ՀՀ պետական պարտքն ավելացել է 148 մլն դոլարով. Ֆինանսների նախարարություն
Հայաստանի պետական պարտքը 2017 թվականի դեկտեմբերի 31-ին կազմել է 3.279.6 մլրդ դրամ, իսկ 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ին, այն կազմել է 3 տրլն 349 մլրդ դրամ կամ 6 մլրդ 922,9 մլն դոլար: Ըստ էության, մեկ տարում պետական պարտքն աճել է 69.4 մլրդ դրամով (2,1 տոկոսով) կամ 148.3 մլն դոլարով (2,2 տոկոսով): Պետական պարտքի ամփոփ ցուցանիշները հրապարակել է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը։
Ֆինանսների նախարարության ներկայացրած փաստաթղթի համաձայն, պետական պարտքի մարման առումով ամենածանր տարիները լինելու են 2020 թվականը և 2025 թվականը: Մասնավորապես, 2020-ին Հայաստանի քաղաքացները պետք է մարեն ավելի քան 800 մլն դոլար, իսկ 2025 թվականին՝ շուրջ 750 մլն դոլարի պարտք: Համեմատության համար նշենք, որ 2019 թվականին պետական պարտքի մարմանը կուղղվի շուրջ 300 մլն դոլար: Պետական պարտքի մարումների այդ պիկերը համընկնում են Հայաստանի կողմից թողարկած եվրոբոնդերի մարումների հետ, իսկ դրանից 500 միլիոնը եվրոբոնդերի մարման մայր գումարն է, փոխանցում է News.am գործակալությունը:

Минфин: госдолг Армении вырос на 148,3 млн. долларов
Государственный долг Армении 31 декабря 2017 года составлял 3 трлн. 279,6 млрд. драмов, 31 декабря 2018 года – 3 трлн. 349 млрд. драмов или 6 млрд. 922,9 млн. долларов. По существу, госдолг за год вырос на 69,4 млрд. драмов (на 2,1%) или 148,3 млн. долларов (на 2,2%). Об этом говорится в отчете министерства финансов Армении, которое обнародовало итоговые показатели.
Согласно документу, с точки зрения погашения государственного долга самыми тяжелыми будут 2020 и 2025 гг. В частности, в 2020 году Армении придется погасить сумму в размере свыше 800 млн. долларов, а в 2025 году – около 750 млн. долларов. Для сравнения отметим, что в 2019 году на погашение госдолга будет выделено около 300 млн. долларов. Эти пики погашения госдолга совпадают с погашением выпущенных Арменией евробондов. Причем 500 млн. из них – основная сумма погашения евробондов.