Ընտրվեցին Ազգային ժողովի 11 մշտական հանձնաժողովի նախագահները
7-րդ գումարման Ազգային ժողովի 11 մշտական հանձնաժողովի նախագահների ընտրության արդյունքներն ամփոփվեցին:
ԱԺ հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը ներկայացրեց փակ քվեարկության արդյունքները:
Քվեարկությանը 132 պատգամավորներից մասնակցել էր 129-ը:
«Իմ քայլը» խմբակցության կողմից առաջադրված Առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրված Նարեկ Զեյնալյանի թեկնածությանը կողմ էր քվեարկել 112 և  դեմ՝ 16 պատգամավոր, անվավեր էր ճանաչվել 1 քվե:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական  հանձնաժողովի նախագահ ընտրվեց Ռուբեն Ռուբինյանը՝ 117 կողմ, 12 դեմ ձայների համամասնությամբ:
Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ ընտրվեց Մխիթար Հայրապետյանը՝ 116 կողմ, 11 դեմ ձայներով: 2 քվե ճանաչվել է անվավեր:
Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրված Արման Եղոյանի թեկնածությանը կողմ էր քվեարկել 108 կողմ, դեմ՝ 17 պատգամավոր, 4՝ անվավեր:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ ընտրվեց ԲՀԿ խմբակցության կողմից առաջադրված Նաիրա Զոհրաբյանը՝ 127 կողմ, դեմ 2 ձայներով:
Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ ընտրվեց Անդրանիկ Քոչարյանը՝ 122 կողմ, 4 դեմ ձայներով: 3 քվե ճանաչվել է անվավեր:
Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ ընտրվեց Վլադիմիր Վարդանյանը՝ 1 անվավեր, 122 կողմ, 6 դեմ ձայներով:
Տարածաշրջանային և Եվրասիական ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ ընտրվեց Միքայել Մելքումյանը՝ 122 կողմ, 6 դեմ ձայներով: Անվավեր է եղել 1 քվե:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ ընտրվեց Վարազդատ Կարապետյանը՝ 127 կողմ, 2 դեմ ձայներով:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ ընտրվեց Բաբկեն Թունյանը՝ 123 կողմ, 6 դեմ ձայներով:
Ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվեց ԼՀԿ-ի կողմից առաջադրված Մանե Թանդիլյանը՝ 116 կողմ, դեմ՝ 10, 3 քվե ճանաչվել էր անվավեր:
ԱԺ նախագահը շնորհավորեց մշտական հանձնաժողովների նորընտիր նախագահներին՝ մաղթելով բեղմնավոր աշխատանք:
Այսպիսով, Ազգային ժողովի 11 մշտական հանձնաժողովներից 8-ը նախագահելու է «Իմ քայլը» խմբակցությունը, 2-ը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը և 1 հանձնաժողով էլ՝ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը:

Избраны главы всех 11 комиссий Национального Собрания Армении
В Национальном Собрании Армении 18 января подвели итоги тайного голосования по кандидатам на должности председателей постоянных парламентских комиссий, передает News.am.
Избраны главы всех 11 комиссий, 8 из которых представляют блок "Мой шаг", 2 – партию "Процветающая Армения", 1 – партию "Светлая Армения".
Результаты голосования огласил председатель Счетной комиссии Ваагн Овакимян.
Список новоизбранных глав постоянных парламентских комиссий от блока "Мой шаг":
Комиссия по здравоохранению и социальным вопросам – Нарек Зейналян ("за" него проголосовали 112 парламентариев, "против" выступили 16);
Комиссия по внешним отношениям – Рубен Рубинян ("за" него проголосовали 117 депутатов, "против" – 12);
Комиссия по науке, образованию, культуре, диаспоре, молодежи и спорту – Мхитар Айрапетян ("за" его кандидатуру проголосовали 116 депутатов, "против" – 1);
Комиссия по европейской интеграции – Арман Егоян ("за" – 108, против – 17, еще 4 бюллетеня признаны недействительными);
Комиссия по обороне и безопасности – Андраник Кочарян ("за" – 122, "против" – 4);
Комиссия по государственно-правовым вопросам – Владимир Варданян ("за" – 122, "против" – 6);
Комиссии по территориальному управлению, сельскому хозяйству, окружающей среде и устойчивому развитию –  Вараздат Карапетян ("за" – 127 депутатов, "против" – 2);
Комиссия по экономике – Бабкен Тунян ("за"  – 123, "против" – 6);
От партии "Процветающая Армения" Наира Зограбян  избрана на должность председателя постоянной Комиссии по правам человека и общественным вопросам. "За" ее кандидатуру проголосовали 127 парламентариев, "против" высказались 2 депутата. При этом другой депутат от той же партии Микаел Мелкумян избран на должность председателя постоянной Комиссии по региональной и евразийской интеграции. "За" его кандидатуру проголосовали 122 депутата, "против" выступили 6.
Партия "Светлая Армения" получила под свое крыло лишь одну постоянную Комиссию по финансово-кредитным и бюджетным вопросам. Ее возглавит депутат Мане Тандилян. "За" проголосовали 116 парламентариев и 10 высказались "против".