Գարեգին Բ կաթողիկոսն ընդունել է ԱԺ նախագահին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 25-ին այցելել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, հանդիպել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն պատրիարք և Ամենայն հայոց կաթողիկոսին: Շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին օրենսդիր մարմնի ղեկավար ընտրվելու առթիվ` Վեհափառ հայրապետը վստահություն է հայտնել, որ Ազգային ժողովի նախագահը և պատգամավորները` որպես ժողովրդի ընտրյալներ, արգասաբեր գործունեությամբ իրենց նպաստը կբերեն պետականության ամրապնդմանը, երկրի հետագա շենացմանն ու ժողովրդի բարեկեցությանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են այն կարևոր դերակատարությանը, որ վերապահված է ՀՀ Ազգային ժողովին` մասնավորապես արժևորելով օրինաստեղծ, վերահսկողական, խորհրդարանական դիվանագիտության ասպարեզներում գործունեությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով շնորհավորանքի ու բարեմաղթանքների համար` Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է այն կարևոր դերակատարությունը, որն ունեն նորընտիր պատգամավորները Հայաստանում նոր մշակույթ ձևավորելու գործում: Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ եկեղեցին ինչպես և Ազգային ժողովը, կարևորագույն առաքելություն ունի` ծառայել ժողովրդին: Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու դերը երկրի ու ժողովրդի կյանքում, Սփյուռքում ունեցած հայապահպան գործունեությունը: Կողմերն ընդգծել են Ազգային ժողովի և Մայր Աթոռի միջև համագործակցության հետագա խորացման կարևորությունը:
Ամենայն հայոց հայրապետը վերստին իր օրհնությունն է հղել ՀՀ Ազգային ժողովին ու Արարատ Միրզոյանին` մաղթելով իրենց պատասխանատու առաքելությամբ շենացնել hայոց երկիրը:

Armenian National Assembly Speaker Ararat Mirzoyan visited Mother See of Holy Etchmiadzin on January 25 and met with Catholocos of All Armenians, His Holiness Karekin II, News.am reports. During the meeting the Catholicos once again blessed the parliament and Ararat Mirzoyan, wishing them to be able to make the country prosperous, the press service of the parliament reported.
Congratulating Ararat Mirzoyan on being elected speaker of the parliament, His Holiness expressed confidence that the Speaker of the parliament as well as the MPs, as the people’s choice, will contribute to the strengthening of the statehood, future development of the country and welfare of people.
Thanking for the congratulation and the best wishes, the Speaker of the parliament emphasized the key role that the newly elected MPs have for establishing a new culture in Armenia. Mirzoyan noted that the Church, like the parliament, have a very important mission, which is to serve the people. The Speaker highly assessed the role of the Armenia Apostolic Church in the lives of the people and the mission of preservation of the Armenian identity in Diaspora. The sides underlined the importance of future deepening the cooperation between the Church and the National Assembly.