Բունդեսթագի պատգամավորը մանդատից զրկվելու վտանգի տակ է Բաքվից կաշառք ստանալու համար
Բունդեսթագը նկատողություն է հայտարարել Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության (ՔԴՄ) պատգամավոր Կարին Շտրենցին՝ պատգամավորական նորմերը խախտելու համար։ Կուսակցության ներկայացուցիչը, որը մինչև վերջերս գլխավորում էր ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը, սահմանված ժամկետում չի ներկայացրել տեղեկություններ հավելյալ եկամուտների մասին, տեղեկացրել է բունդեսթագի աշխատակազմը, հաղորդում է DW-ն։
Տուգանման արարողակարգը պատգամավորի հանդեպ շարունակվում է, ասվում է պաշտոնական հայտարարությունում։ Der Tagesspiegel թերթի տեղեկատվությամբ՝ խոսվում է Ադրբեջանից գերմանական ընկերության կողմից Շտրենցի ստացած միջոցների մասին։ Նկատողությունից բացի պատգամավորին սպասվում է տուգանք հնգանիշ գումարի չափով, այսինքն՝ 10-99 հազար եվրո, նշում է պարբերականը։
Կարին Շտրենցի հանդեպ կասկածներն ի հայտ են եկել 2017-ին, Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) կոռուպցիոն սկանդալի ընթացքում։ Մասնավորապես, նրա անունը հիշատակվում է 2018թ. ապրիլին անկախ փորձագետների կողմից հրապարակված զեկույցում՝ Եվրոպայում Բաքվի շահերն առաջ մղելու համար կաշառք ստանալու հետ կապված։ Փաստաթղթում նշվում է, որ կոռուպցիոն սկանդալի հանգուցային դեմքը՝ Բունդեսթագի նախկին պատգամավոր Էդուարդ Լինթները, նրան աշխատանքի է վարձել իրեն պատկանող Line M-Trade քոնսալթինգային ընկերության միջոցով, որը ֆինանսավորում էր Բաքուն և զբաղվում էր Ադրբեջանի շահերի լոբբինգով։
Ավելի ուշ Շտրենցը հայտարարել է, որ չի իմացել ընկերության ֆինանսավորման աղբյուրի մասին։ Կասկածների հետ կապված՝ 2018թ. սկզբին նրան հանեցին ԵԽԽՎ-ում Բունդեսթագի պատվիրակությունից։

Бундестаг объявил выговор депутату из-за получения денег из Баку: она может лишиться мандата
В бундестаге объявлен выговор депутату от Христианско-демократического союза (ХДС) Карин Штренц в связи с нарушением депутатских норм. Представитель партии, которую до недавнего времени возглавляла канцлер ФРГ Ангелы Меркель, не предъявила в положенные сроки сведения о дополнительных доходах, сообщила администрация бундестага, передает DW
Штрафная процедура в отношении депутата продолжается, говорится далее в официальном заявлении. По информации газеты Der Tagesspiegel, речь идет о средствах, полученных Штренц от немецкой фирмы из Азербайджана. Помимо выговора, депутату угрожает штраф в пятизначной сумме, то есть от 10 до 99 тысяч евро, указывает издание.
Подозрения в отношении Карин Штренц появились еще в 2017 году в ходе коррупционного скандала в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ). В частности, ее имя упоминается в опубликованном в апреле 2018 года докладе группы независимых экспертов о взятках за лоббирование интересов Баку в Европе. В документе утверждается, что ключевой фигурант коррупционного скандала, экс-депутат бундестага Эдуард Линтнер нанял ее на работу через принадлежащую ему консалтинговую компанию Line M-Trade, которая финансировалась Баку и занималась лоббированием интересов Азербайджана.
Позднее Штренц заявила, что не знала об источнике финансирования компании. В связи с подозрениями в начале 2018 года ее исключили из делегации бундестага в ПАСЕ.