Եթե պատրաստ եք ձեր քայլը կատարել, եկեք Հայաստան, հարստացեք և հարստացրեք ուրիշներին. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ցյուրիխում աշխատանքային ճաշ է ունեցել Շվեյցարիա-Հայաստան առևտրային պալատի ներկայացուցիչների և շվեյցարացի գործարարների հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախկին նախագահ Դոմինիկ դե Բումանը:
Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որից հետո պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների տարբեր հարցերի:
«Հարգելի հյուրեր,
Հաճելի է հանդիպել ձեզ և քննարկել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Այս ֆորումը և այս վայրը հնարավորություն են տալիս մեզ միմյանց հարցեր տալ, բացահայտել խնդիրներն ու գտնել այնպիսի լուծումներ, որոնք թույլ կտան ավելի լավ տնտեսական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև: Եվ մենք կարող ենք ու պետք է դա անենք միասին:
Առաջին հարցը, որին մենք պետք է պատասխանենք, հետևյալն է. որտե՞ղ ենք մենք: Նախքան ապագայի մեր տեսլականը ներկայացնելը՝ եկեք նախ ետ նայենք և քայլ առ քայլ ուսումնասիրենք այն ճանապարհը, որ մեր երկիրն անցել է և ինքներս մեզ հարցնենք` արդյոք մենք ուզո՞ւմ ենք գնալ այդ ուղով:
Այժմ Հայաստանը կանգնած է տնտեսական բարգավաճումն ու լճացումը բաժանող խաչմերուկում: Հայաստանում վերջերս տեղի ունեցան պատմական վերափոխումներ: Անցյալ գարնանը տեղի ունեցած թավշյա ժողովրդական հեղափոխությունը հանգեցրեց մեր երկրում ժողովրդավարության հաղթանակին:
Անցյալ դեկտեմբերին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն էլ ավելի ամրապնդեցին ժողովրդավարական նվաճումները: Այս հիմնարար փոփոխություններն անդառնալի են, նրանք հիմնված են մեր ժողովրդի կամքի վրա և մեր հասարակության մեջ գերակշռող կոնսենսուսի վրա:
Այսօր մեր կառավարությունն աննախադեպ բարձր լեգիտիմություն և հանրային աջակցություն ունի: Այսպիսի բարձր հանրային վստահության հիման վրա Հայաստանի կառավարությունն ընդունել է հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգ: Որպես արդյունք, Հայաստանում իրավիճակը, ըստ էության, տարբերվում է նրանից, որ մենք ունեինք հեղափոխությունից առաջ:
Մասնավորապես, կոռուպցիայի մակարդակը կտրուկ նվազել է. մենք գրեթե մերժել ենք մենաշնորհները. շատ լուրջ միջոցներ են ձեռնարկվել անկախ դատական համակարգի ամրապնդման, իրավունքի գերակայության և բոլոր տնտեսական ու քաղաքական դերակատարների համար խաղի հավասար կանոնների ստեղծման համար:
Չնայած կարևոր ոլորտներում արձանագրված նշանակալի առաջընթացին, ինչպիսիք են շուկայի մրցունակության ապահովումը և պետական հատվածում կոռուպցիայի վերացումը, դեռևս մեծ աշխատանք ունենք անելու: Այսօր մենք պետք է կատարենք մեկ այլ հեղափոխություն` տնտեսական հեղափոխություն, մեր ժողովրդի վստահությունը և ակնկալիքներն արդարացնելու համար:
ՀՆԱ-ի աճը վերջին տարիներին խոստումնալից էր. 2017 թ. արձանագրված 7.5 տոկոս աճը պահպանվել է 2018 թ. ընթացքում, իսկ կանխատեսումները գերազանցում են 5 տոկոսը: Հայաստանի արժույթի փոխարժեքը և գնաճը մնացին կայուն, դրանով իսկ ի ցույց դրվեց մեր տնտեսության կայունությունն արտաքին և ներքին ցնցումների նկատմամբ:
2017 թ. ՀՆԱ-արտահանում հարաբերակցությունն անցավ 37 տոկոսի շեմը և 2018-ին շարունակվեց ռեկորդային ցուցանիշներով: Այնուամենայնիվ, խոստումնալից միտումները չեն կարող բավարար լինել, եթե ցանկանում ենք ապահովել Հայաստանի արժանապատիվ տեղը համաշխարհային տնտեսությունում:
Երկրորդ հարցը` ո՞ւր ենք ուզում գնալ:
Մեր ապագա աճի անկյունաքարը կլինի ներդրումային քաղաքականությունը՝ ուղղված արդյունավետ աշխատատեղերի ստեղծմանն ու մրցունակ արտահանմանը:
Կառավարությունն ու ժողովուրդը միասնական են այս տեսլականի մեջ: Վերջին հետազոտությունները ցույց են տվել, որ հայ ժողովուրդը ցանկանում է ավելի շատ աշխատանք և ավելի քիչ կոռուպցիա:
Արդյունքները կարելի է մեկնաբանել հետևյալ կերպ. Հայաստանի քաղաքացիներն այլևս չեն ցանկանում եկամուտների վերաբաշխում, նրանք հոգնել են արդեն: Հայերն ուզում են տեսնել մեր հայրենիքի տնտեսական աճն ու բարգավաճումը, վաստակելու և հարկ վճարելու իրենց ունակությունն ու հնարավորությունը:
Եվ այստեղ ի հայտ է գալիս այն դերը, որ դուք պետք է խաղաք, քանի որ մարդկանց արդյունավետ աշխատելու հնարավորությունը կախված է ձեզնից: Այս գործընթացը հեշտացնելու համար Հայաստանի կառավարությունը որդեգրել է.
ա. Բաց դռների քաղաքականություն օտարերկրյա ներդրողների նկատմամբ. մեր քաղաքականության նշանաբանն է՝ հարստանալ և հարստացնել:
բ. Ներդրողների կամքի և կարիքների վրա հիմնված հարկային օրենսգիրք,
գ. Արտահանման և արդյունաբերական արդիականացման աջակցության այնպիսի մեխանիզմներ, ինչպիսիք են հարկային ու մաքսային խթանները.
դ. Քաղաքականություն, որը կապահովի բիզնեսի համար անաչառ և նվազ սահմանափակումներով կարգավորիչ միջավայր:
ե. Մենք ապահովել ենք, որ մեր երկրում գործող տնտեսական գործակալներին հասանելի լինեն աշխարհի շուկաները: (Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է և GSP-ի շահառու (մի շարք երկրների հետ, ներառյալ Շվեյցարիան) և GSP+ (ԵՄ-ի հետ):
զ. Եվ, իհարկե, մենք երաշխավորում ենք կապիտալի ազատ տեղաշարժն ու սեփականության իրավունքի պաշտպանությունը (ներառյալ մտավոր սեփականության):
Այսպիսով, հաջորդ հարցն այն է, թե հայ ժողովուրդն ինչ կարող է առաջարկել՝ ցանկալի հանգրվանին հասնելու համար:
Շատ է ասվել, որ Հայաստանն ունի փոքր ներքին շուկա, բայց արժեքային ստեղծագործական մեծ ներուժ: Առկա է նաև այդ շուկայի յուրացման ներուժն ու հայկական ապրանքների, գաղափարների և մշակույթի նկատմամբ պահանջարկը:
Մենք պետք է բավարարենք այդ պահանջարկը և մեր արժեքները ներկայացնենք աշխարհին: Դա նշանակում է ապրանքների, ծառայությունների արտահանման ավելի բարձր մակարդակ, և որ ոչ պակաս կարևոր է՝ մշակույթ:
Հայաստանի տնտեսության անկյունաքարը ժողովրդի ստեղծագործականությունն ու տաղանդն է: Դա դրսևորվում է մեր աճող մրցունակության, բարձրորակ ապրանքների և ծառայությունների մեջ:
Հայերը հեղինակել են մի շարք նորարարություններ՝ MRI մեքենան, թթվածնի դիմակը, ավտոմատ փոխանցատուփը և շատ ուրիշներ: Կարճ ասած, գերմանացիները ճարտարագետ են, իտալացիները՝ դիզայներ, իսկ հայերը՝ ստեղծագործողներ:
Հաշվի առնելով վերը նշված բոլորը՝ մենք մշակել ենք մեր կառավարության գերակայությունները.
1. Արդյունաբերություն. կենսատեխնոլոգիա և դեղագործություն
Հայաստանի կառավարությունը հավատարիմ է արտադրական ոլորտում մրցունակության բարձրացմանը:
Մենք կկարողանանք կառուցողական երկխոսություն ծավալել բոլոր ոլորտներում գործարարների հետ, որպեսզի բացահայտենք մրցունակության խոչընդոտները՝ անհրաժեշտության դեպքում համադրելով հասարակության և մասնավորի ջանքերը:
Մրցունակ լինելու համար մենք պետք է ինտեգրենք նորարարական տեխնոլոգիաներ արդյունաբերական գործընթացներում: Բարձր տեխնոլոգիաները կծառայեն որպես արդյունաբերական զարգացման խթան և համակողմանի աճի գրավական:
Արդյունաբերությունը բավական բազմազան է. մրցակցային ոլորտներից են տեքստիլը, կոշկեղենը, դեղագործությունը, բիոտեխնիկան, նրբագեղ ոսկերչական իրերն ու ժամագործությունը:
Հայաստանի մրցակցային առավելությունների վրա հիմնված հաջող ներդրումների շատ օրինակներ կան: Մի շարք ընկերություններ սոսկ արտադրությունից հասել են ավելի բարձր մակարդակի` ընդգրկելով գիտահետազոտական կենտրոններ հետաքրքիր նորամուծությունների ակնկալիքով:
Դա ապահովելու համար մենք ծրագրում ենք.
ա. Արդյունաբերական արդիականացման գործիքի ստեղծում. դա կարող է ներառել ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծում` դեղագործության, ինչպես նաև բարձր տեխնոլոգիաների ու կենսանվտանգության ոլորտներում ներդրումների համար:
բ. Կառավարության և գործարար համայնքի միջև երկխոսության հարթակի ստեղծում:
գ. Հմտությունների զարգացում և ստեղծագործական աջակցություն: Թիրախային ուղղություններից են զարդագործությունը, ադամանդագործությունը և ժամագործությունը:
դ. Բիզնեսի համար բարենպաստ հարկային և կարգավորիչ միջավայրի ապահովումը:
ե. Արտահանողների աջակցությունն արտաքին շուկաներում ներկայացվածության բարելավման և լոգիստիկ խոչընդոտների վերացման միջոցով:
Հայաստանը մեծ ներուժ ունի բարձր տեխնոլոգիաների և ինժեներական ոլորտներում: Կառավարությունը հանձնառու է այդ ներուժի ավելացմանը` դպրոցներում և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում STEM ուսումնական առարկաների դասավանդմամբ, ինչպես նաև Թումո կենտրոնների և գերազանցության կլաստերների ստեղծմամբ և շահագործմամբ:
Ես հպարտությամբ եմ հայտարարում, որ 2018 թվականին Թումոն մասնաճյուղեր է բացել Ստեփանակերտում և Փարիզում: Գերմանիայի և Ռուսաստանի մասնաճյուղերն ընթացքի մեջ են:
2. Գյուղատնտեսություն, վերամշակված սնունդ և խմիչքներ
Հայաստանի տնտեսության 15 տոկոսը գյուղատնտեսությունն է, և պետք է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել այս ոլորտին: Ագրարային ոլորտի ապագան կախված կլինի ուժեղ ավանդույթների և նորարարության միաձուլումից:
Հայաստանի Հանրապետության ագրոարդյունաբերության ոլորտի խոշորագույն տեխնոլոգիաների ինտեգրումն առաջնային է լինելու մեր կառավարության համար: Օրգանական գյուղատնտեսությունը և այնպիսի ինտենսիվ մեթոդների լայն կիրառումը, ինչպիսիք են կաթիլային ոռոգումը, կխթանեն այս ոլորտի զարգացումը:
Գինեգործությունը հատուկ դեր է խաղում մեր մշակույթի մեջ: Հայաստանը 6000 տարվա գինեգործության փորձառություն ունի, և այդ միտումը շարունակվում է առայսօր: 2017 թվականին գինեգործության ոլորտն աճեց շուրջ 80 տոկոսով:
3. Զբոսաշրջություն
Ինչպես արդեն նշեցի, Հայաստանը շատ բան ունի առաջարկելու աշխարհին: Կարևորներից է մեր մշակույթը: Եվ ես կարծում եմ, որ մենք բոլորս համաձայն ենք, որ մշակույթը ճանաչելու լավագույն միջոցն ուղիղ շփումն է: Դրա համար էլ զբոսաշրջության ոլորտը զարգանում է, և աճի մեծ ներուժ ունի: Բացի այդ, աճող զբոսաշրջային հատվածն ունի տարածաշրջանում տնտեսական իրավիճակի բարելավման ամենաբարձր ներուժը՝ հաշվի առնելով, որ կան բազմաթիվ հաջողված փորձեր խոշոր քաղաքներից դուրս:
Այս նպատակով մենք պատրաստվում ենք՝
ա. բարձրացնել Հայաստանի զբոսաշրջային վայրերի, ինչպես նաև մարզերում փոքրածավալ հյուրանոցների մասին իրազեկության մակարդակը:
բ. Զարգացնել էկո և գաստրո զբոսաշրջությունը:
գ. Ընդլայնել տրանսպորտի և ենթակառուցվածքի ցանցը, որը հնարավորություն կտա մատչել հեռավոր շրջաններ:
դ. Նվազեցնել ճանապարհորդության ֆինանսական և ժամանակային ծախսերը Հայաստանում և Հայաստանից դուրս:
4. Ենթակառուցվածքներ
Մարդկանց, հմտությունների և գիտելիքի ազատ տեղաշարժը մեր սահմաններում և դրանից դուրս ապահովելու նպատակով կառավարությունն իրականացնում է տրանսպորտի և ենթակառուցվածքի բարելավման երկարաժամկետ ծրագիր:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրության դիվերսիֆիկացման կարևորությունը միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում է: Հայաստանի համար դա ոչ միայն տնտեսական անհրաժեշտության հարց է, այլ նաև ռազմավարական հրամայական:
Մենք դրան նայում ենք որպես մի խնդիր, որը կարող է լուծվել տեսանելի ապագայում, քանի որ Հայաստանը վերականգնվող էներգիայի արտադրության հսկայական ներուժ ունի:
Վերջին տարիներին արևային էներգիայի ոլորտը զգալի զարգացում է ապրել, և Հայաստանն ընթանում է բնական պաշարների օգտագործման ճանապարհով, որպեսզի ավելացնի էլեկտրաէներգիայի սպառման մեջ արևային էներգիայի արտադրության մասնաբաժինը:
Մենք գիտենք, որ չենք կարող միայնակ հոգալ մեր ենթակառուցվածքային կարիքները: Մենք կարիք ունենք մասնավոր հատվածի գիտելիքների և ռեսուրսների: Այսպիսով, կառավարությունը գործում է մասնավոր հատվածի հետ համագործակցության տառին և ոգուն համապատասխան:
Մենք կարող էինք շարունակել կառավարության հնգամյա տեսլականի, ռազմավարական նպատակների, առաջնահերթությունների և կոնկրետ գործողությունների նկարագրությունը:
Այնուամենայնիվ, այդ նպատակներին կարող ենք հասնել միայն կառավարության և Հայաստանի ներսում ու դրանից դուրս գտնվող մեր մասնավոր և հանրային գործընկերների համակարգված ջանքերի շնորհիվ: Միակ անսակարկելի պայմանն այն է, որ Հայաստանը պետք է շարունակի իր զարգացման առաջընթաց ուղին:
Մենք ունենք ներուժ, մենք ունենք հնարավորություններ և ունենք քաղաքական կամք տարածաշրջանային և գլոբալ տնտեսական խաղացող դառնալու համար:
Խնդիրն այն է, թե արդյոք դուք պատրաստ եք միանալ մեզ և ընկերակցել մեզ այս հետաքրքիր, բայց ոչ դյուրին ճանապարհին: Եթե պատրաստ եք ձեր քայլը կատարել, եկե՛ք Հայաստան, հարստացե՛ք և հարստացրե՛ք ուրիշներին:
Հարցուպատասխանի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանում հարկային վարչարարությանը, ներդրումային միջավայրի շարունակական բարելավմանը, մոնոպոլիաների դեմ պայքարին ժողովրդավարության ամրապնդմանը, ազատ և անկախ դատական համակարգի կայացմանը, պետական կառավարման համակարգի օպտիմալացմանը վերաբերող հարցերի:
Հանդիպման ավարտին Նիկոլ Փաշինյանն ուղևորվել է Դավոս, որտեղ մասնակցելու է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովին:

"If You are Ready to Make Your Move, Come to Armenia, Get Rich and Enrich" – Nikol Pashinyan Meets with Swiss Businessmen in Zurich
Prime Minister Nikol Pashinyan had working dinner with representatives of the Swiss-Armenian Chamber of Commerce and Swiss businessmen in Zurich. Former President of the Swiss National Council Dominique de Buman was in attendance.
Nikol Pashinyan made a speech, after which he answered the participants’ questions. In his remarks Nikol Pashinyan stated, in part:
"Dear Guests,
Fellow Armenians,
It is a great pleasure to meet all of you here and discuss issues of mutual interest. This forum and this venue presents an opportunity for us to ask questions, identify problems and come up with solutions that will enable better economic relations between our countries. And we can and should do this together.
The first question we should answer is as follows: Where are we? Before we go into our vision of the future we first need to take a step back, look at the path that our country has followed, and ask ourselves whether we want to keep walking down this road.
Now Armenia stands at the crossroads between economic prosperity and stagnation. Historic transformations have recently happened in Armenia. Non-violent velvet revolution held last spring led to the victory of democracy in our country.
The snap parliamentarian elections held last December further strengthened democratic achievements. These fundamental changes are irreversible - they are based on the will of our people and the overwhelming consensus in our society.
Today our Government has an unprecedented high level of legitimacy and public support. Based on this high-level public confidence Armenian Government adopted an ambitious reform agenda. As a result, the situation in Armenia already fundamentally differs from the one that we had before the revolution. In particular, the level of corruption has been drastically reduced; we have almost eradicated monopolies; very serious measures have been taken to strengthen independent judiciary system, establish rule of law and a level playing field for all economic and political actors.
Despite significant progress made in some crucial areas such as ensuring market contestability and eliminating corruption in the public sector, there is still a vast amount of work to be done.
Today we have to complete another revolution – the economic revolution – in order to justify the trust and expectations of our people.
GDP growth over the past years has been promising with 7.5% registered in 2017 and persisted during 2018 with estimates exceeding 5%, the foreign exchange rate of the Armenian Currency and the inflation have remained stable thus showcasing the resilience of our economy to both external and internal shocks.
The export to GDP relation has topped 37% in 2017 and has continued with record breaking figures in 2018. Those promising trends, however, cannot be enough if we want to ensure Armenia’s rightful place in the global economy.
Assumedly, the second question is- where do we want to be?
The cornerstone of our future growth will be an investment policy framework that drives productive job creation and export competitiveness.
The government and the people are united in this vision. Indeed, recent surveys have shown that the 2 things that Armenian people want and expect the most are: more jobs and less corruption.
The results can be interpreted as follows: Armenian citizens do not want more redistribution of income: they have seen enough of that. What we, as Armenians want, is the ability and opportunity to earn and contribute to economic growth and prosperity of our homeland.
And here comes the role you are playing, since the ability of individuals to be productively employed depends on YOU.
To facilitate this process, on its part, the Armenian government has adopted:
Open doors policy towards foreign investors – our policy motto is to get rich and enrich;
A growth-friendly tax code based on investors wills and needs;
Export and industrial modernization support mechanisms, such as tax and customs incentives;
A policy principle ensuring an unbiased and much less restrictive regulatory environment for doing business
We have ensured that the economic agents operating in our country have access to markets around the world. (Armenia is a member of EEU and benefits from GSP (with a number of countries including Switzerland) and GSP+ (with EU)).
And of course, we guarantee free movement of capital and protection of property rights (including intellectual property).
Thus, the next question to be asked is what can the Armenian people offer to reach the place it wants to be?
It has been said on many occasions and we continue to believe that Armenia has a small internal market with a lot of value-creation potential. And there are both a market to monetize this potential and a demand for Armenian products, ideas and culture. We must satisfy this demand and present value to the world. This means higher export of goods, services and, last, but not the least culture.
The cornerstone of Armenian economy is the creativity and ingenuity of the people. This translates into our increased competitiveness in niche, high value added products and services.
Armenians are responsible for a number of innovations, such as the MRI machine, the oxygen mask, the automatic gear-box, to name a few. To put it concise, if Germans are engineers and Italians are designers, Armenians are creators.
Considering all the above-mentioned we have developed the priorities for our government:
Industry: Biotech and pharmaceuticals
Armenian government is committed to increasing competitiveness in the manufacturing sector. We will engage in constructive dialogue with businessmen across the sectors to identify the bottlenecks to competitiveness where coordinated effort of the public and the private are needed. In order to be competitive we must integrate innovative technologies into the industrial processes. High-tech will serve as the pillar of industrial development and inclusive growth.
The industry is quite diverse with competitive sectors ranging from textiles and shoemaking to pharmacy, from biotech to finely crafted jewelry and watch cases. There are many great examples of successful investments leveraging the competitive advantages of Armenia. A number of those companies have grown from manufacturing to include R&D centers, with some exciting innovations in the pipeline.
To ensure this, we are:
Developing an industrial modernization toolkit: this may include creation of free economic zones to facilitate investments in, pharmacy as well as high- and bio-tech;
Establishing venues of dialogue between the government and the business community;
Supporting skill development and creation
The first targeted sub-sectors could be jewelry, diamond cutting and watch-making;
Ensuring business-friendly tax and regulatory environment;
Supporting exporters through improved representation in external markets and removal of logistic bottlenecks
Armenia has great potential in high-tech and engineering fields. The government is committed to enhancing this potential through high-low doctrine. That is enhancing the STEM subjects in schools and higher education institutions as well as supporting creation and operation of centers and clusters of excellence such as Tumo.
I am proud to announce that in 2018 Tumo has established a branch in Stepanakert, Paris. Branches in Germany and Russia are on their way.
Agriculture, processed food and beverages
With around 15% of Armenia’s economy being agriculture we must pay special attention to this sector. The Agro sectors future will rely on a mix of strong traditions and innovation.
Integrating cutting edge technologies into Armenia’s agro sector will be a priority for our government. The organics and widespread use of intensive farming methods, such as drip irrigation, will spearhead the development of this sector.
The tradition of wine making plays a special role in our culture. Armenia has over 6000 years of wine making experience and the trends are continuing until today with the wine making sector growing at an astonishing rate of almost 80% in 2017!
Tourism
As mentioned above, Armenia has a lot to offer to the world. One of the crucial aspects is the culture itself. And I think we all agree that the best way to learn about a culture is to dive into it headfirst. That is why Armenian tourism sector has been booming and still has tremendous potential for growth. Furthermore growing tourism sector has the highest potential for improving economic situation in the regions, considering that there are lots of unique experiences, situated outside of large cities.
To this end we are:
Raising awareness about noteworthy touristic attractions as well as small-scale hotels in the regions
Developing of the niche fields such as eco and gastro tourism
Development of transport and relevant supporting infrastructure to enable access to the far situated high interest locations
Decreasing the financial and time costs of travel to, from and within Armenia
Infrastructure
To ensure free movement of people, skills and knowledge across and within our borders the government is going to embark on a long-term program to improve transport and quality infrastructure.
The importance of diversification of electric power generation is an issue of extended attention in the international community. For Armenia it is not only a question of economic need but also strategic necessity.
We see this as a question that can be resolved in the observable future, as Armenia has tremendous potential for renewable energy generation. In recent years the field of solar power has seen rapid development and Armenia is on the way to leverage its natural endowment to increase the share of solar power generation in electricity consumption.
We know that we cannot address our infrastructure needs alone. We need the know-how and the resources of the private sector. Thus the government is rolling out PPP legislation and procedures to enable effective cooperation between the private and public sectors.
We could go on and on about the vision, strategic objectives, priorities and concrete actions of the government to be undertaken and addressed in the upcoming 5 years. However, those objectives can only be achieved through coordinated effort on of the government and our private and public partners both within and outside of Armenia.
The only fact, which is not contestable, is that Armenia will continue the upward trajectory of its development. We have the potential, we have opportunities and we have the political will to become a regional and global economic player. The question is whether you are ready to join us and befriend us on this interested and not an easy path; if you are ready to make your move, come to Armenia, get rich and enrich! Thank you."
During the question and answer session, Nikol Pashinyan touched upon tax administration in Armenia, improving the investment environment, strengthening of democracy in the fight against monopolies, building a free and independent judicial system, and optimizing the public administration system.