Դավոսում Նիկոլ Փաշինյանը «Միթսուբիշի» ընկերության, JICA-ի և eBay-ի ղեկավարների հետ քննարկել է համագործակցության հեռանկարները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում մեկնարկած Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում երկկողմ հանդիպումներ է ունենում արտերկրի գործընկերների հետ: Հունվարի 22-ի առավոտյան վարչապետը նախ հանդիպել է «Միթսուբիշի Հեվի Ինդասթրիս» ընկերության խորհրդի անդամ Քրիստինա Ահմաջյանին, ապա Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA) նախագահ Շինիչի Կիտաոկային:
Քրիստինա Ահմաջյանի հետ հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը հետաքրքրված է «Միթսուբիշի Հեվի Ինդասթրիս» ընկերության հետ համագործակցությամբ և մեր երկրում վերջինիս հնարավոր գործունեությամբ: Վարչապետի խոսքով՝ կառավարության նպատակն է Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական հեղափոխությունը վերածել տնտեսականի, և այդ նպատակով տնտեսական ոլորտում նախատեսվում են մեծ և իրական փոփոխություններ: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ մեր երկրում առկա է տեխնոլոգիական զարգացման մեծ ներուժ, և այդ առումով «Միթսուբիշի Հեվի Ինդասթրիս»-ի գործունեությունը կարող է լինել հեռանկարային:
Քրիստինա Ահմաջյանը կարևորել է Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները ներդրումային նոր ծրագրերի ներգրավման առումով և պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակել ՀՀ կառավարությանը` ճապոնական տարբեր ընկերությունների հետ կապեր և համագործակցություն հաստատելու գործում: Ճապոնական ընկերության խորհրդի անդամը նշել է, որ առաջիկայում պատրաստվում է հետագա համագործակցության նպատակով այցելել Հայաստան:
Նիկոլ Փաշինյանը և Շինիչի Կիտաոկան քննարկել են JICA-ի կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի ընթացքին ու ուղղություններին, ինչպես նաև համագործակցության խորացման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հայկական կողմը շահագրգռված է ընդլայնել գործակցությունը JICA-ի հետ և պատրաստ է ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր` փոխշահավետ նոր ծրագրեր իրականացնելու և համագործակցության նոր ուղղություններ նախատեսելու համար:
Շինիչի Կիտաոկան իր հերթին ընդգծել է, որ իրականացվող բոլոր ծրագրերը կրելու են շարունակական բնույթ: Նա նշել է, որ առաջիկայում Հայաստան է այցելելու JICA-ի փորձագիտական խումբը` փոխգործակցության հեռանկարներն ու նոր ուղղություններն ուրվագծելու նպատակով:
Զրուցակիցները կարևորել են նաև Ճապոնիայի հետ առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացումը՝ հաշվի առնելով, որ առկա է զարգացման մեծ ներուժ:
Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է նաև «eBay» ընկերության փոխնախագահ Գեթի Ֆոսթերի հետ: Վարչապետը կարևորել է ինտերնետ-աճուրդային ընկերության գործունեությունը և նշել, որ այն համահունչ է տեղի ունեցող տեխնոլոգիական տրանսֆորմացիային: Կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ ինտերնետ-առևտրի, էլեկտրոնային վճարումների և հեռահաղորդակցության ոլորտում eBay-ի գործունեությունը մեծ պահանջարկ ունի մեր երկրում և կարևորել Հայաստանում վերջինիս կողմից մատուցվող ծառայությունների ընդլայնումը:
Վարչապետը հավելել է նաև, որ 2019 թվականի հոկտեմբերին Հայաստանում տեղի է ունենալու Բարձր տեխնոլոգիաների համաշխարհային ֆորումը և eBay ընկերությանը հրավիրել մասնակցելու ֆորումի աշխատանքներին: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է նաև Հայաստանում ՏՏ ոլորտի առաջանցիկ տեմպերով զարգացման փաստը:
Գեթի Ֆոսթերը պատրաստակամություն է հայտնել այցելել Հայաստան` մեր երկրում eBay-ի գործունեության հեռանկարները և ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները քննարկելու նպատակով:

Prime Minister Nikol Pashinyan held bilateral meetings with foreign partners in the margins of the World Economic Forum in Davos.
On the morning of January 22, the Prime Minister first met with Mitsubishi Heavy Industries board member Christina Ahmadjian, followed by a meeting with Japan International Cooperation Agency (JICA) President Shinichi Kitaoka.
Addressing Christina Ahmadjian, Nikol Pashinyan said the Armenian government is interested in cooperating with Mitsubishi Heavy Industries. He noted that the Government seeks to turn the political revolution in Armenia into an econom-ic one, and real and drastic changes are expected in the economic sphere. Nikol Pashinyan underscored that there is great potential for technological development in our country, and Mitsubishi Heavy Industries’ involvement in our country might be promising in this regard.
Christina Ahmadjian hailed the transformations underway in Armenia in terms of attracting investment programs and expressed readiness to assist the Armenian government in establishing contacts and cooperation with Japanese companies. She noted that she was going to visit Armenia in the near future to discuss further cooperation.
Nikol Pashinyan and Shinichi Kitaoka discussed issues related to JICA’s programs in Armenia and the opportunities for future cooperation. Prime Minister Pashinyan stressed that the Armenian side is keen to expand cooperation with JICA and stands ready to take all necessary steps to implement new mutually beneficial projects and provide new directions for cooperation.
In turn, Shinichi Kitaoka pointed out that their programs will be continued in our country. He advised that an expert group will arrive in Armenia in the near future to outline the prospects of cooperation.
The parties attached importance to the deepening of trade and economic relations between Armenia and Japan as there is great potential for development.
Nikol Pashinyan next met with eBay Vice President Cathy Foster. Appreciating eBay’s activities, the Premier said they go in tune with the global technological transformations. The head of the Armenian government noted that eBay’s activities in the field of Internet trading, electronic payments and telecommunications are in great demand in our country and highlighted the expansion of such services in Armenia. Nikol Pashinyan added that Armenia will be hosting the World Forum of High Tech Technologies in October, 2019, and invited eBay to participate in the forum. Nikol Pashinyan underscored the fact that the IT sphere is developing at a faster pace in Armenia.
Cathy Foster expressed readiness to visit Armenia in order to discuss prospects for eBay’s operations and investment opportunities in our country.