Ազատ ապրելու իրավունքը չպետք է պայմանավորված լինի որևէ իշխանության քաղաքական նկրտումներով. Արարատ Միրզոյանը՝ Բունդեսթագի փոխնախագահին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունիսի 14-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Թոմաս Օպերմանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում` խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ներկա այցը նոր լիցք կհաղորդի երկու երկրների միջև դինամիկ զարգացող հարաբերություններին: Արարատ Միրզոյանի խոսքով` ԳԴՀ վերջերս կատարած իր պաշտոնական այցը, ինչպես նաև երկու երկրների բարձրաստիճան ղեկավարության միջև հանդիպումները բազմաթիվ նոր ծրագրերով կհագեցնեն Հայաստան-Գերմանիա փոխհարաբերությունների օրակարգը: Դրանցում օրենսդիր մարմնի ղեկավարը կարևորել է միջխորհրդարանական ակտիվ համագործակցությունը տարբեր ձևաչափերով, որոնք շարունակական բնույթ կկրեն:
Ազգային ժողովի նախագահը երախտագիտություն է հայտնել գերմանական կողմին ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացմանն ուղղված ջանքերի համար` ակնկալելով, որ դրա իրականացման փուլում Գերմանիան նույնպես ակտիվ դերակատարում կունենա: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ՀՀ քաղաքացիների` ԵՄ մուտքի թույլտվության ազատականացման խնդրին` արձանագրելով, որ հասունացել է գործնական քայլեր կատարելու ժամանակը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Թոմաս Օպերմանն առանձնացրել է երեք հանգամանք, որոնք պայմանավորում են Հայաստանի հետ կապերի խորացման Գերմանիայի հետաքրքրվածությունը. 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի նկատմամբ իրագործած ոճրագործությունների վերաբերյալ 2016 թվականին Բունդեսթագի ընդունած բանաձևը, Հայաստանում իրականացված թավշյա հեղափոխությունը, որն իր դրական արձագանքն ունեցավ Եվրոպայում, և ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի այցը Երևան: «Մենք մեծ համակրանք ենք տածում Հայաստանի նկատմամբ և պատրաստակամ ենք ամրապնդելու երկկողմ հարաբերությունները»,-ասել է Բունդեսթագի փոխնախագահը:
Ազգային ժողովի նախագահը հյուրերին հերկայացրել է այն բարեփոխումները, որոնք ընթանում և իրականացվելու են ամենատարբեր ոլորտներում: «Մենք հաստատակամ ենք հետևողականորեն զարգացնելու ժողովրդավարական արժեքները և ժողովրդավարությունը մեզանում այլևս հետընթաց չի ունենալու»,-նշել է Արարատ Միրզոյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարն արժևորել է ԳԴՀ Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը` ընդգծելով, որ միայն նման ոճրագործությունների ճանաչմամբ ու դատապարտմամբ հնարավոր կլինի կանխարգելել մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները:
ԱԺ նախագահը հայկական կողմի պատրաստակամությունն է հայտնել շարունակելու ներդում ունենալ միջազգային անվտանգության գործընթացներում` մասնավորապես անդրադառնալով Աֆղանստանում հայ խաղաղապահների արդյունավետ համագործակցությանը գերմանական հրամանատարության հետ:
Տեղեկացնելով, որ ԳԴՀ Բունդեսթագի պատվիրակության այցը տարածաշրջանային է` Թոմաս Օպերմանը նշել է, որ իրենց նպատակներից է նաև ծանոթանալ առկա հակամարտությունների լուծման կողմերի մոտեցումերին, նպաստելու երկխոսության ու խաղաղության մթնոլորտի հաստատմանը:
«Աշխարհում առկա բոլոր հակամարտություններին պետք է նայել մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից: Մարդկանց ազատ ապրելու իրավունքը չպետք է պայմանավորված լինի որևէ իշխանության քաղաքական նկրտումներով»,-ասել է խորհրդարանի ղեկավարը: Նրա խոսքով` Ադրբեջանում հնչող ռազմատենչ հռետորաբանությունը ի չիք է դարձնում միջազգային բանակցային ջանքերը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության հեռանկարներին, կարևորել միջխորհրդարական կապերի հետագա աշխուժացումը, երկու երկրների տարածաշրջանային փոխգործակցությունը:

Арарат Мирзоян принял делегацию во главе с заместителем председателя Бундестага ФРГ Томасом Опперманном
Председатель НС А.Мирзоян 14 июня принял делегацию во главе с заместителем Председателя Бундестага ФРГ Томасом Опперманном.
Приветствуя гостей в НС, глава парламента выразил надежду, что данный визит сообщит новый импульс динамично развивающимся отношениям двух стран. По словам А.Мирзояна, его недавний официальный визит в ФРГ, а также встречи между высоким руководством двух стран обогатят многочисленными новыми программами   повестку дня взаимоотношений Армения – Германия. В ней глава законодательного органа подчеркнул важность активного межпарламентского последовательного сотрудничества в различных форматах.
Председатель НС выразил признательность немецкой стороне за усилия в ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, ожидая, что на этапе его реализации Германия также сыграет активную роль. В этом контексте А.Мирзоян обратился к проблеме либерализации для  граждан РА въездных виз в ЕС, заметив, что настало время предпринять действенные шаги.
Поблагодарив за теплый прием, Томас Опперманн выделил три обстоятельства, обуславливающие заинтересованность Германии в углублении связей с Арменией: принятую Бундестагом в 2016 г. резолюцию по совершенным в 1915 г. в Османской империи преступлениям в отношении армян, вызвавшую позитивный резонанс в Европе Бархатную революцию в Армении и визит канцлера ФРГ Ангелы Меркель в Ереван. “Мы испытываем огромную симпатию к Армении и готовы укреплять двусторонние отношения”, - подчеркнул вице-спикер Бундестага.
Председатель НС представил гостям проводимые и намечаемые реформы в самых различных сферах. “Мы полны решимости последовательно   развивать демократические ценности, и демократия у нас отныне необратима”, - отметил А.Мирзоян.
Глава парламента оценил принятие резолюции Бундестага ФРГ о признании Геноцида армян, подчеркнув, что лишь признанием и осуждением подобных преступлений можно предупредить злодеяния против человечества.
Председатель НС выразил готовность армянской стороны продолжить вклад в процессы международной безопасности, в частности обратившись к продуктивному сотрудничеству армянских миротворцев с германским командованием в Афганистане.
Сообщив, что визит делегации Бундестага ФРГ региональный, г-н Опперманн отметил, что одна из их целей – ознакомиться с подходами сторон к разрешению существующих конфликтов, содействовать диалогу и установлению атмосферы доверия.
“На все конфликты в мире следует смотреть с точки зрения защиты прав человека. Право людей на свободную жизнь не должно быть обусловлено политическими устремлениями какой-либо власти”, - заметил вице-спикер парламента. По его словам, звучащая в Азербайджане воинственная риторика разрушает международные переговорные усилия.
Стороны обратились также к перспективам двустороннего и многостороннего сотрудничества, подчеркнули важность дальнейшего оживления межпарламентских связей, регионального взаимодействия двух стран.