Բունդեսթագի պատգամավորը մանդատից զրկվելու վտանգի տակ է Բաքվից կաշառք ստանալու համար
Բունդեսթագը նկատողություն է հայտարարել Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության (ՔԴՄ) պատգամավոր Կարին Շտրենցին՝ պատգամավորական նորմերը խախտելու համար։ Կուսակցության ներկայացուցիչը, որը մինչև վերջերս գլխավորում էր ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը, սահմանված ժամկետում չի ներկայացրել տեղեկություններ հավելյալ եկամուտների մասին, տեղեկացրել է բունդեսթագի աշխատակազմը, հաղորդում է DW-ն։
Տուգանման արարողակարգը պատգամավորի հանդեպ շարունակվում է, ասվում է պաշտոնական հայտարարությունում։ Der Tagesspiegel թերթի տեղեկատվությամբ՝ խոսվում է Ադրբեջանից գերմանական ընկերության կողմից Շտրենցի ստացած միջոցների մասին։ Նկատողությունից բացի պատգամավորին սպասվում է տուգանք հնգանիշ գումարի չափով, այսինքն՝ 10-99 հազար եվրո, նշում է պարբերականը։
Կարին Շտրենցի հանդեպ կասկածներն ի հայտ են եկել 2017-ին, Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) կոռուպցիոն սկանդալի ընթացքում։ Մասնավորապես, նրա անունը հիշատակվում է 2018թ. ապրիլին անկախ փորձագետների կողմից հրապարակված զեկույցում՝ Եվրոպայում Բաքվի շահերն առաջ մղելու համար կաշառք ստանալու հետ կապված։ Փաստաթղթում նշվում է, որ կոռուպցիոն սկանդալի հանգուցային դեմքը՝ Բունդեսթագի նախկին պատգամավոր Էդուարդ Լինթները, նրան աշխատանքի է վարձել իրեն պատկանող Line M-Trade քոնսալթինգային ընկերության միջոցով, որը ֆինանսավորում էր Բաքուն և զբաղվում էր Ադրբեջանի շահերի լոբբինգով։
Ավելի ուշ Շտրենցը հայտարարել է, որ չի իմացել ընկերության ֆինանսավորման աղբյուրի մասին։ Կասկածների հետ կապված՝ 2018թ. սկզբին նրան հանեցին ԵԽԽՎ-ում Բունդեսթագի պատվիրակությունից։

German MP Criticized for Receiving Money from Azerbaijan
Bundestag criticized deputy from Christian Democratic Union Karin Strenz for not reporting about additional expenses after the deadline for notifications expired, DW reports.
According to Der Tagesspiegel newspaper, the matter is about fund she received from a German firm from Azerbaijan. Strenz is also likely to face a fine.
Corruption speculations in relation to Karin Strenz appeared date back to the 2017 corruption scandal in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE). In particular, her name is mentioned in the report about bribes for lobbying Azerbaijan’s interests in Europe.
The document states that the key person involved in the corruption scandal, ex-deputy of the Bundestag, Eduard Lintner hired her to work through his consulting company Line M-Trade, which was funded by Baku and lobbied Azerbaijan’s interests.
Strenz said she did not know about the source of funding for the company. In 2018 she was expelled from the Bundestag delegation to the PACE.