է համարել, որ բոլորս միասին, համախմբված ծառայենք մեր ընդհանուր նպատակին, մեր հայրենիքին, մեր ժողովրդին, աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդին։ «Դուք, ձեր ծնողները, ձեր ծնողների ծնողները ծնվել են Հայաստանում։ Հետևաբար, բոլորդ հայաստանցի եք, որ ժամանակավորապես ապրում է դրսում, բայց միևնույնն է, մի օր, Աստծո կամքով, բոլորը վերադառնալու են մեծ, ազատ, անկախ, ժողովրդավար հայրենիք։
Ես վստահ եմ, որ ոչ միայն վերադառնալու ենք, այլև դառնալու ենք աշխարհի առաջավոր երկրներից մեկը, որովհետև 21-րդ դարում ամենամեծ արժեքը լինելու է մարդու գիտելիքը, աշխատելու ունակությունը, որը մենք ունենք։ Հետևաբար, ես կարծում եմ, որ իսկապես 21-րդ դարը մերն է լինելու, բայց այդ ճանապարհին առաջին քայլերն այսօր ենք անելու»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը։

"Мы избранный Богом народ, и у нас нет иного пути кроме победы": президент Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян и госпожа Нунэ Саркисян в рамках официального визита в Объединенные Арабские Эмираты посетили армянскую церковь Святых Великомучеников в Абу-Даби. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Они возложили цветы к хачкару памяти жертв Геноцида армян и воздали дань уважения памяти невинных жертв.
После отслуженного в церкви благодарственного молебна президент Армении в воскресной школе имени Ара Ханояна встретился с представителями армянской общины.
"В одном месте собрано все: армянская государственность с ее флагом и гербом, Армянская Апостольская церковь и, конечно, наше будущее – школа, - сказал президент Саркисян, выразив благодарность армянской общине за единство, преданность, патриотизм и сохранение национальных ценностей. – Хотел бы с вами вместе пережить тот день, когда мы забудем слово "Диаспора" и все будем жителями Армении. Центром притяжения всех нас, в конце концов, является Родина, однако хочу с вами поделиться также еще одной мыслью.
Тот факт, что мы живем в разных странах мира, рассеяны по разным частям света, может быть, не недостаток, а наоборот, преимущество, потому что мы из тех редких народов, которые могут очень чётко сказать, что мы малое государство, или даже имеем два малых государства, но мы – всемирная нация, и мы очень тесно связаны друг с другом. Мы создали маленькую модель 21-го века, потому что в 21-ом веке весь мир, всё население мира, независимо от того, где живёт, от Австралии до России, от Европы до Соединённых Штатов, будет жить как одна общая семья – семья человечества. Мир становится все меньше, поскольку населения становится больше. Становится меньше, потому что все мы друг с другом связаны.
Становится меньше, потому что, если бы двадцать лет тому назад кто-нибудь сказал, что в Армении произойдут перемены, процессы и вы сможете даже издалека быть их участниками, может быть многие из вас сказали бы, что это невозможно. И вот, всего через двадцать лет все это возможно.
Эта возможность позволяет всем нам думать, что наше участие в Армении сегодня намного глубже, и возможности намного больше. Мы не только душой, сердцем, верой вместе с родиной. Каждый из вас также физически связан с родиной. Физическая связь, может, интернетная, виртуальная связь, но она очень существенна. Участниками произошедших в Армении больших изменений, а именно – бархатной революции или революции по-армянски, были не только граждане РА или те, кто находились на улицах Еревана. В событиях революции принимали участие очень многие. В каком-то смысле весь наш народ от Лос-Анджелеса до Европы и Ближнего Востока живёт состоянием родины, происходящими на родине событиями и вообще родиной.
Я считаю, что наша нация – нация 21-го века, потому что в 21-ом веке многие ценности изменятся. В 21-ом веке мощной будет не тот народ или государство, у которого будут очень большие природные ресурсы, а тот народ, который сможет на малой территории объединить малые силы, тот народ, который сможет собрать воедино свои интеллектуальные способности, поставить их на службу родине. Думаю, всё это у нас есть. Более того, я верю, что мы - Богом избранный народ. Мы – народ, который по Божьему помыслу прошел через самые невозможные испытания, видел худший в мире ад – Егерн. Но сегодня мы не только есть, не только существуем, но и сильны, мощны. Мы – народ победитель. Следующие победы впереди, и эти победы будут не только на поле боя, а в сфере наших национальных интересов, во всех сферах государственности.
За эти три-четыре дня в Объединенных Арабских Эмиратах, во время каждой моей встречи я слышал одну оценку об армянах: честные, трудолюбивые, преданные, добрые, патриотичные люди, которые сегодня, будучи рассеяны по всему миру, могут отовсюду в мире привести на родину свои знания, возможности, связи, желание и труд.
Мы – избранный Богом народ, и у нас нет иного пути, кроме как победить и добиться успеха".
Президент Армении счел необходимым, чтобы мы все вместе, сплоченно служили нашей общей идее, нашей родине, нашему народу, нашему рассеянному по всему миру народу. "Вы, ваши родители, родители ваших родителей родились в Армении. Следовательно, вы все жители Армении, которые временно живут за рубежом, но все равно, однажды, волею Бога, все вернутся на большую, свободную, независимую, демократическую родину.
Я уверен, что не только вернемся, но и станем одной из передовых стран мира, потому что в 21-ом веке самой большой ценностью будут знания, способности трудиться, которые мы имеем. Следовательно, я думаю, что действительно 21-ый век будет нашим, но первые шаги на этом пути мы будем делать сегодня", - сказал президент Саркисян.