Վրաստան-«Գազպրոմ» գազի տարանցման շուրջ պայմանագիրը մեծ փոփոխություններ չի կրի
Վրաստանի և ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության միջև դեպի Հայաստան մատակարարվող ռուսական գազի տարանցման շուրջ բանակցություններն ավարտին կհասցվեն առաջիկա երկու շաբաթների ընթացքում ու նոր պայմանագիր կկնքվի: Այն մասին, որ Վրաստանը չի պատրաստվում հրաժարվել տրանզիտային երկրի իր դերակատարությունից, այս տարվա հունվարին փաստեց Վրաստանի վարչապետ Բախտաձեն:
Վրացական կողմի որոշումը սպասելի էր, չնայած դեռևս անցյալ տարի պայմանագրի թարմացումից հետո առկա որոշակի ներքին լարվածությանը (վրացական փորձագիտական որոշակի շրջանակներում պայմանգիրը որակվել էր, որպես ռուսական կողմի շահերը պաշտպանող): Վրաստանի՝ տարանցիկ երկրի դերակատարության պահպանման ձգտումը կարելի է պայմանավորել մի շարք քաղաքական և այլ գործոններով, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների պահպանումը, տրանզիտի դիմաց ստացվող եկամուտների ապահովումը: Հիշեցնենք, որ եթե մինչև 2017թ.-ի վերջը գազի փոխադրման դիմաց Վրաստանը ՌԴ-ից ստանում էր մասամբ հումք, մասամբ գումար, ապա 2018-ին տարանցման սպասարկումը կազմակերպվեց բացառապես ֆինանսական միջոցներով: Այդպիսով Վրաստանը բավարարեց նաև ՌԴ-ից էներգետիկ կախվածությունը թուլացնելու ձգտումը:
Հասկանալի է, որ գազի փոխադրման հետ կապված ծախսերով է նաև պայմանավորվում այն սակագինը, որով ռուսական գազը ձեռքբերող ընկերությունը՝ «Գազպրոմ Արմենիան», պատրաստ է կապույտ վառելիքն իրացնել Հայաստանում:
Հաշվի առնելով վարչապետ Փաշինյանի՝ Դավոսում արված հայտարարությունն առ այն, որ «Գազպրոմ Արմենիայի» հետ կա պայմանավորվածություն գազի ներքին սպառման սակագինը թողնել անփոփոխ, կարելի է ենթադրել, որ գազի տարանցման հետ կապված առաջիկայում սպասվող ծախսերը կտրուկ փոփոխությունների չեն ենթարկվելու, այսինքն  Վրաստանի հետ գազային պայմանավորվածությունների արդյունքում սպասվող փաստաթուղթն առանձնապես մեծ փոփոխություններ չի պարունակի:
Սա, իհարկե, միակ գործոնը չէ, որով կարելի է բացատրել «Գազպրոմ Արմենիայի» հետ ներքին գների համաձայնեցումը. կան մի շարք քաղաքական հարցեր, որոնք մշտապես քննարկման սեղանին են: Ըստ այդմ, այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքները պետք է կրեն մշտական ու հետևողական բնույթ:

Транзит в Армению: новый договор между Газпромом и Грузией не претерпит резких изменений
Между Грузией и российским "Газпромом" договор о транзите газа в Армению будет готов через неделю. О том, что Грузия не откажется от роли транзитной страны, еще в январе сообщил премьер-министр Грузии Бахтадзе.
Решение грузинской стороны было ожидаемым, несмотря на определенную напряженность, существовавшую после возобновления контракта в прошлом году (некоторые грузинские эксперты договор квалифицировали как защиту интересов российской стороны). Стремление Грузии сохранить себя в качестве транзитной страны может быть обусловлено рядом политических и других факторов, включая поддержание дружеских отношений с Арменией, а также вопрос доходов от транзита.
Напомним, что если к концу 2017 года Грузия получала у России частично сырье, частично финансы в качестве транзитной страны, то в 2018 году за транзит она получила исключительно финансовые средства. Таким образом, Грузии также удалось ослабить энергетическую зависимость от России.
Как известно, именно расходы на транспортировку газа наряду с рядом других факторов обуславливают цену на газ, по которой "Газпром Армения" готов продавать голубое топливо в Армении. Исходя из заявления премьер-министра Пашиняна в Давосе о том, что с "Газпромом Армения" есть соглашение о сохранении тарифов на потребление газа внутри страны, мы можем предположить, что условия ожидаемого договора с Грузией не содержат резких изменений.
Это, конечно, не единственный фактор, которым можно объяснить внутренние цены на газ: есть и ряд политических вопросов, которые всегда находятся на столе обсуждения. Соответственно, работа, проводимая в этом направлении, должна носить регулярный и последовательный характер.